Naga Marketsniemiecka flaga na tle niebaPodczas piątkowej sesji handlowej rentowność obligacji 10-letnich Niemiec spada do poziomów z 2016 roku, co następuje po wczorajszej, rozczarowującej serii wypowiedzi Europejskiego Banku Centralnego. Gołębie stanowisko w okresie znacznego spowolnienia gospodarczego strefy euro mocno zniechęca inwestorów, co odczuwalne jest na rentowności obligacji najważniejszej gospodarki strefy, które spadają w przeciągu roku o blisko 7,5 procent. 


Od wczorajszego stanowiska Europejskiego Banku Centralnego można było spodziewać się więcej, wobec sytuacji nieciekawych odczytów gospodarczych strefy euro. Wczoraj Europejski Bank wyparł termin pierwszej podwyżki stóp procentowych po kryzysie do 2020 r. jednocześnie skupiając się na operacjach refinansujących banki komercyjne – czyli tak zwanym TLTRO. Innymi słowy, Bank Centralny zaoferował bankom nowy zestaw tanich kredytów wspierających wzrost gospodarczy, co spowodowało gwałtowny spadek kosztów finansowania zewnętrznego w całym bloku.

Zobacz również: Europejski Bank Centralny jest gotowy na silne cięcie prognoz gospodarczych

To sprawia, że stopa zwrotu niemieckich “Bundów”, czyli 10-letnich obligacji spada do najniższego poziomu od 2016 roku, 0,059 procent. Tymczasem jeszcze na początku roku 2018 rządowe obligacje oscylowały wokół poziomu blisko 8,1 procentowej rentowności, co stanowi ponad 96 procentowy spadek r/r.

wykres Bund 10-YR 07.03.2019
Bund 10-YR 07.03.2019

Choć spadek rozpoczął się już podczas wczorajszego handlu na rynkach, to dopiero podczas piątkowej sesji wykres wyraźnie przecenia obligacje sprawiając, że spadki nabierają na sile co odzwierciedla oczekiwania inwestorów w stosunku do wczorajszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

Warto dodać, że podczas wczorajszej sesji prezes niemieckiego Bundesbanku, Jens Weidmann przedstawiał swoje stanowisko w temacie aktualnej sytuacji makroekonomicznej Niemiec oraz całej strefy euro stwierdzając, że “zły okres jest przejściowy, a najgorszy okres dla strefy euro jest już za nami”. Wczorajsze odczyty PKB strefy euro wskazywały na niewielkie ożywienie, wrastając do poziomu 0,2 oraz 0,3 procent w przypadku UE-28. Należałoby jednak przypomnieć, iż równo przed rokiem wypowiedzi prezesa niemieckiego Bundesbanku wskazywały na wywarcie większego wpływu na jastrzębi ton przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego – którego jak dotąd nadal nie widać.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here