Naga MarketsKarta Revolut
Karta Revolut MasterCard

Wraz z rozwojem technologii pojawiają się coraz nowsze formy płatności, jak płatności online czy zbliżeniowe, a w ostatnich latach także płatności mobilne. Są bezpieczniejsze, szybsze i po prostu wygodniejsze od tradycyjnych sposobów płatności. Jednym z bardziej innowacyjnych rozwiązań jest Revolut, kantor walutowy pozwalający wymieniać bez opłat 29 walut oraz karta wielowalutowa, umożliwiająca płacenie bez prowizji i spreadów w 150 różnych walutach – płacenie za granicą nigdy nie było tańsze i prostsze. Dowiedz się jak działa Revolut i jak z niego korzystać.


Według najnowszych danych, z Revolut w Polsce korzysta już co najmniej 340 tys. użytkowników, natomiast w całej Europie ponad 4 mln osób. Każdego dnia do platformy dołącza kolejnych 10 tys. nowych klientów. Brytyjski fintech jednak na tym nie poprzestaje – w ciągu najbliższych 5 lat chce przyciągnąć 100 mln użytkowników.

Revolut – co to jest? Poznaj Forex w podróży

Revolut to spółka fintech powstała w lipcu 2015 r. w Wielkiej Brytanii, a od marca 2018 r. działająca oficjalnie także w Polsce. Revolut oparty jest na aplikacji mobilnej i łączy w sobie kilka produktów finansowych. Przede wszystkim jest to konto mobilne pełniące funkcję kantora walutowego oraz przedpłacona, wielowalutowa karta płatnicza. Revolut umożliwia przechowywanie na koncie i wymianę 29 walut bez dodatkowych opłat i innych kosztów oraz dokonywanie płatności kartą w ponad 150 walutach po kursie międzybankowym – praktycznie na całym świecie. Ponadto pozwala na darmowe wypłaty z bankomatów oraz bezpłatne przelewy krajowe i międzynarodowe, a dzięki otrzymaniu europejskiej licencji bankowej będzie mógł także przyjmować depozyty i oferować pożyczki.

Revolut oferuje osobom fizycznym trzy wersje usługi – darmową (Standard) oraz dwie płatne (Premium i Metal), poszerzone o dodatkowe funkcje. W artykule omawiana jest wersja darmowa. Wersje płatne kosztują odpowiednio 30 i 50 zł miesięcznie.

Revolut umożliwia:

  • prowadzenie darmowego konta,
  • przechowywanie i wymianę pieniędzy w 29 walutach, po międzybankowym kursie wymiany,
  • dokonywanie płatności w ponad 150 walutach, bez prowizji i spreadów,
  • darmowe wypłaty z bankomatów (do 800 zł miesięcznie),
  • wykonywanie bezpłatnych przelewów krajowych i międzynarodowych.

Otwarcie konta trwa tylko kilka minut i można to zrobić bezpośrednio z telefonu.

Revolut – jak założyć konto?

W pierwszej kolejności należy pobrać i zainstalować aplikację Revolut ze sklepu Google Play lub App Store – aplikacja dostępna jest wyłącznie na systemy Android i iOS. Następnie należy przejść proces podstawowej konfiguracji oraz rejestracji, podając takie dane jak numer telefonu, adres e-mail, imię, nazwisko, data urodzenia i adres oraz utworzyć hasło niezbędne do uruchomienia aplikacji – po zakończeniu rejestracji można logować się do aplikacji także odciskiem palca.

Pakiet Premium zawiera między innymi ubezpieczenie medyczne oraz nielimitowane transakcje FX bez opłat

Aby móc w pełni korzystać z możliwości Revolut należy dodatkowo zweryfikować swoją tożsamość. W tym celu należy wykonać zdjęcie dowodu osobistego lub paszportu oraz zrobić czytelne selfie – obie czynności wykonuje się przy pomocy aplikacji. Po przesłaniu zdjęć dokumentu tożsamości oraz twarzy, w ciągu maksymalnie godziny otrzymuje się informację o pomyślnej (lub niepomyślnej) weryfikacji.

Revolut – jak zacząć korzystać?

Po założeniu konta otrzymuje się dostęp do wirtualnego portfela, w którym na chwilę obecną można przechowywać aż 29 walut, w tym oczywiście polski złoty oraz dolary amerykańskie, euro, franki szwajcarskie czy funty brytyjskie, a także bardziej egzotyczne waluty, jak baty tajlandzkie czy rupie indyjskie. Każda przechowywana na rachunku waluta znajduje się na innym subkoncie – dzięki temu mamy oddzielne konto np. na złoty i oddzielne na dolary.

Waluty, które można wymieniać samodzielnie i przechowywać na rachunku: USD, GBP, EUR, PLN, CHF, DKK, NOK, SEK, RON, SGD, HKD, AUD, NZD, TRY, ILS, AED, CAD, HUF, JPY, MAD, CZK, QAR, THB, ZAR, MXN, RUB, SAR, HRK, BGN.

