Naga MarketsRekordowy rok 2020 w wykonaniu XTB – jednak co dalej? – Rozmowa z Omar Arnaout, prezesem zarząduZawirowania na światowych rynkach finansowych, które miały miejsce w 2020 roku doprowadziły do wielkiego ożywienia wśród inwestorów indywidualnych, na czym korzysta m.in. XTB. Po kilku chudych latach bez większej liczby debiutów i znaczącego zainteresowania ze strony zwykłych ludzi nadeszła prawdziwa nawałnica wszelkich rekordów na polskim rynku kapitałowym (czemu sprzyjają m.in. niemalże zerowe oprocentowania lokat i obligacji skarbowych). Jak wskazuje Omar Arnaout, prezes XTB w rozmowie na antenie Comparic24, w ciągu 2020 roku spółka założyła więcej rachunków niż przez 5 ostatnich lat łącznie, a rekordowe były również wyniki finansowe firmy.

  • W 2020 roku XTB zanotowało rekordowe wyniki finansowe i zainteresowanie ze strony inwestorów indywidualnych.
  • W ciągu minionego roku spółka założyła więcej nowych rachunków inwestycyjnych niż przez 5 wcześniejszych lat łącznie.
  • Obecnie firma planuje rozpoczęcie działalności w Dubaju, a następna w kolejce jest Republika Południowej Afryki.

Te artykuły również Cię zainteresują
XTB korzysta na pandemii i notuje rekordowe wyniki

XTB jest domem maklerskim z główną siedzibą w Warszawie. Od 2016 roku spółka notowana jest na GPW, natomiast grupa kapitałowa posiada swoje biura w 13 krajach takich jak UK, Niemcy czy też Francja. Obecnie są oni największym w Polsce brokerem Forex i CFD.

XTB oferuje swoim klientom możliwość inwestowania w szeroki wachlarz instrumentów finansowych poprzez autorską platformę transakcyjną xStation. Do tych instrumentów finansowych należą zarówno prawdziwe akcje, jak i ETF, oraz oczywiście kontrakty CFD na waluty, surowce, indeksy i krypto waluty. Ogólnie biorąc, to poza samą ofertą, samym dostępem do nowoczesnych technologii, również w dużej mierze skupiamy się na szeroko rozumianym doświadczeniu naszego klienta. Inaczej mówiąc, by nasi klienci mieli dostęp do najwyżej jakości obsługi, do szerokiego wyrobu, jeśli chodzi o zasoby edukacyjne, szeroki wybór, jeśli chodzi o zasoby analityczne. Reasumując, skupiamy się w dużej mierze na wszystkim, co jest potrzebne naszym klientom w ich procesie inwestycyjnym. – tak działalność XTB określił jej prezes, Omar Arnaout.

Pandemia koronawirusa doprowadziła do ogromnego zamieszania na rynkach finansowych, co przełożyło się ostatecznie również do ogromnego wzrostu zainteresowania i napływ inwestorów indywidualnych. Jak wskazuje prezes XTB, w poprzednik roku spółce udało się pozyskać rekordową liczbę nowo założonych rachunków. Co równie istotne, w 2020 rekordowe okazały się również zyski, co jest pochodną ogromnego zainteresowania rynkiem kapitałowym w ciągu ostatniego roku.

W ostatnim kwartale 2020 roku firma podpisała blisko 38 tys. umów o prowadzenie rachunków, co jest niezwykle istotne, ponieważ odbywało się to, jak wskazuje Omar Arnaout, w miarę normalnych okolicznościach, tj. zmienność panująca na rynkach nie była „nadzwyczajna”. Oznacza to, że potencjalne ryzyko mieniąca „mody” na giełdę (przynajmniej chwilowo) uległo zmniejszeniu. Łącznie w całym 2020 roku firma założyła więcej nowych rachunków inwestycyjnych niż w ciągu ostatnich 5 lat łącznie.

Polski rynek daje zarobić a w planach kierunki „egzotyczne”

– Europa centralna i Europa Wschodnia wygenerowały ok. 50% przychodów grupy i należy tutaj wspomnieć, że Polska była głównym kontrybutorem, jeśli chodzi o ten obszar. Natomiast jeśli chodzi o Europę Zachodnią, to przychody zostały wygenerowane na poziomie ok. 38% i tutaj głównym kontrybutorem był rynek Hiszpański. Jeżeli chodzi o pozostałe przychody, to zostały one wygenerowane z Ameryki Łacińskiej. My jako spółka w chwili obecnej w dużej mierze będziemy się skupiali na tym, żeby umocnić naszą pozycję na każdym rynku, na którym już funkcjonujemy, ale z drugiej strony również chcielibyśmy w 1 półroczu 2021 rozpocząć działalność operacyjną na nowym rynku, czyli Dubaju. – wskazuje Omar Arnaout w rozmowie na antenie Comparic24.

To może Cię zainteresować: Gaming się nie zatrzymuje – na scenę wchodzi Atomic Jelly! – rozmowa z Bartoszem Rakowskim

Pod koniec 2020 roku spółka otrzymała zgodę od lokalnego regulatora na prowadzenie biznesu w Dubaju. Obecnie trwają pracę nad wszelkimi formalności, kompletowanie zespołu czy też wynajęciem biura. Warto jednak wskazać, że na celowniku spółki nie występuje tylko słynne miasto w ZEA. W planach XTB występuje bowiem chęć zagoszczenia w Republice Południowej Afryki, jednak ze względu na pandemię proces ten jest mocno opóźniony.  Poza tymi dwoma kierunkowa, spółka nie planuje kolejnych ekspansji, a skupiać będzie się przede wszystkim na eksplorowaniu potencjału drzemiącego na rynku Europejskim i w Ameryce Łacińskiej.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here