Naga MarketsPiątek na DayTrader Event to przede wszystkim sesja livetradingu
Piątek na DayTrader Event to przede wszystkim sesja livetradingu

W miniony weekend, tj. w dniach 9-11 września odbyła się kolejna, piąta już edycja DayTrader Event – konferencji skupiającej praktyków rynków finansowych, traderów, którzy z handlu uczynili swoją profesję. Na tym wydarzeniu nie mogło również zabraknąć Comparic.pl!


Po raz kolejny w katowickim hotelu Angelo spotkali się ludzie handlujący na amerykańskich parkietach. Organizator, Tomasz Przybycień prowadzący serwis day-trader.pl oraz założyciel grupy tradingowej RemoteDayTraderGroup.com już po raz piąty z rzędu poprowadził całą trzydniową imprezę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Piątek był dniem przeznaczonym na – zdaniem wielu – jeden z najciekawszych momentów całego wydarzenia, czyli sesję live tradingu. Uczestnicy eventu mogli podpatrzeć z czym to się je jeśli chodzi o handel na amerykańskim rynku akcji. Choć założenia wciąż są te same (tanio kupić, drożej sprzedać) to jednak narzędzia używane przez profesjonalistów takich jak Tomasz Przybycień zdecydowanie różnią się od najpopularniejszej platformy wśród brokerów rynku FX – MetaTrader4.

Jak widać do handlu wystarczy zwykły, nieduży laptop...
Jak widać do handlu wystarczy zwykły, nieduży laptop…

Na sali widoczne było poruszenie, gdy Tomasz na żywo komentował sytuację na wybranych przez siebie w tym dniu spółkach i zawierał na nich transakcje z użyciem realnych środków. Kilku uczestników, którzy jak się później okazało współpracują z Tomaszem w ramach założonej przez niego grupy również brało udział w tej sesji, lecz po drugiej stronie sceny – handlując z wygodnych krzeseł ustawionych na sali.

Jednak był to jedynie pokaz umiejętności w wykonaniu Tomasza – handel trwał około godziny i miał na celu pokazanie zebranym jak dobiera spółki, a następnie handluje na nich osoba, która już od 9 lat utrzymuje się tylko i wyłącznie z handu na amerykańskiej giełdzie.

Po zakończeniu części handlowej przyszedł czas na zaprezentowanie pierwszego gościa na DayTrader Event. Był nim Tomasz Kaczmarski – znany psycholog sportu, mający doświadczenie w pracy z sportowcami takich dyscyplin jak piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka, akrobatyka czy sportów walki. Jak przyznał się nam Tomasz, miał on nikłe pojęcie czym tak na prawdę jest trading i o co chodzi w inwestowaniu kiedy rozpoczynał pracę z traderami jednego z śląskich biur. Niemniej jednak psycholog dość szybko zauważył wiele podobieństw pomiędzy profesjonalnymi sportowcami a traderami. W obu przypadkach mamy do czynienia z chęcią wygranej, stresem, presją na wyniki, samodyscypliną… – wymieniał Kaczmarski.

Sprawnie zostaliśmy podzieleni na grupy, w których do końca dnia pracowaliśmy nad naszymi problemami z brakiem koncentracji podczas sesji oraz poznaliśmy kilka ciekawych (mających odzwierciedlenie w badaniach) technik relaksacyjnych, pozwalających na zebranie myśli po ciężkim dniu lub bolesnej porażce. Po warsztatach uczestnicy udali się do restauracji hotelowej by tam posilić się przed czekającą na wszystkich nocną imprezą integracyjną 😉

Zaskakująca sobota

Ci z uczestników DayTrader Event, którym udało się wstać odpowiednio wcześnie po nocnych wojażach po katowickich pubach mogli wysłuchać prelekcji Tomasza Przybycienia na temat możliwości jakie daje traderowi właśnie rynek amerykański. Na porannym wykładzie pojawiło się sporo przydatnej wiedzy dla wszystkich tych, którzy rozważają wybór takiej właśnie ścieżki kariery.

Po przerwie kawowej ponownie gościliśmy w sali Tomasza Kaczmarskiego, który tym razem opowiedział nam na temat nastawienia w tradingu. Przed zgromadzonymi wystąpił również Piotr Habina, który podzielił się swoim doświadczeniem na temat diagnozy problemów, które często zabijają w człowieku pasję do wykonywanej pracy. Ponad to, usłyszeć mogliśmy masę anegdot związanych z pracą profesjonalnego tradera.

Od lewej: Michał Dzierżęga, Maciej Biskup oraz Tomasz Przybycień podzielili się z słuchaczami najnowszym projektem edukacyjnym nad którym pracują.
Od lewej: Michał Dzierżęga, Maciej Biskup oraz Tomasz Przybycień podzielili się z słuchaczami najnowszym projektem edukacyjnym nad którym pracują.

Po lunchu w hotelowej restauracji na scenie pojawili się Tomasz Przybycień, Maciej Biskup oraz Michał Dzierżęga. Zaprezentowali nowy projekt, nad którego ukończeniem pracują – Tape Reading Academy. Produkt skierowany na polski oraz zagraniczne rynki – skupiony na day tradingu na amerykańskich giełdach akcji. Ten projekt edukacyjny skierowany jest do  wszystkich tych, którzy pragną zgłębić tajniki czytania taśmy giełdowej i nauczyć się rozpoznawać wsparcia, opory, a także tajemniczo brzmiące icebergi na wykresach tylko i wyłącznie z użyciem okna Level II oraz okienka Times and Sales. Celem jest przekazanie wiedzy dotyczącej wykorzystania skutecznych strategii tape readingowych w day tradingu na amerykańskich akcjach. Tomasz Przybycień oraz Maciej Biskup krok po kroku przedstawili ideę Tape Readingu czyli umiejętności nieodzownej każdemu traderowi rynków akcyjnych. Przekonaliśmy się, że analiza techniczna wcale nie musi być wykorzystywana przez profesjonalistów. Ba! Maciej i Tomek przyznali, że nieraz zdarza im się trejdować nie używając w ogóle  wykresów!

