Naga MarketsUczestnicy debaty na konferencji WallStreet 21 w Karpaczu

Drugi dzień konferencji Wall Street w Karpaczu nie pozwala na chwilę wytchnienia. Od rana w salach hotelu Gołębiewski trwały wykłady, prezentacje oraz dyskusje. Jedna z najciekawszych dotyczyła potrzeb polskich inwestorów a silnego rynku finansowego w kraju.


O roli i znaczeniu rynku OTC w kształtowaniu komplemetarności inwestycyjnej dyskutowali Jarosław Dominiak, prezes zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, Marcin Kurzajewski, zastępca dyrektora Departamentu Firm Inwestycyjnych i Infrastruktury Rynku Kapitałowego przy Komisji Urzędu Finansowego, a także Marcin Obroniecki (zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów), Piotr Sobków (członek zarządu Izby Domów Maklerskich) oraz Grzegorz Zawada (członek zarządu ds. finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju. Dyskusję prowadził zastępca redaktora naczelnego redakcji ekonomicznej Polskeij Agencji Prasowej, Piotr Rożek.

Po słowie wstępnym, lecz jeszcze przed samą debatą zaprezentowano szczegółowe wyniki badania przeprowadzonego wspólnie przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz Izbę Domów Maklerskich. Część z tych wyników zaprezentowałem na profilu Comparic w trakcie trwania całej debaty:

Cała dyskusja toczyła się przede wszystkim wokół problemu nierzetelnych podmiotów, które mając siedzibę poza granicami naszego kraju oferują polskim inwestorom usługi maklerskie – najczęściej CFD na waluty.

Znane przypadki łowców naganiaczy spotkały się z ostrym potępieniem wszystkich biorących w dyskusji, a Marcin Kurzajewski zapowiedział, że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego już złożył stosowne propozycje zmian do parlamentu. Na temat wyższości polskich domów maklerskich nad zagranicznymi głos zabrał również Piotr Sobków z IDM. Jego zdaniem, niezaprzeczalną zaletą polskich podmiotów jest przejrzystość prawna jaka wiąże się z korzystaniem z ich usług. W przypadku pojawienia się sporu na linii klient-usługodawca, ten rozwiązywany jest w polskim sądzie – nie zaś jak w przypadku wielu innych podmiotów, na terenie Cypru, Wielkiej Brytanii czy egzotycznych Wysp Marshalla. W przypadku korzystania z usług polskich domów maklerskich korzystamy również choćby z zabezpieczeń KDPW…

Z perspektywy obserwatora, należy przyznać, że sama debata pozostawia pewien niedosyt. Wymiana opinii pomiędzy uczestnikami trwała zaledwie godzinę i można stwierdzić, że skończyła się, zanim na dobre się rozpoczęła. Debata na temat potrzeby wprowadzania dalszych regulacji, ochrony polskiego inwestora przed brokerami-krzakami czy podmiotami, które zwyczajnie oszukują swoich klientów jest potrzebna i prawdopodobnie trwałaby znacznie dłużej niż godzinę. Cieszyć się można jednak, że biorący udział w dzisiejszym spotkaniu zgodnie stwierdzili, że dalsze ograniczanie rynku nie jest wskazane. Zamiast kolejnych regulacji, które uderzają przede wszystkim w rzetelne podmioty oraz ich klientów, ustawodawca powinien się zająć przeciwdziałaniem patologii jaka pojawia się na rynku OTC.

Sprawdź też: WallStreet 21. – relacja z pierwszego dnia konferencji >>>

Jarosław Dominiak przyznał, że taką protekcjonistyczną rolę może pełnić edukacja inwestorów indywidualnych. Pozytywistyczna praca u podstaw spowoduje, że Polacy przestaną być łatwym kąskiem dla podmiotów obiecujących złote góry w zamian za wpłatę 5, 10 czy stu tysięcy złotych na rachunek maklerski. Dlatego tak ważne jest by takie organizacje jak Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, czy portale inwestycyjne jak Comparic uświadamiały nowych inwestorów nie tylko o możliwościach jakie daje inwestycja swoich środków pieniężnych (czy to na rynku OTC, czy na rynku kapitałowym) ale również zagrożeniach jakie wiążą się z handlem na rynkach finansowych.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEFIX: Co dalej z polskim złotym?
Następny artykułWallStreet 21. – relacja z drugiego i trzeciego dnia konferencji
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here