Naga Markets

Na portalu Comparic znaleźć można bardzo wiele informacji dotyczących rynku walutowego i samego tradingu. Jednak rynek Forex to nie tylko trading. Część z nas bywa jego uczestnikami dość nieświadomie, robiąc zakupy za granicą lub choćby będąc w podróży urlopowej. Podobnie jak w spekulacji, tak i tu interesują nas zazwyczaj niskie koszty transakcyjne i o tym właśnie będzie mowa w poniższym wpisie.

Revolu(t)cja

Będąc na wakacjach za granicą lub płacąc za zakupy w kraju, gdzie obowiązuje waluta odmienna od naszej rodzimej, musimy dokonać jej zakupu. Zazwyczaj takich transakcji dokonujemy kartą kredytową / debetową etc. Widzimy cenę produktu lub usługi dla celów przykładowych wyrażoną w tajskich bahtach (THB). Wtedy też przeliczamy sobie ile będzie nas to kosztować w polskich złotych i… płacimy. Kiedy jednak sprawdzamy później nasz rachunek okazuje się, że nasze obliczenia na nic się zdały, bo kwota jest o wiele wyższa.Dlaczego?

Otóż standardowo bank dokona przewalutowania z bahtów do USD (a potem być może jeszcze do euro) i dopiero na polskie złote (PLN). Wszystkimi operacjami zostaniesz obciążony Ty (kliencie). Kosztem będzie tu spread i / lub prowizja banku za każdą transakcję. Można się mocno zdziwić ile w rzeczywistości przepłaciliśmy.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzi rozwiązanie, które ostatnio zacząłem wykorzystywać. Mowa o Revolut

Co to jest Revolut?

Revolut to darmowa aplikacja na Twój smartfon dzięki, której możesz uniknąć wymienionych wyżej kosztów dokonując przewalutowania po kursie międzybankowym. Aplikacja (w j. angielskim) powiązana jest z wirtualną kartą prepaid MasterCard. Można także zamówić fizyczną kartę, co umożliwia płatności w terminalach i wypłaty z bankomatów za granicą, ale oczywiście także w Polsce.

Jak wspomniałem wyżej, aplikacja jest darmowa i możesz praktycznie od razu zacząć z niej korzystać uzupełniając depozyt (wśród głównych walut, którymi można zasilać rachunek jest od pewnego czasu także polski złoty – PLN). Jeśli jednak potrzebujesz fizyczny ’plastik’, to jego zamówienie kosztuje 6 euro (darmowy przy koncie Premium o czym za chwilę). Czas oczekiwania na kartę wynosi obecnie około tygodnia. Informacja z Revolut w moim przypadku wskazywała, że otrzymam kartę w ciągu 10 dni roboczych, natomiast na miejscu była już po pięciu dniach. Wygląda tak:

Karta Revolut MasterCard

Revolut – jak działa?

Największą zaletą korzystania z Revolut jest możliwość dokonywania płatności kartą (wirtualną lub fizyczną) bez żadnych dodatkowych opłat jakie narzucają banki (spready, prowizja). Waluty wymieniane są po kursie międzybankowym (interbank exchange rate), którego próżno szukać w jakimkolwiek kantorze czy banku. Miesięczny limit darmowych transakcji FX to 20.000,- zł (na koncie Premium bez limitów). Po jego przekroczeniu obowiązuje 0,5% prowizja od wysokości transakcji.

NED
Revolut Cinkciarz.pl Alior Kantor
EUR 4,2363 4,2457 4,2511
USD 3,7222 3,7299 3,7334
GBP 4,7894 4,8013 4,8083

Kurs wymiany w przypadku kupna obcej waluty za złotówki. Jak widać Revolut wypada w tym porównaniu całkiem przyzwoicie – trochę pipsów zostaje u nas w kieszeni 😉 | Stan na dzień 07.07.2017 godz. 16:27

Obecnie (07.07.2017 r.) saldo rachunku możesz prowadzić aż w 16 walutach:

 • PLN
 • EUR
 • USD
 • GBP
 • CHF
 • SEK
 • NOK
 • DKK
 • RON
 • AUD
 • NZD
 • SGD
 • HKD
 • ILS
 • TRY

Żyłka spekulanta może się tu przydać, bowiem jeśli planujemy zakupy / wybieramy się w podróż do kraju, którego waluta według naszych analiz może się umacniać, po prostu dokonujemy wymiany kiedy ustalimy najkorzystniejszy moment 😉

Sporym ułatwieniem jest także to, że karta automatycznie wykrywa walutę, w której dokonujesz płatności i dokonuje odpowiedniego przewalutowania. Prosto, szybko, tanio. Jeśli chodzi o wypłaty z zagranicznych bankomatów, to bez żadnych dodatkowych opłat można ich dokonywać do kwoty 800 zł / miesięcznie, albo równowartości w innej walucie to jest np. 200 EUR. Po wykorzystaniu limitu opłata wyniesie 2% od wypłacanej kwoty. Bardzo istotne jest, by przy bankomacie wybierać lokalną walutę i opcję ‘BEZ PRZELICZENIA’ (ang. without conversion), Revolut sam go dokona po najlepszym kursie.

