Naga MarketsJak mocno RUB może jeszcze spaść?
Jak mocno RUB może jeszcze spaść?

Światowe rynki z uwagą obserwują nieprzerwane spadki rosyjskiej waluty. Do tej pory nikt nie spodziewał się jednak, że moskiewski rubel zejdzie do rekordowo niskich poziom. Pierwszy raz w historii 1USD został wyceniony na ponad 40RUB. Dla pieniądza kraju matrioszek nie jest to jednak ostatni przystanek. Dalsze spadki ceny ropy naftowej i kontynuacja wojny na sankcje ekonomiczne będą nadal zbijać wartość waluty.

17% w niespełna trzy miesiące

Otwarcie moskiewskiej giełdy w poniedziałkowy poranek przyniosło niespodziewany obrót sytuacji. Inwestorzy musieli pogodzić się z faktem, że rubel w stosunku do dolara zapikował o kolejne 24 kopiejki przez co 1USD wyceniany był na 40.02RUB.Pierwsze sankcje nałożone na Federację Rosyjską zaczęły przynosić swoje efekty w połowie lipca. Właśnie od tego czasu agresja wobec Ukrainy kosztowała Rosjan dewaluację lokalnego pieniądza o ponad 17%. Oczywiście winy nie można zrzucać jedynie na dzielnie wojującą zakazami gospodarczymi Unię Europejską. Czkawką w Matuszce Rosiji odbił się również spadek cen głównego źródła dewizowych wpływów państwowych – ropy naftowej.

Nie możemy zapominać również o pogarszającym się stanie rosyjskiej gospodarki, który również odbija się na wartości pieniądza. Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego w zeszłym tygodniu podało, że dynamika PKB zmalała do 0% z 1% notowanych jeszcze w lipcu. W przeciągu pierwszych trzech kwartałów br. wzrost gospodarczy wyniósł jedynie 0.7%.

Inwestorzy spokojni – obywatele zaniepokojeni

Najwięcej na deprecjacji stracą przeciętni obywatele Federacji
Najwięcej na deprecjacji stracą przeciętni obywatele Federacji

Jak zwykle bywa w takich przypadkach drastyczne spadki ceny rubla i przekroczenie psychologicznej granicy 40RUB za 1USD są dla inwestorów tak naprawdę mało istotne. Odbije się to jedynie na przeciętnych obywatelach.

Ceny podstawowych dóbr pójdą w górę – co ma miejsce już teraz – i bardzo możliwe, że Rosjanie powrócą do komunistycznych „przyzwyczajeń” walutowych. Doskonale znanych również Polakom w czasie PRL-u. Chodzi tutaj oczywiście o zabezpieczenie się dolarami i wymianę handlową przy użyciu amerykańskiej waluty.

Na koniec jako ciekawostkę warto podać fakt, że obecne spadki ceny rubla są najbardziej dynamicznymi w historii. Wartość RUB nie pikowała tak dynamicznie nawet w czasie kryzysu finansowego w 2008 roku oraz w 1999, kiedy waluta zaliczyła najgorsze wyniki w ujęciu kwartalnym.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

invest

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here