Druga prezentacja grupy Tape Reading Academy dotyczyła Scalpingu na amerykańskich giełdach akcji. Panowie Maciej Biskup i Michał Dzierżęga (znani również z cyklu Rzut oka na Wall Street) przedstawili przykłady zagrań scalpingowych, które obalały mit, że na scalpingu zarabia tylko broker, a nie traderzy.

Rozmawiając z pozostałymi uczestnikami podczas przerwy kawowej nie mogliśmy oprzeć się pokusie zadania kilku pytań. Naszym pierwszym rozmówcą był Michał, który na DayTrader Event przyjechał zza granicy:

Comparic: Cześć, możemy zadać kilka pytań?

Michał: Cześć, jasne

C: Jak podoba się konferencja? Jak oceniasz dotychczasowy jej przebieg?

M: To moja druga taka konferencja… To jest dopiero drugi taki event na którym jestem. Wcześniej byłem w Karpaczu na Wall Street, ale to jest jednak zupełnie inna impreza… Tam jest zupełnie inne podejście, bardziej… hmm, marketingowe? To znaczy wykłady też są, jakieś strategie, ale jednak tutaj czuję, że mam kontakt z prawdziwymi traderami…

C: Tu, w Katowicach?

M: Tak, tak… Na duży plus zaliczyć też można kameralność tej imprezy. Jest zdecydowanie przyjemniej. Czuć, że ci ludzie podchodzą do rynku profesjonalnie. Przynajmniej ja to tak odbieram…

C: A pojawiły się jakieś minusy?

M: W kategorii minusów… Hmmm, bardzo liczyłem na wykład dotyczący opcji, ten temat mnie interesuje i chciałem go zgłębić, porozmawiać z prowadzącą… Ale to zostało już wyjaśnione, pani Anna nie mogła przyjechać z przyczyn osobistych – zdarza się.

C: Jesteś związany z rynkami finansowymi?

M: Zawodowo? Nie, nie… Pracuję w zupełnie innej branży, rynki traktuję jako ciekawą odskocznię od codzienności. Jestem zainteresowany tradingiem i chciałbym powoli zmierzać w tym kierunku, to jest profesjonalizować się. Jednak za mną dopiero dwa lata takiego zainteresowania…

C: Przyjedziesz na kolejny DayTrader Event?

M: Ciężko powiedzieć, nie mieszkam w Polsce i byłby to dla mnie duży kłopot. Akurat w tym roku zdarzyło się tak, że musiałem pojawić się w Krakowie w podobnym czasie, dlatego zdecydowałem się na kilka dni w Katowicach. Jeśli Event zostanie zorganizowany w podobnym czasie, tj. we wrześniu przyszłego roku, to jak najbardziej będę.

C: Dzięki za rozmowę, cześć!

M: Cześć!

Michał nie był jedynym z kim rozmawialiśmy. Trafiliśmy również na profesjonalnych traderów należących do grupy stworzonej przez Tomasza Przybycienia:

Comparic: Cześć, jak Wam podoba się Event?

Piotrek: Bardzo! Jesteśmy już czwarty raz.

Tomek: Piąty…

C: Dlaczego właśnie ta impreza?

T: W sumie innej nie było 😉

C: Skoro widzieliście już poprzednie edycje, to czy widoczny jest również postęp w organizacji?

P: Zmiany na pewno są. Nie ma już “foreksu”, większy nacisk kładziony jest na giełdy amerykańskie…

T: Większa specjalizacja… To jest to co nas interesuje

C: Skoro jesteście profesjonalistami, to muszę zadać to pytanie: nudziliście się na wykładach?

Michał: To znaczy, większość rzeczy już wiemy, tak? Ale psychologia Tomka była najbardziej motywująca, inspirująca. Po to się jeździ na te konferencje…

C: Podsumowując: jak oceniacie Event?

P: Bardzo fajnie. Organizacja bez zarzutu, ale mogliby rozszerzyć to wszystko o dwa dodatkowe dni live tradingu

T: Dokładnie, to również było bardzo fajne…

C: Okej, dzięki wielkie za rozmowę, trzymajcie się!

Cały program konferencji wciąż dostępny jest na stronie DayTrader Event. Niestety nie mogliśmy zostać na wykładach w ostatnim dniu (niedziela) jednak z tego co do tej pory zdążyliśmy usłyszeć były równie dobre jak te sobotnie.

Z całą pewnością DayTrader Event jest czymś zupełnie innym jak wspomniane przez Michała Wall Street w Karpaczu czy choćby FxCuffs. Być może to jest właśnie najmocniejszy punkt tej imprezy. Po raz kolejny dane nam było podpatrzeć jak działają na rynku profesjonaliści oraz po raz kolejny dowiedzieliśmy się czegoś nowego na temat NYSE, NASDAQ oraz AMEX. Jednego możemy być pewni – nie może nas zabraknąć na kolejnej edycji! 😉Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here