Jeśli powyższy limit wypłat z bankomatów jest dla Ciebie zbyt niski możesz skorzystać z konta Premium. Wtedy limit rośnie dwukrotnie, a do tego karta fizyczna wysyłana jest bez żadnych opłat. Dodatkowo jest jest jeszcze kilka ‘bonusów’ w cenie:

Pakiet Premium zawiera między innymi ubezpieczenie medyczne oraz nielimitowane transakcje FX bez opłat

Obecnie Premium kosztuje 300 zł na rok lub 29,99 /miesięcznie przez rok (pierwszy miesiąc jest za darmo). Przy pierwszej opcji oszczędzasz 16%.

Przydatne funkcje

Co prawda w aplikacji nie ma wykresów, ale trader może oglądać aktualną wycenę interesujących go par walutowych. Notowania zmieniają się na bieżąco, a przygotowana lista może wyglądać w ten sposób:

Oprócz tego wydatki masz pod kontrolą. Aplikacja przypisuje odpowiednie kategorie w zależności od tego na co wydane zostały pieniądze. Część z tych kategorii widoczna jest na zrzucie ekranu umieszczonym w powyższej galerii. Możliwe jest także ustawienie sobie limitu kwotowego.

Zabezpieczenia

Naturalnym zabezpieczeniem jeśli chodzi o tego typu rozwiązanie jest to, że możesz wpłacić tylko taką kwotę jaka jest Ci potrzebna na podróż / zakupy. Jednak oprócz tego w aplikacji jest kilka fajnych opcji, które mogą ochronić Cię w przypadku kradzieży, czy też zgubienia fizycznej karty.

Można zablokować kartę w aplikacji, tak by nikt nie mógł jej użyć. Jeśli zechcemy ponownie z niej korzystać, wystarczy kilka kliknięć i znowu jest gotowa do działania.

Poza tym istnieje możliwość wyłączenia pojedynczych funkcji takich jak choćby płatności zbliżeniowe, przy pomocy paska magnetycznego (co uniemożliwia sklonowanie karty), wypłaty z bankomatów czy transakcje online.

Dostęp do rynku FX spot oferuje broker XM >>

Ciekawym rozwiązaniem jest również zabezpieczenie opierające się na lokalizacji. W skrócie polega na tym, że jeśli dochodzi do próby wypłaty w bankomacie / płatności kartą fizyczną w miejscu oddalonym od naszego smartfona z aplikacją Revolut, to nie dojdzie ona do skutku. Pomocne kiedy ktoś ukradnie nam kartę lub ją zgubimy, i dojdzie do próby wypłaty / płatności,  a my nie będziemy jeszcze świadomi “zguby”. Tyle z teorii. Jak to działa w praktyce? Nie wiem, jeszcze nie miałem okazji testować.

Podsumowanie

Poniżej znajduje się podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących Revolut w kilku punktach:

 • sama aplikacja i wirtualna karta jest darmowa i można z niej korzystać zaraz po prostej weryfikacji tożsamości
 • fizyczna karta MasterCard wysyłana jest za opłatą w wysokości 6 euro; trzeba zatem najpierw zasilić rachunek w Revolut żeby za nią zapłacić
 • konto Revolut obsługuję polską walutę, a do jego zasilania najlepiej wykorzystywać kartę debetową, ponieważ nic Cię to nie kosztuje; zasilanie kartą kredytową wiąże się z kosztem w wysokości 1% wpłacanej kwoty
 • wymiana walut dokonywana jest po kursie międzybankowym bez dodatkowych prowizji
 • miesięczny limit darmowych transakcji FX wynosi 20.000 zł lub równowartość w innej walucie; transakcje powyżej limitu kosztować Cię będą 0,5% ich wartości
 • limit darmowych wypłat w bankomatach to 800 zł lub równowartość w innej walucie (1600 zł dla konta Premium); wypłaty powyżej limitu kosztować Cię będą 2% ich wartości
 • Przy wypłacie z bankomatu pamiętaj o wybraniu lokalnej waluty i opcji BEZ PRZELICZENIA (without conversion)

Moje doświadczenie w korzystaniu z tego rozwiązania jest jak na razie niewielkie, więc jeśli wkradł się jakiś błąd lub udało Ci się odkryć coś ciekawego – daj znać w komentarzu. Możesz też pobrać aplikację i zasięgnąć więcej informacji na stronie Revolut >>

Na koniec jeszcze mały tutorial w formie wideo przygotowany przez Revolut:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>1 KOMENTARZ

 1. Witam. Czy weryfikacja konta revolut poprzez skan dokumentu tożsamości jest bezpieczna? Czy nie muszę obawiać się utraty danych osobowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here