Aby móc wymieniać waluty należy najpierw zasilić konto dowolną kwotą (min. 20 zł). Można to zrobić przelewem bankowym, kartą płatniczą (debetową lub kredytową) oraz za pomocą Apple Pay lub Google Pay. Po zasileniu konta przechowywane środki można wymienić na inną walutę. Revolut nie pobiera z tego tytułu żadnych opłat – wymiana realizowana jest po międzybankowym kursie wymiany. Warto zaznaczyć, że możemy sami wymienić walutę w aplikacji lub pozwolić aplikacji na automatyczne przewalutowanie przy każdej transakcji.

W podstawowej, darmowej wersji rachunku obowiązuje jednak ograniczenie. Bezpłatna jest wymiana walut oraz płatności międzynarodowe o wartości do 20 tys. zł miesięcznie, powyżej tego limitu pojawia się prowizja w wysokości 0,5 proc. Ponadto w weekendy (kiedy nie działa rynek międzybankowy) wymiana realizowana jest po ostatnim kursie powiększonym o 0,5 proc. marży.

Ostatnim etapem jest wyrobienie karty płatniczej. W aplikacji można stworzyć wirtualną kartę (którą można wykorzystać np. do płatności w sklepach internetowych) oraz wyrobić tradycyjną kartę płatniczą wyposażoną w pasek magnetyczny oraz chip – umożliwia także płatności zbliżeniowe.

Zobacz również: Kryptowaluty w Revolut dostępne dla wszystkich

Revolut – jak wyglądają transakcje?

Sposób rozliczania transakcji to jedna z największych zalet Revoluta. Usługa sama bowiem wybiera najbardziej optymalny sposób rozliczenia transakcji.

Wariant 1: Płacimy w walucie, której środki posiadamy na subkoncie

Jeśli płacimy w walucie, którą mamy na rachunku, to obciążane jest subkonto z tą właśnie walutą, bez ponownej potrzeby przewalutowania.

Wariant 2: Płacimy w walucie, której środków nie posiadamy na subkoncie

Jeśli płacimy w walucie, której nie mamy na rachunku, to obciążane jest subkonto w walucie podstawowej – dla osób z Polski będzie to złoty. Przeliczenie waluty następuje w czasie rzeczywistym po kursie z rynku międzybankowego.

Wariant 3: Płacimy w walucie, której nie możemy wymienić w aplikacji

Revolut pozwala na przechowywanie i wymianę 29 walut, obsługuje jednak ponad 150 walut. W przypadku płatności w walucie, której nie można wymienić w aplikacji przewalutowanie odbywa się automatycznie, w czasie rzeczywistym, jak w wariancie numer 2 – nie ma możliwości zakupu takiej waluty na zapas.

Zobacz również: “Wealth” – kolejna rewolucja od Revolut?

Revolut – czy to bezpieczne?

Na szczególne uznanie zasługuje bardzo rozbudowany zestaw opcji zarządzania kartą płatniczą, wyprzedzający rozwiązania dostępne w aplikacjach mobilnych banków i innych instytucji finansowych. W aplikacji można:

  • tymczasowo zablokować kartę i samodzielnie odblokować – przydatna funkcja w przypadku kradzieży lub zgubienia karty,
  • wyłączyć transakcje z użyciem paska magnetycznego – funkcja pomoże uchronić się przed skimmingiem,
  • wyłączyć płatności zbliżeniowe, wypłaty z bankomatów lub transakcje online,
  • włączyć ochronę opartą na lokalizacji GPS – przydatna opcja jeśli obawiamy się, że dane karty mogą zostać skopiowane i wykorzystane do transakcji np. za granicą,
  • ustanowić limity wydatków, powyżej których wszystkie transakcje będą odrzucane.

Dzięki tym funkcjom możemy maksymalnie zabezpieczyć kartą i pieniądze na koncie.

Zobacz również: Firma Revolut otwiera się na Rosję

Revolut – dlaczego warto?

Revolut jest niemal doskonałym narzędziem do wymiany walut i płatności w obcych walutach. Co najważniejsze, zapewnia bardzo atrakcyjne warunki za przewalutowania – po międzybankowym kursie wymiany, bez prowizji i spreadów czy innych dodatkowych opłat. Ponadto prowadzenie rachunku jest całkowicie bezpłatne. Na plus należy też zaliczyć możliwość przechowywania i wymiany pieniędzy w aż 29 walutach oraz płatności w ponad 150 walutach. Revolut zapewnia również wyższy, niż w przypadku innych metod poziom bezpieczeństwa. Ponadto aplikacja jest bardzo funkcjonalna i łatwa w obsłudze, a wykonywane za jej pomocą transakcje są błyskawiczne.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here