Naga Marketsfinancial-crisis, kryzys, recesjaJak wskazuje zdecydowana większość ankietowanych ekonomistów przez Reuters, w ciągu ostatniego miesiąca wojna handlowa między USA, a Chinami znacznie zwiększyła ryzyko recesji w Stanach Zjednoczonych. Szanse na recesje ocenili na 40% w ciągu najbliższych dwóch lat. Oznacza to wzrost mediany o 35% w porównaniu z sondażem z zeszłego miesiąca.


Zobacz również: USA opóźnią decyzję o nałożeniu ceł na UE i Japonię? Kurs EUR/USD – prognozują duże banki

USA: Ekonomiści oczekują słabszego wzrostu gospodarki

Amerykański prezydent Donald Trump odroczył toczącą się wojnę handlową z Chinami traktując ją jako „małą sprzeczkę”. Jednak istnieją wyraźne oznaki skutków konfliktu, który już teraz ma wpływ na największą gospodarkę świata, a rynek akcji znów wykazuje awersję do ryzyka.

– Trudno mi myśleć o scenariuszu, w którym dalsza eskalacja napięcia handlowego, którego obecnie doświadczamy nie zwiększyłaby ryzyka recesji. Jesteśmy już w sytuacji, w której poziom taryf nałożonych lub zagrożonych nałożeniem w ciągu najbliższych kilku tygodni jest naprawdę wysoki … i nałożenie ceł w wysokości 25% na wszystko, co importujemy z Chin, stwarza bardzo realny opór w rosnącej gospodarce – powiedział Michael Hanson, szef globalnej strategii makro w TD Securities.

Podczas gdy tylko jednocyfrowy odsetek respondentów twierdzi, że recesja w USA jest prawdopodobna w nadchodzącym roku, ponad jedna czwarta ankietowanych ekonomistów widzi prawdopodobieństwo recesji na więcej niż 50% w ciągu dwóch lat. Najbardziej pesymistyczny scenariusz czyli załamanie gospodarcze w ciągu najbliższego roku również wzrósł z 60% do 70%.

Szansa na recesję wg ankietowanych Reuters

Zgodnie z medianą prognoz z ostatniego sondażu przeprowadzonego wśród 120 ekonomistów przewiduje się, że gospodarka USA straciła już znaczną dynamikę, spowalniając do 2,0% w bieżącym kwartale z 3,2% w pierwszych trzech miesiącach roku. Ta prognoza na kwiecień-czerwiec to ostra obniżka z poziomu 2,5% w ankiecie przeprowadzonej miesiąc temu. Prognozuje się, że wzrost do czwartego kwartału 2020 r. zwolni nawet do 1,8%.

Polityka Trumpa to miecz obusieczny?

Wpływ wojny handlowej jest już odczuwalny w gospodarce, a giganci detaliczni, tacy jak Walmart Inc, (amerykańska sieć supermarketów) ostrzegają kupujących, że ceny wzrosną z powodu wyższych ceł na chiński import. Prawie 75% ekonomistów zapytanych o wpływ wojny handlowej USA-Chiny na ryzyko recesji oznajmiło, iż znacznie wzrosło.

Chiny starają się odwrócić swoją gospodarkę od eksportu tanich towarów i idą bardziej w kierunku konsumpcji krajowej. Jednak Stany Zjednoczone, gospodarka bardzo zależna od konsumenta, importują z Chin ogromne ilości towarów (szacowane na setki miliardów dolarów), które podrożały w związku z działaniami administracji Trumpa. Ekonomiści uważają, iż takie działanie niszczy również amerykańską gospodarkę.

W Białym Domu rzeczywiście istnieje przekonanie, że wojna handlowa jest dobra dla USA i ją wygramy. To złudzenie stwarza ogromne ryzyko – powiedział Joel Naroff, główny ekonomista w Naroff Economic Advisors w Holland, Pennsylvania.

fedW obliczu rosnącej niepewności handlowej i zwiększonych szans na recesję, Rezerwa Federalna ma utrzymać stopy na obecnym poziomie 2,25-2,50% przynajmniej do końca przyszłego roku. Nie zmienia to jednak faktu, iż rośnie liczba zwolenników obniżki stóp. Ponad połowa ankietowanych ekonomistów odpowiedziała, że ​​Fed prawdopodobnie obniży stopy przed końcem 2020 roku. Wśród tych respondentów ponad 80 procent oczekuje, że obniżka stóp będzie kolejnym krokiem polityki banku centralnego (bez podwyżek).

Zobacz również: Chiny: Stygnie konflikt z USA, czego oczekiwać? – prognozy dużych banków

Jeśli dojdzie do recesji, będzie to prawdopodobnie spowodowane przez Fed. Jesteśmy w chronicznym środowisku dezinflacyjnym wywołanym przez stronę podażową, a nie przez stronę popytową – powiedział Gary Cloud, współkierownik ds. Inwestycji w FCI Advisors.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here