Naga MarketsWidok na most w LondynieJak podała agencja prasowa Reutera, zeszłotygodniowe umocnienie funta szterlinga było najsilniejszą dwudniową aprecjacją od ponad 10 lat. Zdaniem analityków JP Morgan wynegocjowanie umowy w sprawie Brexitu pozwoli parze walutowej GBP/USD wzrosnąć w okolice 1,30, z kolei UBS Wealth Management podchodzi do projekcji bardziej optymistycznie i celuje w 1,35. W tym samym czasie z ankiety Reuters przeprowadzonej wśród ekonomistów wynika, że uniknięcie twardego Brexitu wypchnie kurs popularnego kabla do przedziału 1,27-1,34 USD, jednak realizacja negatywnego scenariusza wywoła spadki do 1,10-1,19 USD.


Kurs funta, akcje banków z UK oraz… obligacje Niemiec i Irlandii najbardziej wrażliwe na doniesienia dotyczące Brexitu

Z danych opublikowanych we wtorek przez agencję prasową Reutera wynika, że ubiegły tydzień był najlepszy dla funta od 2017 roku, po tym jak premier Boris Johnson i jego irlandzki odpowiednik Leo Varadkar stwierdzili, że widzą potencjalną „ścieżkę” w kierunku porozumienia w zakresie umowy Brexitu. Część aktywów rynkowych bardziej od innych reaguje na zmianę nastrojów i nagłówków medialnych dotyczących rozwodu UK z UE – wśród nich znalazły się niemieckie i irlandzkie obligacje oraz (jak można się domyślać) sam funt i akcje brytyjskich banków.

Kurs wymiany funta szterlinga jak na razie jest najbardziej wrażliwy na przepływ informacji związanych z Brexitem. W zeszłym tygodniu optymizm dotyczący Brexitu wywołał najsilniejszy dwudniowy wzrost GBP od 10 lat. Wpłynęło to bezpośrednio na rynek instrumentów pochodnych, gdzie jednomiesięczne wskaźniki ryzyka (oceniające stosunek byczych zakładów na funcie do niedźwiedzich) po raz pierwszy w tym roku znalazły się po dodatniej stronie (i po raz trzeci od głosowania referendalnego z 2016 roku).

Odwrócenie ryzyka na wykresie funta. Trzeci raz po stronie dodatniej w okresie ostatnich 3 lat. Źródło: Reuters
Odwrócenie ryzyka na wykresie funta. Trzeci raz po stronie dodatniej w okresie ostatnich 3 lat. Źródło: Reuters

Wzrost funta może również ograniczyć dużą liczbę shortów na rynku kontraktów terminowych – chociaż jak podaje Reuters ich średnia liczba nadal jest podwójnie większa niż historyczna pięcioletnia średnia.

wykres funta GBP do dolara USD
Kurs funta w okolicach 3-miesięcznych maksimów, po zanotowaniu najsilniejszego dwudniowego rajdu od 10 lat. Źródło: Reuters

Brexit odbije się również na Polsce. 900 tys. Polaków zamieszkuje UK

Agencja prasowa Reutera zauważa jednocześnie, że grupa 900 tys. Polaków zamieszkujących Wielką Brytanię (stanowiąca największą mniejszość narodową na terenie UK), która przesyła do Polski każdego roku miliard euro, również może silnie odczuć skutki Brexitu. Dotyczy to także gospodarki kraju nad Wisłą, który jest drugim największym eksporterem towarów do Wielkiej Brytanii (roczna wartość bilansu handlowego wynosi +8 mld euro).

Według wskaźnika zależności ekonomicznej od gospodarki brytyjskiej (% lokalnego PKB), Polska znajduje się na trzecim miejscu, zaraz za Holandią oraz Czechami.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here