Naga MarketsSkuteczny trading to w 90% czekanie, a w 10% egzekucja – co jest faktycznym powodem tego, że trading jest tak trudny i zazwyczaj prowadzi do wyczyszczenia konta. Nazywam siebie traderem handlującym na odwrócenie (reversal trader), jednak tak naprawdę oznacza to, że łapię trendy bardzo wcześnie, kiedy tylko się tworzą, a następnie korzystam z ich momentum dużo wcześniej niż typowi traderzy handlujący zgodnie z trendem.

Większość traderów, którzy twierdzą, że handlują na odwrócenie próbują po prostu łapać szczyty i dołki oraz przewidywać zwroty na rynku z dużym wyprzedzeniem. Skuteczni reversal traderzy wchodzą po uformowaniu się szczytu lub dna. By zyskownie handlować na odwrócenie musisz czuć się w porządku z obserwowaniem jak rozwija się Twój setup, podczas gdy Ty stoisz z boku i czekasz na idealny moment do wejścia.

Krok 1 – Znajdź wyższe ramy czasowe

Jest to podstawa dla wszystkich traderów spekulujących na odwrócenie. Oddalenie na wyższe ramy czasowe – zazwyczaj 4-godzinne i dzienne. Teraz narysuj linie na tych poziomach, które naprawdę się wyróżniają, a także na tych będących źródłem poprzednich ruchów cenowych.

Zarówno poziomy wsparcia / oporu jak i popytu / podaży mogą być wykorzystane do identyfikacji poziomów cenowych o wysokim wpływie. Najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać to, że handel z tych poziomów na ślepo – tylko ze zleceniami oczekującymi na tym poziomie – nie ma nic wspólnego z reversal tradingiem  i jest czystym przewidywaniem ruchów rynku i stawaniem frontem przed nadjeżdzającym pociągiem.

Testowanie pomysłów i strategii handlowych umożliwia program Forex Tester. Przejdź do artykułu opisującego niektóre z jego możliwości >>

Często odwrócenie zdarza się mieć miejsce “w powietrzu”, a nie na wybranym przez Ciebie poziomie – są to transakcje o niskim prawdopodobieństwie i nie powinieneś probować wchodzić w takie odwrócenia.

Krok 2: Sygnał z wyższych ram czasowych

Kiedy cena zbliża się do Twojego poziomu, bycie cierpliwym ma duże znaczenie. Często może być tak, że nie dostaniesz czystego sygnału i cena wystartuje bez Ciebie – ucz się to akceptować. Twoja metoda nie będzie w stanie wyłapać wszystkich ruchów; właśnie takie są zasady tradingowe: filtrowanie większości ruchów cenowych i ekspozycja tylko na wysoce prawdopodobne setupy.

Typowymi sygnałami odwrócenia z wysokich interwałów są dywergencje momentum na RSI lub MACD oraz skoki poza zewnętrzną wstęgę Bollingera. Kompletne sekwencje Fibonacciego również dodają konfluencji do Twojej transakcji.

Nadal jednak nie jest to jeszcze sygnał i musisz poczekać na coś więcej. Te sygnały odwrócenia z wyższych ram czasowych zazwyczaj występują na rynkowych szczytach lub dnach, gdzie amatorzy wchodzą w transakcje bez przewagi i zbyt wcześnie. My natomiast czekamy aż odwrócenie nastąpi i ruch będzie już kierował się na naszą korzyść.

Używamy wartości 2.5 przy odchyleniu standardowym wstęgi Bollingera | Dywergencja momentum. Pomimo tego, że cena ustanowiła nowy dołek, wskaźnik RSI nie skierował się w dół. | Znaczący skok poza wstęgę Bollingera i natychmiastowe odrzucenie | Oznaczyliśmy świecę po odrzuceniu do wykorzystania w przyszłości

Krok 3: Niskie ramy czasowe – szukaj złamanej struktury rynkowej

Nie wchodzenie przedwcześnie po zidentyfikowaniu sygnału z wyższego interwału i przed wejściem na niższym interwale jest najtrudniejszą częścią reversal tradingu. Prawdopodobnie wejdziesz wcześniej w niektórych transakcjach, ale znacznie obniżysz tym swój stosunek zyskownych transakcji, a następnie natkniesz się na emocjonalne problemy z Twoim tradingiem.

