Naga MarketsDSC_4592W sobotę 6 czerwca br. do Gdańska przybyli zwolennicy techniki Price Action. Broker XM zorganizował w hotelu Radisson Blu darmowe seminarium, które poprowadził redaktor naczelny portalu Comparic.pl – Marcin Wenus. Celem seminarium było przedstawienie kompletnej strategii opartej o Price Action, którą prowadzący wykorzystuje w codziennej spekulacji.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego przedstawienia organizatora tego wydarzenia – XM.COM. Następnie, uczestnicy dostali dawkę wiedzy na temat tego, czym w ogóle jest Price Action. Nie mogło zabraknąć wzmianki o prekursorze tej techniki, za którego uważa się legendarnego, japońskiego tradera jakim był Munehisa Homma, żyjącego na przełomie XVIII i XIX. Legenda głosi, że był on wynalazcą analizy technicznej, a seria jego zyskownych transakcji pod rząd sięgnęła liczby 100. Faktem natomiast jest, że uzyskał tytuł honorowego samuraja i odkrył formacje oparte o świece japońskie, a także został doradcą ministra finansów Japonii.

DSC_4757
Produktywnie spędzona przerwa

Po wprowadzeniu, odbyła się zaplanowana przerwa, podczas której można było się zapoznać z ofertą brokera, a także wymienić poglądami z innymi uczestnikami seminarium oraz prowadzącym. Wśród tematów znajdowały się głównie te związane z tradingiem, Price Action oraz stosowanymi strategiami.

Kolejna część to już omówienie kwintesencji systemu transakcyjnego. Jednak zanim to nastąpiło, Marcin wyjaśnił dlaczego w ogóle potrzebny jest system oraz jak ważne jest jego stosowanie. Prawdopodobnie nikt z obecnych nie ma już wątpliwości, że stosowanie strategii pozwala na wyeliminowanie większości problemów, które powodują, że tracimy pieniądze na rynku. Według prowadzącego, plan spekulacji powinien cechować się kilkoma niezwykle ważnymi elementami, a są to między innymi:
– prostota i przejrzystość,
– skuteczność,
– korzystny stosunek zysku do ryzyka (min. 2:1).

Sama strategia oparta jest o wykres świecowy, gdzie poszukujemy sygnałów na wykresie dziennym lub 4-godzinnym w miejscach zwrotnych rynku. Pisząc o miejscach zwrotnych, mam na myśli kluczowe poziomy wsparcia/oporu. Sygnałem do zajmowania pozycji są natomiast formacje świecowe, które uformowały się właśnie w tych miejscach. Instrukcję oznaczania miejsc zwrotnych oraz wyszukiwania sygnałów świecowych według strategii, znajdziesz w tym artykule: Strategia Price Action według Marcina Wenusa.

DSC_4623
Marcin Wenus przekazuje wiedzę i doświadczenie

Jednak żeby strategia mogła zostać wdrożona należy wybrać walory do handlu. Marcin omówił czym kieruje się w doborze par walutowych. Główne przesłanki to według niego koszty transakcji, zmienność oraz zachowanie się pary pod względem ‘technicznym’. Zatem spekulacja opiera się na głównych walutach tzw. majorach oraz ich crossach. W gronie instrumentów oprócz par walutowych znalazło się także złoto.

Głodni wiedzy uczestnicy zostali również zaproszeni na smaczny obiad do hotelowej restauracji, gdzie mogli bliżej się poznać i kontynuować rozmowy na najbardziej interesujące ich tematy. Nie często bywa okazja by spotkać się w tak dużym gronie osób, które łączy zainteresowanie rynkami finansowymi.

DSC_4733
Przedstawicielki brokera XM udzielały odpowiedzi na wszelkie pytania

Podczas drugiej części seminarium można było zobaczyć bardzo wiele przykładów zagrań i zastosowania elementów strategii. Wszystkie miały miejsce na realnym rachunku i były wcześniej opisywane na portalu. Jako, że strategia wciąż jest ‘w grze’ można się z nimi zapoznawać na bieżąco, odwiedzając dział: Setupy Price Action.

Sporym ułatwieniem w stosowaniu przedstawianej koncepcji tradingu będzie z pewnością zastosowanie skryptu transakcyjnego. Pozwala on obiektywnie ocenić dany sygnał, a także przypisuje mu odpowiednią siłę. Dzięki temu narzędziu można również ustrzec się przed otwieraniem pozycji o zbyt niskim stosunku zysku do ryzyka oraz wchodzeniem w pozycję bezpośrednio przed ogłaszaniem istotnych wskaźników makroekonomicznych.

Jako, że prowadzenie pozycji jest jedną z najtrudniejszych czynności należących do tradera, bardzo interesujące było omówienie tego aspektu. W tym przypadku opiera się ono na pół-automatycznym zarządzaniu i eliminuje związane z tym emocje. Można się zatem uwolnić od ciężaru emocjonalnego i skupić na chłodnej analizie rynku, a pracę związaną z prowadzeniem pozycji pozostawić specjalnie do tego przygotowanemu automatowi (Expert Advisor).

W trakcie całego spotkania, uczestnicy seminarium chętnie zadawali pytania, a prowadzący udzielał wyczerpujących odpowiedzi i rozwiewał wszelkie wątpliwości. Nie zabrakło też miejsca na konkursy z nagrodami w postaci gotówki na rachunku w XM. Na koniec Marcin Wenus podzielił się jeszcze z nami garścią zasad, którymi powinien się kierować profesjonalny trader.

Podsumowując, spędzenie tej słonecznej soboty na szkoleniu było z pewnością bardzo dobrze zainwestowanym czasem przez większość uczestników. Warto śledzić portal Comparic.pl gdyż prawdopodobnie nie jest to ostatnie seminarium o tej tematyce, a będąc na bieżąco z pewnością nie przegapisz zaproszenia na kolejną edycję.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here