Naga Marketswydobycie ropyCeny ropy naftowej wzrosły w styczniu o 18%, co jest rekordowym wynikiem dla tego miesiąca od 1983 roku. Pro-wzrostowy nastrój jest stymulowany głównie przez narastające problemy wewnętrzne Wenezueli, dalszą redukcję produkcji w OPEC i spowolnienie w ekspansji amerykańskiego sektora „łupkowego”


Notowania ropy naftowej z rekordem w styczniu

Jednym z działań podjętych przez Stany Zjednoczone w kierunku obalenia rządów Nicolasa Maduro było wprowadzenie sankcji na wenezuelskiego monopolistę naftowego – firmę PDVSA. W konsekwencji oznacza to wyrwę w amerykańskim imporcie w wielkości przynajmniej 500,000 baryłek. Rafinerie importujące ciężką ropę naftową z Wenezueli poszukują alternatyw, ale Kanada i Meksyk, które wydobywają zbliżony właściwościami gatunek, mają niewielkie możliwości zwiększenia dostaw. Lokalne odmiany średniej iciężkiej, kwaśnej klasy  w tym głównie Mars Sour, zanotowały pod przeciętne wzrosty cen.

Te artykuły również Cię zainteresują
Aby nie spowodować istotnego deficytu na amerykańskim rynku, konieczne jest jak najszybsze znalezienie alternatywy. Doraźnym środkiem może być uwolnienie zasobów ze strategicznej rezerwy naftowej (SPR), co według ekspertów rozważa obecnie rząd USA.  Jest to rozwiązanie ostateczne ale w odróżnieniu od Iranu, sankcje nałożone na PDVSA mają jedynie charakter przejściowy. Rezerwy SPR obejmują obecnie 649,1 mln baryłek ropy naftowej, zlokalizowanych w czterech oddzielnych miejscach wzdłuż zatoki meksykańskiej. Na tą ilość składają się254,6 mln baryłek słodkiej ropy i 394,5 mln baryłek kwaśnej ropy.

Tymczasem jak donosi agencja Reuters, kraje OPEC+ kontynuują ograniczenie produkcji. W styczniu wydobycie wśród 14-sty państw organizacji spadło o 890 tysięcy baryłek dziennie, notując największy „zjazd” produkcji od stycznia 2017 roku. Porozumienie zawarte w grudniu obejmowało redukcję o 1,2 miliona, ale kraje OPEC miały odpowiadać za 800 tysięcy. Przekroczenie tej ilości wynika z pogłębiających się problemów wewnętrznych Libii, Wenezueli i Iranu.

Handluj ropą u brokera TMS!

Z technicznego punktu widzenia możemy mówić o silnym sygnale odwrócenia tendencji na wykresie miesięcznym. Jeśli nadal problemy polityczne na arenie międzynarodowej będą zacieśniać podaż czarnego złota, niewykluczone że osiągnięcie zeszłorocznych maksimów w okolicach 75 USD za baryłkę ropy WTI – jest jak najbardziej możliweConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here