Naga MarketsReuters: Bank Japonii utrzyma swoje prognozy na temat ustabilizowania się japońskiej gospodarkiBank Japonii prawdopodobnie utrzyma w tym miesiącu swoją prognozę mówiącą, że gospodarka stopniowo odzyska równowagę w drugiej połowie tego roku po szkodach wyrządzonych przez pandemię koronawirusa, podaje Reuters.

  • Japońska gospodarka przeszła przez najtrudniejszy okres w kwietniu i maju i zacznie powoli wracać do normalności.
  • Ekonomiści przewidują, że japońska gospodarka może wrócić do poziomów sprzed pandemii dopiero w 2023 lub 2024 roku.
  • Japońscy przedsiębiorcy dodatkowo tracą przez wojnę handlową Chin i USA.

Japonia zaczyna odmrażać gospodarkę

Taka prognoza wzmocniłby oczekiwania rynku, że BOJ zrezygnuje ze śmiałych kroków w zakresie łagodzenia polityki pieniężnej podczas czerwcowego przeglądu stóp procentowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kontrastowałoby to z czwartkowym posunięciem Europejskiego Banku Centralnego, który zaproponował większe niż oczekiwano rozszerzenie pakietu stymulacyjnego w celu wsparcia gospodarki.

Optymizm japońskiego banku centralnego odzwierciedla rosnące przekonanie, że trzecia co do wielkości gospodarka świata najgorszy okres przeszła w kwietniu i maju, kiedy rząd ogłosił ogólnokrajową kwarantannę i zamknięcie dużej części przedsiębiorstw.

Nie ma wystarczającej liczby czynników, które zmusiłyby BOJ do zmiany zdania, że gospodarka wyjdzie z recesji w drugiej połowie tego roku, gdy pandemia ustąpi – twierdzi jedno ze źródeł do których dotarł Reuters

Zobacz również: EBC: Bodziec 600 mld EUR w PEPP nie wystarczy? Rynki czekają na więcej

BOJ złagodził politykę monetarną na dwa kolejne miesiące już w kwietniu, dołączając do wysiłków rządu mających na celu złagodzenie wpływu pandemii na gospodarkę już pogrążoną w głębokiej recesji.

Nie ma sensu próbować stymulować gospodarki teraz, gdy rząd wciąż prosi ludzi o pozostanie w domu, aby powstrzymać pandemię. – słyszymy od innego źródła.

invest

Wartość indeksu Nikkei 225 w ciągu miesiąca wzrosła o 16,21%

Premier Shinzo Abe ogłosił w kwietniu stan wyjątkowy, wzywając obywateli do pozostania w domach, a firmy do zamknięcia, tym samym uderzając w gospodarkę, która już ucierpiała w wyniku podwyżki podatków od sprzedaży w zeszłym roku i wojny handlowej między USA a Chinami.

Podczas gdy Japonia znosi ograniczenia w poruszaniu się, analitycy oczekują, że w bieżącym kwartale gospodarka skurczy się o 22% w skali roku, a w drugiej połowie tego roku ożywi się tylko nieznacznie.

Japońska gospodarka odbije się w okresie od lipca do września, jeśli nie nastąpi ponowny wzrost zachorowań. Nawet jeśli tak się nie stanie, to do 2023 lub 2024 roku japońska gospodarka może nie wrócić do poziomu sprzed uderzenia pandemii. – powiedział Yoshiki Shinke, główny ekonomista w Dai-ichi Life Research Institute.

Wykres przedstawiający zmianę wartości indeksu Nikkei 225 w ciągu ostatnich 5 miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here