Naga MarketsRekordowy import ropy naftowej do Chin

Jak dotychczas, bieżący tydzień pokazuje niezdecydowanie inwestorów w kwestii dalszego poruszania się ropy naftowej. Po zwyżkach na początku tygodnia, ceny surowca oddały praktycznie całe wzrosty. Cena ropy naftowej Brent znajduje się obecnie tuż powyżej 61 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 56 USD za baryłkę.

Dzisiaj pojawiły się ciekawe informacje dotyczące chińskiego importu surowców. Pokazały one, że w październiku import ropy naftowej do Chin wzrósł o 11,5% rdr i znalazł się na rekordowym poziomie. Łącznie w minionym miesiącu Państwo Środka importowało 45,51 ton ropy naftowej, co oznacza około 10,72 mln baryłek dziennie. To znaczący skok w górę także w porównaniu z wrześniem, kiedy to Chiny importowały przeciętnie 10,04 mln baryłek ropy naftowej dziennie.

Łącznie, import ropy naftowej do Chin od stycznia do października br. wyniósł 414,55 mln ton, czyli średnio 9,95 mln baryłek dziennie. To o 10,5% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Za główną przyczynę październikowego wzrostu importu uznaje się wysokie marże rafineryjne w Chinach, które obowiązywały późnym latem i zachęciły rafinerie do zwiększenia zakupów surowca – widocznych w październikowych danych. Niemniej, konkurencja na lokalnym rynku jest duża, więc ten efekt niekoniecznie się utrzyma na dłużej.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Cena miedzi na drodze do tygodniowej zwyżki

Po spadkach w poprzednim tygodniu, notowania miedzi powróciły do zwyżek. Obecnie cena miedzi w Stanach Zjednoczonych pozostaje ponad poziomem 2,70 USD za funt, co oznacza, że ceny tego surowca są na drodze do tygodniowej zwyżki.

Dzisiejsze dane dotyczące importu miedzi do Chin sprzyjały raczej sprzedającym. W październiku import miedzi do Państwa Środka wyniósł 431 tys. ton. Jest to spadek w porównaniu z wrześniem br., kiedy to import znalazł się na poziomie 445 tys. ton, jednak jest to wciąż nieco więcej niż w październiku 2018 r. (423 tys. ton).

Dane dotyczące importu miedzi do Chin przez wielu inwestorów zostały odczytane jako oznaka spowalniającej gospodarki w Chinach. Faktycznie, informacje dotyczące przemysłu świadczą o tym, że przedsiębiorstwa chińskie radzą sobie gorzej, a konflikt z USA daje się im we znaki. Jednocześnie, warto pamiętać o utrzymujących się nadziejach na podpisanie chociażby wstępnego porozumienia handlowego z USA, które sprzyjają kupującym na rynku miedzi.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Notowania miedzi w USA – dane dzienne


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here