Naga MarketsPole naftowe na tle zachodzącego słońcaBieżący tydzień na razie przynosi mało wyraziste zmiany notowań ropy naftowej. Cena tego surowca porusza się delikatnie w górę, ale wzrosty są na tyle niewielkie, że nie wnoszą nic nowego w układ techniczny na wykresie cen ropy.

Notowania ropy bez wyrazistych zmian

Ze względu na poniedziałkowy Memorial Day, w tym tygodniu dane dotyczące zapasów ropy naftowej będą prezentowane dzień później niż zwykle. Dzisiaj swoje szacunki opublikuje Amerykański Instytut Paliw, a jutro – Departament Energii USA.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem ciekawe wyliczenia podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE, International Energy Agency, IEA). Według tej instytucji, w 2020 roku wartość inwestycji w sektorze energii spadnie o około 20%, czyli o 400 mld USD. Byłaby to rekordowa zniżka, wynikająca przede wszystkim z pandemii koronawirusa, która wywróciła globalną gospodarkę do góry nogami.

W 2019 roku inwestycje w sektorze energii miały wartość aż 1,8 bln USD. Jeszcze na początku bieżącego roku szacowano, że tegoroczny wzrost wartości inwestycji sięgnie 2%, co byłoby największą zwyżką od 6 lat. Koronawirus jednak zupełnie zmienił rzeczywistość na rynku energii, w tym na rynku ropy naftowej.

Powyższe informacje nie mają bezpośredniego przełożenia na ceny ropy naftowej dzisiaj, jednak wpływają na długoterminowe perspektywy dla notowań tego surowca. Drastyczny spadek inwestycji może sprawić, że o ile teraz trwa walka z nadwyżką na rynku ropy naftowej, to w przyszłości szala może przechylić się na drugą stronę i na rynku ropy pojawi się deficyt.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here