Naga MarketsDalszy spadek globalnego wzrostu gospodarczego jest bardziej prawdopodobny niż ożywienie, nawet w środowisku, gdy wiele banków centralnych prowadzi cykle łagodzenia polityki pieniężnej. Podczas gdy ulga od eskalacji napięć handlowych między USA, a Chinami spowodowała, że ​​akcje ponownie osiągnęły historyczne maksima, rekordowe 17 bilionów dolarów obligacji ma ujemną rentowność, a kluczowy sygnał rynkowy zwiastujący recesję w USA wciąż miga na czerwono. Zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez Reutersa, większość gospodarek rozwiniętych na świecie będzie musiało się zmierzyć ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego.


Banki centralne mogą (tylko) poluzować swoje polityki monetarne w obliczu globalnego spowolnienia

Po tym, jak Europejski Bank Centralny obniżył oprocentowanie depozytów w głąb terytorium ujemnego i ogłosił, że wznowi zakupy aktywów, Bank Japonii – który zasadniczo prowadzi luźną politykę od dwóch dekad – oraz Rezerwa Federalna – najprawdopodobniej ponownie obniżą stopy procentowe już w przyszłym tygodniu.

Spadki na ropie wciąż trwają. Jaki będzie wpływ sytuacji w USA na notowania tego surowca? Kolejne banki centralne na całym świecie, kierowane przez Fed i EBC, obniżają stopy procentowe. Nadchodzi wiele nowych bodźców fiskalnych, ale krzywe dochodowości nadal wydają się wskazywać na recesję – napisała w notatce dla klientów Janet Henry, główny ekonomista globalny w HSBC.

Prognozy wzrostu i inflacji dla większości głównych gospodarek wydają się słabnąć lub w najlepszym razie utrzymują się na historycznie niskich poziomach.

reuters recesja

Podczas gdy prawie wszyscy ankietowani przewidują złagodzenie polityki monetarnej przez główne banki centralne w przyszłym roku, 71% z 177 ekonomistów stwierdziło, że głębsze pogorszenie koniunktury na świecie jest bardziej prawdopodobne niż odbicie. Pogląd ten zmienił się dramatycznie po zaledwie sześciu miesiącach, kiedy to ekonomiści byli niemal równo podzieleni. Wielu analityków podzielało optymizm, że napięcia handlowe między USA, a Chinami ostygną lub znikną całkowicie.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i planowane kolejne opóźnienie również budzi obawy co do możliwych nastrojów, gdyby wyjście bez umowy ponownie wróciło jako jeden ze scenariuszy.

Większość prawdopodobnych zagrożeń jakie widzimy ma negatywne skutki w tym możliwy Brexit bez porozumienia w pierwszym kwartale 2020 r. czy kolejne załamanie negocjacji handlowych USA-Chin – zauważył Ajay Rajadhyaksha, szef badań makro w Barclays.

Analiza przeprowadzona w tym miesiącu przez Reutersa obejmująca 46 gospodarek wykazała, że w ok. 90% przypadków ​​perspektywy wzrostu i inflacji w ciągu najbliższych dwóch lat uległy obniżeniu w stosunku do poprzedniego badania lub pozostało bez zmian.

Konsensus w sprawie globalnego wzrostu gospodarczego w przyszłym roku został obniżony do 3,1% z 3,3% w poprzednim sondażu w lipcu, co jest niższym wskazaniem niż ostatnia obniżona prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego na 3,4%.

Rynki wschodzące dostają rykoszetem

EMPerspektywy wzrostu nie zachwycają również dla rynków wschodzących. Od Chin po Turcję, od Afryki Południowej po główne gospodarki w Ameryce Łacińskiej, prognozy wzrostu na przyszły rok zostały obniżone, mimo trwającego łagodzenia polityk monetarnych banków centralnych.

Przyczyną spowolnienia jest spowolnienie globalnej produkcji … wojna handlowa nie jest sama w sobie główną przyczyną, ale z pewnością nie pomaga. Skutki takiego stanu powinny być jasne – więcej obniżek stóp banków centralnych i powrót niekonwencjonalnych środków politycznych. W końcu niekonwencjonalne stało się konwencjonalne – powiedział Jan Lambregts, dyrektor finansowy w Rabobank.

Podczas gdy prawie 70% ankietowanych ekonomistów stwierdziło, że większość głównych banków centralnych będzie w stanie uniknąć gwałtownego spowolnienia gospodarczego na świecie w nadchodzącym roku, około jedna trzecia podkreśliła, że ​​polityka pieniężna nie może zrobić nic więcej, aby przeciwdziałać pogłębiającemu spowolnieniu.

Kluczowe ryzyka pozostają nierozwiązane. Co więcej, ryzyko głębszego pogorszenia się stało się bardziej widoczne w ostatnich miesiącach. Światowa gospodarka nadal zwalnia i oczekujemy, że globalny wzrost pozostanie słaby w 2020 r., jednocześnie unikając recesji – podsumował Rajadhyaksha Barclays.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here