Naga MarketsRekordowe wyniki, przecieki i... mocne spadki na XTB czyli giełdowa lekcja dla początkujących Broker XTB opublikował dzisiaj wyniki za pierwsze półrocze. Notowania spółki otworzyły się dużą luką spadkową i obecnie przecena przekracza poziom 20%, w dodatku odbywa się przy znacznie wyższych obrotach, niż tych, przy których w ostatnich miesiącach budowano trend wzrostowy. Początkujących „inwestorów” zapewne zaskakiwać może fakt, że kurs tak silnie spada skoro wyniki w ujęciu rok do roku są na rekordowych poziomach?

  • XTB pokazało świetne wyniki, a kurs mocno spada
  • Rekordy mamy rok do roku, natomiast porównanie z I kw. wypada słabo
  • Dużo nowych graczy na giełdach od czasu wybuchu pandemii

Można powiedzieć, że to co sprawiło, że wyniki XTB są tak mocne, paradoksalnie jest też przyczyną dzisiejszych spadków. Nie tylko XTB ale także inni brokerzy od dłuższego czasu informowali, że obserwują znaczący wzrost otwieranych nowych rachunków. Ma to bezpośredni związek z pandemią, który przełożyła się na duży wzrost zmienności, a także działalnością banków centralnych, które mocno ścięły stopy procentowe, także że o oszczędzaniu na lokatach i podobnych produktach w zasadzie nie ma mowy. Oczywiście też, to co działo się na rynkach stało się modnym tematem medialnym, a stąd już proste przełożenie aby na giełdy napłynął świeży narybek, zainteresowany szybkimi zyskami.

Często na rynkach mówi się, że ktoś kto nie przeżył wielkiej bessy, nie wiele tak naprawdę wie o rynkach. Łatwo jest kupować akcje, kiedy niemal cała giełda rośnie, czas nauki i wyciągania wniosków na przyszłość przychodzi, kiedy papierowy zyski zaczynają zamieniać się w straty. Taka lekcja jest szczególnie dotkliwa dla osób, które giełdą zainteresowały się w medialnym szczycie i kupiły akcje np. XTB, które już miały za sobą gigantyczne wzrosty.

Poniżej fragment raportu XTB wskazujący na rekordowe wyniki rok do roku:

Fragment raportu XTB

Dlaczego więc akcje silnie spadają? Prawdziwe rekordy mieliśmy w I kwartale i to było wielkie zaskoczenie, które doprowadziło do powstania silnego trendu wzrostowego. Przed publikacją dzisiejszego raportu, oczekiwania były zbyt wygórowane. Mimo, że wyniki są świetne w porównaniu z poprzednim rokiem, to jednak na tle I kwartału, II nie wypada specjalnie efektownie. Kolejne kwartały zapewne przyniosą dobre wyniki, na co wskazuje rosnąca liczba nowych klientów, jednak możliwe, że to już zostało wycenione w czasie wielkich wzrostów ostatnich miesięcy. O nowe rekordy będzie raczej ciężko.

Zobacz także: XTB w środę w dół nawet o 24%. Rekordowa liczba nowych klientów to za mało dla inwestorów?

Swoje w podbijaniu oczekiwań na kolejny rekord zrobili także uczestnicy słynnego forum poświęconego giełdzie. Starsi uczestnicy rynków zapewne je znają i wiedzą, że mamy tam masę niesprawdzonych informacji i plotek – w sumie, każdy może pisać co chce. To tam pojawiały się rzekome przecieki od pracowników XTB, którzy zdradzali rekordowe wyniki, jakie miały się pojawić w raporcie. Jeżeli jesteśmy na giełdzie od niedawna, warto zadać sobie pytanie – po co ktoś miałby dzielić się tak cenną informacją jeżeli byłaby ona prawdziwa?

Podsumowując, szczególnie w okresach wzrostu zmienności, gdy giełdy trafiają na nagłówki gazet, przybywa nowych „inwestorów”. Na początku giełda wydaje się być łatwa, wystarczy kupić akcje, a skoro cały rynek silnie rośnie to wzrasta przekonanie, że jesteśmy naprawdę nieźli. Dopiero nagłe załamanie sprawia, że zaczyna się proces nauki. Ta powinna polegać w pierwszej kolejności na zrozumieniu, że żaden trend nie trwa w nieskończoność, a giełda zazwyczaj dyskontuje przyszłość tzn. wycenia coś co dopiero może mieć miejsce np. przyszłe świetne wyniki. Widać to doskonale w momentach choćby debiutu gry komputerowej – czasem jest to koniec wzrostów, które odzwierciedlały oczekiwania na jej premierę. Dodałbym też samodzielne myślenie, to tak odnoście forumowych plotek i przecieków.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo

Przeczytaj również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here