Naga MarketsEuro Stoxx 600 z rekordowym spadkiem kwartalnym z powodu koronawirusaKoniec dzisiejszej sesji będzie oznaczał również koniec I kwartału 2020 roku. Okazuje się, że może to być najgorszy kwartał dla akcji europejskich w historii, dołuje bowiem indeks Euro Stoxx 600. Wszystko przez kryzys spowodowany pandemią koronawirusa, która z Chin przeniosła się m.in. do Europy.


Euro Stoxx 600 spada o 24% od początku roku

Notowania indeksu Euro Stoxx 600 od kilku tygodni dołują, ponieważ inwestorzy obawiają się, że pandemia koronawirusa wywoła wstrząsy po stronie popytu i podaży i wykolei globalny wzrost.

Na dnie tego spadku, indeks tracił ponad 35%, co zaprowadziło go do poziomów z 2012 roku. Istotna część z tych strat została już odrobiona. Jednakże, nawet 24-procentowy spadek od początku roku sprawiłby, że obecny kwartał byłby najgorszy od czasu powstania indeksu w 1998 roku.

Indeks Euro Stoxx 600 traci obecnie ponad 24% od początku roku. Jest to największa kwartalna przecena w historii.
Indeks Euro Stoxx 600 traci obecnie ponad 24% od początku roku. Jest to największa kwartalna przecena w historii.

Pod kreską znalazły się spółki z każdego sektora. Najbardziej ucierpiały jednak biura podróży, linie lotnicze, producenci aut i części samochodowych, banki i koncerny naftowe. Osunięcia w tych sektorach sięgnęły ponad 35%.

Wyprzedaż okazją do zakupów?

“Od czasu wybuchu epidemii wyceny gwałtownie spadły, co sugeruje o wiele bardziej atrakcyjne punkty wejścia na dłuższy termin” – zauważa Esty Dwek, szef strategii globalnego rynku w Natixis Investment Managers. “Jednak może być jeszcze za wcześnie, aby zwiększać ryzyko dla portfeli. Zachowujemy ostrożność pomimo dużych komunikatów stymulacyjnych i utrzymujemy niewielką alokację niedowagi” – dodał.

Zobacz też: Włochy zrujnują euro? Koronawirus wymusi większe zadłużenie kraju

O tym, że na zakupy może być jeszcze za wcześnie ostrzegają analitycy z Goldman Sachs. Jak bowiem pokazuje historia, przynajmniej kilka miesięcy trwa formowanie dna. Ponadto, na razie trudno jest przewidzieć jak wielkie będą szkody, które wywołała pandemia.

Defensywną postawę zalecają także stratedzy z JPMorgan Chase. Rajd wzrostowy to zjawisko dość często występujące w czasie bessy i tak też można według nich traktować obecne zachowanie ceny.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here