Naga MarketsRekordowy rok i 30-lecie branży maklerskiej w Polsce. Rozmowa z Piotrem KozłowskimUbiegły rok, co było wielokrotnie wskazywanie, zostanie zapamiętamy jako historyczny i wyjątkowo udany dla branży maklerskiej. Nie inaczej jest w przypadku BM Pekao SA, które dodatkowo obchodzi swoje trzydzieste urodziny. Jak wskazuje gość programu Comparic24.tv, prezes biura maklerskiego Pekao SA Piotr Kozłowski, polski rynek giełdowy oraz branża maklerska ma za sobą rekordowy rok, który wywołała między innymi pandemia Covid-19.

  • Branża maklerska obchodzi 30-lecie swojej działalności w Polsce
  • Pierwsza licencja została udzielona 16 kwietnia 1991 roku, otrzymał BM Pekao SA.
  • W dyskusji na temat tego, czy przyszłość należy do spółek growth czy value, pojawia się również trzecia opcja, czyli quality.

Te artykuły również Cię zainteresują
Historyczny rok 2020. Branża odda w podatkach 5 mld zł

Warto zauważyć, że Pekao było pierwszym biurem z licencją na prowadzenie działalności maklerskiej (16.04.1991), co oznacza, że branża ma już 30 lat. Przez cały ten okres wiele się zmieniło, polski rynek był w tym czasie niejednokrotnie bardzo dynamiczny. Aktualnie jednak wiele dyskusji toczy się na temat tego, czy przyszłość należeć będzie do spółek growth, value a może quality.

Mamy naprawdę powód do satysfakcji. Po paru latach, kiedy branża maklerska była w defensywnie, 2020 był rokiem i trudnym i bardzo dobrym. Trudnym dlatego, że covid spowodował zmianę percepcji obsługi klientów. Musieliśmy przeprowadzić szereg różnych dostosowań do obsługi klienta, co nie było łatwe. Mówi się nawet, że ta rewolucja digitalna przyśpieszyła o 4 lata – komentował Piotr Kozłowski.

– Z drugiej strony był to rok dużej zmienności, niskich stóp procentowych, coraz większego zainteresowania klientów indywidualnych rynkiem kapitałowym i to rozumianym nie tylko jako inwestycje bezpośrednie, ale również inwestowanie w jednostki funduszy inwestycyjnych. I tak naprawdę po marcu i kwietniu zaczęliśmy odrabiać te miesiące i wydaje się, że wszyscy zakończyli rok z bardzo dobrym wynikiem finansowym, bardzo dobrym udziałem klienta detalicznego. – podsumowuje miniony rok prezes BM Pekao SA.

Ubiegły rok był więc historyczny i rekordowy. Widać to m.in. w udziale klientów indywidualnych w dokonywanych operacjach, czy też w bardzo dobrych wynikach wykazanych w zeznaniach podatkowych. Jak wskazuje gość programu Comparic24.tv, branża oddaje 5 mld zł do budżetu państwa, co pokazuje, jak dobrze poradziła sobie ona w tym roku.

Odchłodzenie wśród klientów indywidualnych

GPW pozyskała 84 tys. nowych inwestorów w 2020 r., podsumowywał w lutym statystyki osiągane przez giełdę Marek Dietl, prezes parkietu. Według danych KDPW na koniec 2020 roku zarejestrowanych było 1 329 509 rachunków maklerskich, o 84 234 więcej w porównaniu w końcem 2019. Jak zauważa Piotr Kozłowski trend wzrostowy wyhamował na początku 2021 r., w kolejnych miesiącach nadal powinniśmy jednak obserwować rozwój zainteresowania inwestycjami.

– Styczeń i luty był trochę odchłodzeniem, jeżeli chodzi o klienta indywidualnego, ale nie na tyle, żeby mówić, że ten trend, że ten wzrost akceptacji ryzyka uległ zmianie. Myślę, że dalej ta konwersja depozytów na produkty inwestycyjne (szeroko rozumiane) będzie postępowała, bo nie ma alternatywy, szczerze mówiąc. – wskazuje Piotr Kozłowski.

Zobacz również: W 2020 roku LiveChat zarobił ponad 100 mln zł. Analiza Fundamentalna Konrada Książaka

Działania Rady Polityki Pieniężnej doprowadziły oprocentowanie depozytów do poziomów niemalże zerowych, co przy obecnej inflacji przekłada się na realnie ujemne oprocentowanie. W związku z tym wielu inwestorów poszukuje inwestycji alternatywnych, m.in. w akcje. W tym przypadku, jak wskazuje prezes BM Pekao SA, konkurencją pozostają głównie rynki zagranicznie, gdzie faktycznie skierował się pokaźny strumień kapitału, jednak w ogólnym rozrachunku pozostaje to dalej zaledwie jakimś % z całej sumy.

Nowe trendy w 2021

Gaming czy branże biotechnologiczne były bardzo popularne. Biotechnologiczna były jeszcze podsycane całą sytuacją covidową. Trwają takie dyskusje czy lepszą są spółki typu growth, czy lepsze są typu value. Ostatnio nawet taką dyskusję prowadziłem z jednym z prezesów dużego TFI, gdzie padła jeszcze 3 alternatywa – quality, czyli inwestowanie w jakość. Myślę, że inwestorzy będą podzieleni. Popularność pewnych sektorów jest dobra, ale trzeba być uważnym. Mieliśmy przykłady spółek gamingowych, które po IPO nie były wzrostowymi, mimo że cała branża bardzo dobre rosła. – podkreśla gość programu Comparic24.

Z jednej więc strony na rynku dostępne są spółki typu „growth”, które zachowują się słabo, pomimo tego, ze segment w którym operują rośnie. Z drugiej natomiast niektóre spółki “Value” zaczynają mocno odrabiać covidowe straty. Dlatego też ciężko jest jednoznacznie wskazać przyszłe kierunki, choć technologia niewątpliwie ma przed sobą przyszłość, jednak ilość dostępnych podmiotów (szczególnie tych mniej znanych) może powodować trudności w ocenie dla mniej doświadczonych inwestorów, wskazuje prezes BM Pekao SA.

30 lat działalności BM Pekao SA

– Biuro Maklerskie Pekao SA może się pochwalić na pewno tym, że dostało pierwszą licencję na prowadzenie działalności maklerskiej, dokument podpisany jeszcze przez przewodniczącego Pagę [Lesław Paga – red.], tak jak pan tutaj wspomniał, 16 kwietnia 1991 roku. Jednocześnie to wydarzenie ma wymiar historyczny, dla nas uroczysty. Cieszę się bardzo, że w tym czasie odbywa się również Invest Cuffs i że może będzie też okazja, aby porozmawiać na temat przekształceń rynku, bo nie dość, że to jest 30 lat giełdy papierów wartościowych i (nowego) rynku kapitałowego, to trzeba jeszcze na to popatrzeć w taki sposób, że był to bardzo dynamiczny rynek. – wskazuje Prezes Biura Maklerskiego banku Pekao SA.

Ostatnie 30 lat dla polskiej giełdy było niezwykle dynamiczne, rozwojowe. Począwszy od czerwonych szelek maklerów, którzy składali zlecenia, poprzez wszelkie perturbacje transformacji, wstąpienie Polski do UE, kryzys finansowy czy też rozmowy o robodoradztwie.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin era opinie | kurs zloty | cena kryptowalut | kurs dolara prognozy na najbliższe dni | dax analiza |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here