Naga MarketsJeśli jeszcze nie słyszeliście o piątkowym proteście pod Ministerstwie Finansów w Warszawie… to zazdrościmy umiejętności odcięcia się od spraw rynkowych 😉 Minister finansów, Teresa Czerwińska po ostrej reakcji kryptośrodowiska wycofała się z kontrowersyjnego nałożenia na każdą transakcję z wykorzystaniem kryptowalut podatku od czynności cywilnoprawnych PCC. 


Zorganizowany przez fundację Trading Jam happening miał na celu uświadomienie przedstawicieli MF co do tego, że przymus zapłaty PCC od każdej transakcji na rynku kryptowalut jest zwyczajnie… niemożliwe.

W trakcie trwającego około dwóch godzin wydarzenia swój sprzeciw wobec takiej regulacji rynku kryptowalut wyraziło kilkuset uczestników. Wśród nich znaleźli się nie tylko generujący tysiące transakcji miesięcznie spekulanci, ale również przedstawiciele rozwijającej się w Polsce branży blockchain oraz przedstawiciele mediów. Zapraszamy do zapoznania się z argumentami jakie przytaczali nasi rozmówcy oraz podsumowanie aktualnego stanu prawnego dotyczącego obrotu kryptowalutami.

Wygraliśmy jedną batalię, ale droga jeszcze długa. Uczestnicy demonstracji wyjaśnili nam, że kwestia PCC to tylko jeden z problemów.

Wśród pozostałych do rozwiązania kwestii pozostaje opodatkowanie transakcji wymiany jednej kryptowaluty na inną, kiedy nawet interpretacje indywidualne traktują ten problem różnie.

Wyzwaniem dla inwestorów jest także przeliczenie wartości kryptowalut, gdyż na różnych giełdach jest on różny. Gdy przeliczamy dochód z innej waluty na PLN używamy średniego kursu NBP. Dla kryptowalut takiego benchmarku nie mamy, a na wielu giełdach nie mamy wręcz żadnej tradycyjnej waluty – umożliwiają one jedynie wymianę krypto na krypto.

Innym zagadnienie jest kwestia zaksięgowania przez przedsiębiorców kosztów nabycia kryptowalut, szczególnie jeśli jeden przelew na giełdę służy opłaceniu wielu różnych transakcji o wartościach przekraczających 15 000 zł.

Pytanie na ile jeszcze problemów z obecnym, jakże skomplikowanym przecież systemem podatkowym, natrafi społeczność kryptowalut w Polsce na drodze swojego rozwoju. Jest to namacalny przykład, kiedy zawiły i rozbudowany system podatkowy hamuje rozwój oraz innowacje, a niepewność co do zasad prowadzenia działalności zabija kreatywną przedsiębiorczość, albo wypycha ją za granicę (np. BitMarket, który przeniósł się do Londynu).

Rząd może zaadresować te problemy, ale musi postąpić rozważnie i zadziałać szeroko. Luki w prawie załatać, rozbieżne i niekorzystne interpretacje naprostować. Powinien podejść do problemów całościowo i kompleksowo, a wtedy uda się uratować kryptowalutowców w Polsce i dać szansę tej innowacyjnej branży na położenie trwałych fundamentów i wzrost.

Niestety, bez poważnej reformy upraszczającej prawo, prawdopodobnie kolejne branże oraz przyszłe innowacje będą równie trudne i będą rodzić się w bólach.. o ile w ogóle.

To musisz przeczytać: Inwestorzy triumfują. PCC od kryptowalut obalone>>>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here