Naga MarketsRentowności polskich obligacji zniżkują i to pomimo braku polskiego programu skupu ilościowego. Jak wyjaśnia Tomasz Krzyk z Noble Securities jest to pokłosiem spadków na rynkach zagranicznych oraz programu skupu aktywów, do którego powraca Europejski Bank Centralny (EBC). W efekcie rentowność polskich dziesięciolatków w sierpniu bieżącego roku spadała na rekordowo niskie poziomy, w październiku również testując ponad miesięczne minima. Odpowiedź na pytania co do powodów takiego stanu rzeczy w najnowszym programie Adama Raka z Comparic24.tv.


Inwestorzy uciekają na rynek obligacji, duża ilość gotówki zmniejsza jego rentowność

Zdaniem Tomasza Krzyka, efekt zniżkujących rentowności na rynku obligacji polskich wynika z nastrojów na rynkach światowych, gdzie trzeba zwrócić uwagę na przejście Stanów Zjednoczonych do luzowania ilościowego oraz ponowienie tej strategii przez strefę euro:

Powrót tendencji luzujących sprawia, że inwestorzy muszą ponownie przekalkulować stopy zwrotu, na rynku znajduje się więcej gotówki co zwiększa popyt na bezpieczne aktywa przynoszące zadowalający zysk, wśród których znajdują się między innymi obligacje. Jeżeli patrząc z perspektywy światowej polskiej obligacje oferują wyższą stopę zwrotu, to automatycznie spotykają się z większym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych. Tendencję spadkową obserwowaliśmy od lipca, obecnie widać co prawda lekkie odreagowanie, niepewność rynkowa nie gwarantuje jednak utrzymania korekty” – wyjaśnia przedstawiciel Noble Securities.

Na wykresie rentowności polskich obligacji 10-letnich widać, że w październiku powracają ponad poziom 2%, oferując wyższą wycenę niż amerykańskie papiery dłużne, które od początku sierpnia poruszają się poniżej wspomnianej granicy:

Rentowność polskich dziesięciolatków. Źródło: stooq.pl

Krzyk jest zdania, że obecna polityka monetarna na świecie i w Polsce nie stwarza warunków prowzrostowych dla rentowności obligacji. W momencie gdy NBP komunikuje brak potrzeby podwyżek stóp procentowych przy rozpędzającej się inflacji, rentowności powinny raczej zniżkować.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZmarł Andrzej Heidrich, twórca polskich banknotów
Następny artykułZapiski giełdowego spekulanta: mBank z obniżoną wyceną do 357,40 zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here