Sprawdź ofertę brokera XM, gdzie otrzymasz na start 30 USD, a Twoje saldo będzie zabezpieczone przed ujemnym depozytem.

Na niższych interwałach musisz czekać na potwierdzenie odwrócenia bazując na mikrostrukturach rynku. Zazwyczaj szukamy formacji odwrócenia opartych o analizę szczytów i dołków. Jeśli czekasz na krótką transakcję po utworzeniu rynkowego szczytu, chcesz zobaczyć niższy szczyt i potwierdzenie niższym dołkiem. Przełamanie linii trendu i poziomu wsparcia / oporu zazwyczaj wyzwalają tu wejście w transakcję.

Silne odrzucenie da się zauważyć również na niższym interwale. | Analiza dołków wskazuje na odwrócenie trendu. Wyższe dołki pokazują przejście w trend wzrostowy. | Wyzwalacz wejścia: Cena tworzy nowy szczyt. Poprzedni opór testowany jest jako nowe wsparcie, a cena pozostaje powyżej środkowej wstęgi Bollingera.

Krok 4: Pozostawanie w transakcji i wychodzenie z niej

Jeśli mowa o wychodzeniu z transakcji, to polegamy tu wyłącznie na wstęgach Bollingera. Tak długo jak cena pozostaje pomiędzy środkową, a zewnętrzną wstęgą odwrócenie wciąż jest ważne. Nawet skok poza środkową wstęgę nie jest sygnałem do wyjścia – tylko zamknięcie, które narusza tę wstęgę mówi o wyjściu z transakcji.

Ważne jest, by podejmować konsekwentne decyzje w tradingu, tak by uzyskiwać spójne wyniki. Jeśli używasz wykresu 1-godzinnego do wejścia w transakcję, powinieneś pozostać na tym interwale, by podejmować decyzję o wyjściu.

Wyzwalacz wejścia: Cena tworzy nowy szczyt. Poprzedni opór testowany jest jako nowe wsparcie, a cena pozostaje powyżej środkowej wstęgi Bollingera. | Wyjście z transakcji: Cena ZAMYKA się poniżej środkowej wstęgi Bollingera pierwszy raz podczas fali wzrostowej. Nie zdołała również dosięgnąć zewnętrznej bandy Bollingera na podwójnym szczycie.

Wyzwania związane z tradingiem na odwrócenie

Pod względem emocjonalnym, reversal trading jest jedną z najtrudniejszych metod tradingowych. Tak więc dlaczego nadal preferuję tę metodę handlu? Powód jest taki, że mimo trudności nie każdy trader urodzony jest, by podążać za trendem, a niektórzy są naturalnie zwróceni ku tradingowi na odwrócenie. Jednocześnie każdy nowy trend zaczyna się od odwrócenia, a zatem zrozumienie jego istoty pozwoli Ci zrozumieć rynki bardzo dogłębnie.

Oto 4 powody, dla których reversal trading jest tak trudny dla większości ludzi:

1 – Nie używaj zleceń oczekujących kiedy cena podchodzi do Twojego poziomu. Nie stawaj na drodze rozpędzonemu pociągowi.

2 – Zaakceptuj, że przegapisz pierwszą część odwrócenia. Nie łap więcej dołków i szczytów.

3 – Nawet jeśli widzisz sygnał na wyższym interwale, musisz poczekać na potwierdzoną strukturę wybicia na niższym interwale – czekanie jest dużą częścią reversal tradingu.

4 – Nie wszystkie odwrócenia prowadzą do wejść w pozycję. Nie goń ruchu, który nie dał możliwości wejścia.

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here