Naga MarketsNajsilniejsze jednodniowe osunięcie akcji Wal-Mart | Źródło: Investing.com
Najsilniejsze jednodniowe osunięcie akcji Wal-Mart | Źródło: Investing.com

W związku z publikacją gorszych prognoz finansowych przez największego sprzedawcę detalicznego na świecie, notowania spółki Wal-Mart zaliczyły rekordowe spadki. W środę akcje osunęły się o $6,70 (czyli 10%), zbijając wartość indeksu Dow Jones Industrial Average o około 45 punktów.


Najsilniejsze jednodniowe osunięcie

Gdy inwestorzy wczytali się w plany giganta sprzedażowego Wal-Mart, które zakładają wieloletnie zwiększenie wydatków w celu zwiększenia sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i poprzez sieć internetową, reakcja rynku była niemal natychmiastowa.

Wal-Mart planuje odkup 20 miliardów własnych akcji w przeciągu dwóch następnych lat, przygotowując się do wzmożonych wydatków w technologie – pochłonie to większość zysków do roku fiskalnego 2017 włącznie. W efekcie spółka zanotowała rekordowe, jednodniowe osunięcie od stycznia 1988 roku – doprowadziło to do „wykasowania” ponad $20 miliardów kapitalizacji rynkowej.

INWESTUJ W AKCJE WAL-MART I INNYCH AMERYKAŃSKICH SPÓŁEK DZIĘKI TOPOPTION – SPRAWDŹ TERAZ

Osunięcie jest nie tylko niekorzystne dla posiadaczy akcji spółki, ale również dla szerszego rynku. Wszystko dlatego, że akcje Wal-Mart znalazły się poniżej kluczowej strefy wsparcia okolic $63.85 do $62.23. Otwiera to drogę w kierunku kolejnych istotnych poziomów wsparć w przedziale $57.90-$57.18, co prezentuje poniższy wykres przygotowany przez Johna Kosara z Asbury:

Zejście notowań Wal-Mart poniżej kluczową strefę wsparć
Zejście notowań Wal-Mart poniżej kluczową strefę wsparć

Wal-Mart ważną składową indeksu Dow oraz S&P500

Kiedy tak duża spółka jak Wal-Mart notuje silne spadki, musi się to odbić na ogólnej kondycji głównych amerykańskich indeksów, w skład których wchodzi – mowa tutaj przede wszystkim o S&P500 oraz Dow. John Kosar wskazuje również na bardzo silną korelację akcji spółki z notowaniami Dow:

  • Od 1993 roku – korelacja 90%
  • Od 2000 roku – korelacja 76%
  • Od 2006 roku – korelacja 79%
  • Od 2010 roku – korelacja 88%
  • Od 2015 roku – korelacja 66%
  • Od lipca 2015 roku – korelacja 95%

Między innymi z powodu tej silnej korelacji zejście poniżej istotnych poziomów wsparć może być niepokojące dla szerszego rynku.

Wyrocznia z Omahy traci $390 milionów

Warren Buffett z pewnością nie  ma powodów do zadowoelnia
Warren Buffett z pewnością nie ma powodów do zadowoelnia

Powodów do zadowolenia nie ma z pewnością Warren Buffett, który na spadkach giganta sprzedażowego stracił około $390 milionów. Jego fundusz Berkshire Hathaway znajdował się w posiadaniu ponad 60 milionów akcji spółki (w związku z czym należał do grupy siedmiu największych udziałowców).

Popularnego inwestora pocieszać może fakt, że rodzina Waltonów, która założyła sieć sklepów sprzedażowych znajdowała się w posiadaniu 1,5mld akcji – w związku z tym na wczorajszym osunięciu straciła około $9 miliardów.

Sytuacja techniczna

Po tak silnych osunięciach nikogo nie powinien dziwić fakt, że wskaźniki techniczne rekomendują jak najszybszą sprzedaż akcji. Widać to doskonale dzięki narzędziu udostępnianemu przez Investing.com:

Wskaźniki, średnie i oscylatory jednogłośnie na czerwono
Wskaźniki, średnie i oscylatory jednogłośnie na czerwono

Na wykresie tygodniowym notowań spółki wyraźnie widać gdzie rysuje się kolejna strefa wsparcia – wyznaczana na horyzontalnym wsparciu i poziomie Fibonacciego:

tvc_9e7cbc2d389beda6050554fe8c6438ad

ZARABIAJ NA SPADKACH AMERYKAŃSKICH SPÓŁEKConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here