Naga MarketsRekordy w USA, ponad 4% wzrosty WIG20Początek nowego tygodnia handlu przyniósł euforyczne wzrosty na giełdach. W Warszawie WIG20 zyskał 4,02%, mWIG40 podbił 3,16% podczas gdy sWIG80 wzrósł o 3,23%. W tym samym czasie NC Index stracił 1,03%. Obroty na szerokim rynku wyniosły dziś 2,7mld PLN z czego 2,16 mld przypadło na WIG20.

Wyniki wyborów w USA dobrze odebrane przez inwestorów

Jeszcze przed startem sesji nastroje na rynkach były relatywnie optymistyczne. Inwestorzy pozytywnie odnieśli się do danych wskazujących iż to Joe Biden został wybrany nowym prezydentem USA. Prawdziwą euforię obserwowaliśmy jednak dopiero po godzinie 13:00, gdy na rynku zaczęły pojawiać się informacje o szczepionce na COVID19. Pfizer poinformował że z badań wynika, iż jego eksperymentalna szczepionka przeciw COVID-19 jest skuteczna w ponad 90%. Firmy jak dotąd nie odnotowały też poważniejszych problemów z bezpieczeństwem szczepionki. Inwestorzy zareagowali optymistycznie podbijając futures na amerykańskie indeksy (oraz późniejszy rynek kasowy) na nowe historyczne szczyty na S&P500 oraz Nasdaq. Taniały za to złoto oraz aktywa traktowane zwyczajowo jak tzw. bezpieczne przystanie.

Lokalnie doniesienia o szczepionce „wyciągnęły” WIG20 do 1790 pkt. Aż 8 spółek z WIG20 zanotowało dziś dwucyfrowe wzrosty (m.in. CCC, LPP, PGE, PKN, LTS, SAN, JSW czy TPE). Po czerwonej stronie rynku znalazły się DinoPolska oraz CD Projekt i Allegro. Ten schemat widoczny był na całym rynku gdzie pod presją znalazły się walory podmiotów „beneficjentów” pandemii jak Mercator (-17%), Biomed Lublin (-13%) czy InnoGene (-23%). Dynamiczne odbicie zanotowały natomiast spółki operujące w segmencie odzieżowym (CCC, MON, VRG) restauracyjnym (EAT, SFS, MEX) czy też Rainbow Tours (+40%) czy Enter Air (+27%).

Z rynkowego punktu widzenia duże znaczenie będzie mieć dzisiejszy przebieg sesji kasowej w USA. Aktualnie SPX zyskuje 2,9%, chociaż widoczna jest już realizacja części zysków na indeksach (uwaga na poziom 3600-3580 pkt.) czy Pfizerze. Również WIG20 dotarł do mocniejszej strefy oporu na 1770 pkt., gdzie kolejny zakres wypada przy 1820 pkt.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here