Naga MarketsDzisiejsza sesja obfituje we wstępne publikacje PMI za marzec, zarówno dla usług jak i przemysłu. Jak dotąd poznaliśmy odczyty z Francji, Niemiec, całej strefy euro oraz Wielkiej Brytanii. Z powodu koronawirusa wyniki PMI są rekordowo słabe, zwłaszcza w przypadku sektora usługowego. Wskaźnik dla przemysłu okazuje się natomiast być wyższy od pesymistycznych prognoz ekonomistów. Kurs euro do funta testuje dziś kluczowy poziom 0,9300.


Wyniki PMI dla Francji, Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii

Niemcy: Rekordowy spadek w sektorze usługowym w związku z koronawirusem

Gwałtowny spadek aktywności w marcu spowodowany był przez sektor usług, gdzie firmy zwróciły uwagę na wpływ wysiłków na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19, którą wywołuje koronawirus  SARS-CoV-2. Wstępne dane indeksu aktywności PMI dla usług wyniosły 34,5 i były najniższy od czasu (czerwice 1997 r.) gromadzenia danych dla sektora usługowego.

Dane pokazały również pogłębiające się pogorszenie koniunktury w sektorze produkcyjnym. Produkcja gwałtownie spadła do poziomów z czasu globalnego kryzysu finansowego w 2009 roku.

Strefa euro: Załamanie sektora usługowego

Według wstępnych danych PMI, gospodarka strefy euro doświadczyła w marcu bezprecedensowego załamania aktywności gospodarczej w związku z nasileniem się epidemii koronawirusa.

Szczególnie mocno dotknięty został sektor usług, zwłaszcza w branżach zorientowanych na konsumentów, takich jak podróże, turystyka i restauracje. Wskaźnik aktywności biznesowej sektora usługowego w ankiecie spadł o nieco ponad 24 punkty z 52,6 w lutym do 28,4, przekraczając minima z lutego 2009 roku przy 39,2.

Zobacz też: Europa zamknięta, a Donald Trump oponuje. Chiny zniosą “lockdown” w kwietniu

UK: poważny cios dla brytyjskiej gospodarki

Dane z marca wskazują, że epidemia COVID-19 wyrządziła już poważny cios brytyjskiej gospodarce, większy niż kiedykolwiek wcześniej, odkąd ponad 20 lat temu zaczęto gromadzić porównywalne dane. Łączny miesięczny spadek aktywności o ponad 16 punktów w sektorze produkcyjnym i usługowym był wyższy niż w szczytowym momencie światowego kryzysu finansowego.

W przypadku sektora usługowego, pogorszenie koniunktury w marcu było rezultatem wprowadzenia nadzwyczajnych środków ochrony zdrowia publicznego w celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa doprowadzając do spadku popytu. Gwałtowny spadek dotknął również sektor przemysłowy, a jego tempo było najwyższe od lipca 2012 roku.

Kurs euro do funta testuje poziom 0,93

Kurs euro do funta w minioną środę wybił się ponad kluczową strefę oporu wokół poziomu 0,9300. Obszar ten stanowił górne ograniczenie zakresu od ponad 3 lat. Wybicie okazało się jednak fałszywe, ponieważ na zamknięciu kolejnej sesji, notowania EURGBP wróciły do zakresu.

Dziś poziom ten jest ponownie testowany i jeśli zdoła zatrzymać kupujących, notowania mogą zmierzać w kierunku wsparcia przy 0,8990. W przeciwnym razie celem stanie się ubiegłotygodniowy szczyt w okolicach 0,95.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych>>

Wykres dzienny pary walutowej EURGBP - 24 marca 2020 r.
Wykres dzienny pary walutowej EURGBP – 24 marca 2020 r.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl!
Aktualny harmonogram i zapisy na:   Webinary XM.COMConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here