Naga MarketsWedług źródeł i dokumentów sprawdzonych przez Reuters, prezydent Wenezueli Nicolas Maduro otrzymuje wpływy pieniężne ze sprzedaży wenezuelskiej ropy naftowej przez rosyjski państwowy gigant energetyczny Rosneft. W ten sposób Maduro próbuje uniknąć amerykańskich sankcji, które mają na celu odsunąć go od władzy.


Zobacz również: Kuba jednym z największych przegranych kryzysu w Wenezueli?

Te artykuły również Cię zainteresują
Rosja nie uznaje amerykańskich sankcji nałożonych na Wenezuelę

flaga WenezueliSprzedaż ropy jest sygnałem rosnącej zależności rządu Wenezueli od Rosji, ponieważ Stany Zjednoczone zaciskają pętlę finansową wokół Maduro, którego określają mianem dyktatora. Z powodu osłabienia gospodarki po latach recesji i gwałtownego spadku w produkcji ropy, Wenezuela walczyła o sfinansowanie importu i wydatków rządowych, zanim Waszyngton w styczniu narzucił twarde restrykcje państwowej firmie naftowej PDVSA. Ropa stanowi ponad 90 procent eksportu kraju i lwią część dochodów rządowych. Maduro oskarżył prezydenta USA Donalda Trumpa o prowadzenie wojny gospodarczej z Wenezuelą.

Od stycznia administracja Maduro prowadzi rozmowy z sojusznikami w Moskwie na temat sposobów obejścia sankcji. Rosja publicznie oznajmiła, iż ​​amerykańskie sankcje są nielegalne i będzie współpracować z Wenezuelą, aby pomóc im przetrwać kryzys. Analiza Reutersa dowiodła, iż wenezuelska państwowa spółka naftowa PDVSA rozpoczęła przekazywanie faktur ze sprzedaży ropy do rosyjskiego Rosneftu.

Jak wynika z dokumentów także inne duże firmy energetyczne, takie jak Reliance Industries Ltd z Indii – największy klient PDVSA – zostały poproszone o udział w programie, płacąc Rosneftowi za wenezuelską ropę.

Rosneft wykorzystuje kryzys w Wenezueli zwiększając swój udział w rynku

Rosja pożyczyła Wenezueli prawie 16 miliardów dolarów od 2006 r. i jest spłacana m.in. w ropie, a także uzyskała znaczące udziały w projektach naftowych, co oznacza, iż kontroluje dużą część produkcji w Ameryce Południowej. Nietypowa umowa PDVSA z Rosneft jest częścią serii programów rządu Maduro mających na celu uzyskanie dostępu do większej gotówki. Programy coraz bardziej frustrują urzędników Waszyngtonu, którzy w ostatnich dniach próbowali dociec dlaczego nałożone sankcje nie miały większego wpływu na finanse Wenezueli.

PDVSA przekazuje swoje wierzytelności do Rosneft. Środki pieniężne trafiają do rosyjskich banków lub są wykorzystywane do rozliczania oczekujących płatności, takich jak usługi morskie czy załadunek, aby eksport ropy nie został przerwany – powiedział anonimowy informator.

Informatorzy wskazują, że część pieniędzy płynie przez rosyjsko-wenezuelski bank Evrofinance Mosnarbank, który został objęty sankcjami USA w zeszłym miesiącu. Jednak rzecznik Evrofinance zaprzecza jakoby taki proceder miał miejsce.

Nie jest jasne ile z eksportu ropy Wenezueli (około 900 000 baryłek dziennie) jest sprzedawane Rosji, ponieważ transakcje są zawierane pojedynczo. Jednak wewnętrzny dokument PDVSA sprawdzony przez Reutersa wykazał przesyłki z kwietnia do firmy Reliance – właściciela największego na świecie kompleksu rafineryjnego, które zostały rozliczone za pośrednictwem Rosneftu. Reliance importowało 390,500 baryłek dziennie wenezuelskiej ropy w marcu, co odpowiada aż 40 procentom wenezuelskiego eksportu.

Źródła z branży zaznajomione z tą sprawą oznajmiły, iż transakcje Reliance są kontynuowane, ale niektóre banki mniej chętnie udzielają finansowania zakupów, ponieważ faktury wskazywały, że ropa rzeczywiście pochodzi z Wenezueli. Srikanth Venkatachari, dyrektor finansowy Reliance powiedział dziennikarzom w czwartek, że kupuje wenezuelską ropę za pośrednictwem rosyjskich, a także chińskich firm. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Prowadzimy aktywny dialog z amerykańskim Departamentem Stanu w sprawie naszych stosunków z Wenezuelą i ich ropą, aby zachować zgodność z amerykańskimi sankcjami – powiedział Venkatachari.

Podczas gdy większość krajów zachodnich przyłączyła się do stanowiska Waszyngtonu, uznając lidera opozycji Juana Guaido za prawowitego prezydenta Wenezueli, Rosja – wraz z Chinami i Kubą – stoi po drugiej stronie barykady popierając Maduro, broniąc go w ONZ i udzielając pomocy wojskowej, co coraz bardziej irytuje rząd USA.

Jednak jeszcze przed styczniowymi sankcjami, eksport ropy z Wenezueli zmniejszył się o połowę z 2,8 mln baryłek dziennie, kiedy nieżyjący prezydent Hugo Chavez, poprzednik Maduro, rozpoczął rewolucję socjalistyczną niemal dwie dekady temu. Firma Rosneft, prowadzona przez bliskiego znajomego Putina, Igora Sieczina, wykorzystała kryzys, aby systematycznie zwiększać udział w wenezuelskim przemyśle naftowym. W lutym Rosneft oszacował wartość księgową udziałów w wenezuelskich projektach na ponad 2,11 mld USD. Warto pamiętać, iż Wenezuela posiada największe złoża ropy na świecie.

Reuters: Wenezuela omija sankcje USA poprzez sprzedaż ropy przez Rosję
Wydobycie ropy naftowej i rezerwy największych producentów ropy, źródło: wikipedia.orgConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here