Naga MarketsKurs dolara (USD) i złotego reaguje na 5 mln nowych miejsc pracy w USANajważniejszą informacją czwartkowej sesji była niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Po wzroście o rekordowe 2,509 mln etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) w maju 2020 r., w raporcie czerwcowym ekonomiści spodziewali się przedłużenia w poprawie sytuacji gospodarczej i wyniku na poziomie 3 milionów, co byłoby kontynuacją po najgorszym wyniku w historii w kwietniu. Ostatecznie rezultat okazał się zdecydowanie lepszy przedłużając pozytywne nastroje w USA.

  • W czerwcu w sektorze pozarolniczym USA przybyło rekordowe 4,8 mln miejsc pracy
  • Stopa bezrobocia spadła w USA o 2,2 punktu procentowego
  • Kurs dolara traci mimo historycznie wysokiego odczytu NFP

USA: NFP w czerwcu na poziomie +4,8 miliona

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w czerwcu 2020 roku wyniosła +4,8 mln etatów. Oznacza to, że na przestrzeni minionego miesiąca w samych tylko Stanach Zjednoczonych przybyło 4,8 miliona miejsc pracy. To zarazem największy wzrost zatrudnienia od początku zbierania tego typu danych.

Fakt ten sprawił, że stopa bezrobocia spadła o 2,2 punktu procentowego do 11,1 proc. z 13,3 proc. raportowanego jeszcze w maju br. Jest to niewątpliwie pocieszenie po tym jak dwa miesiące temu zanotowano najwyższą stopę i największy miesięczny wzrost w historii prowadzenia badań.

W raporcie przeczytać możemy, że liczba bezrobotnych spadła o 3,2 miliona do 17,8 milionów. Odzwierciedlając działanie pandemii koronawirusa i wysiłki na rzecz jej powstrzymania, stopa bezrobocia i liczba bezrobotnych wzrosły odpowiednio o 7,6 punktu procentowego i 12 milionów od lutego.

Wśród głównych grup pracowników stopa bezrobocia spadła w czerwcu dla dorosłych mężczyzn (10,2 procent), dorosłych kobiet (11,2 procent), białych (10,1 procent) i Latynosów (14,5 procent). Wskaźniki bezrobocia dla nastolatków (23,2 procent), Czarnych (15,4 procent) i Azjatów (13,8 procent) wykazały niewielkie zmiany.

Warto przy tym zwrócić jednak uwagę, że odczyty jest najlepszym w historii prowadzenia statystyk i dodatkowo okazał się lepszy niż oczekiwano. Wraz z danymi z rynku pracy opublikowano informację dot. inflacji płacowej. Okazuje się, że średnie wynagrodzenia godzinowe spadły w tempie -1,2% w skali miesiąca i wzrosły o 5,0% w skali roku.

  • NFP: 4,8 miliona, prognoza 3 miliony, poprzednio 2,699 miliona (zrewidowano z 2,509 miliona);
  • Stopa bezrobocia: 11,1%, prognoza 12,3%, poprzednio 13,3%;
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: -1,2%, prognoza -0,7%, poprzednio -1,0%;
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 5,0%, prognoza 5,3%, poprzednio 6,6% (zrewidowane z 6,7%).

Dolar osłabia się się w stosunku do euro

Notowania pary walutowej EUR/USD wzrosły około 15 pipsów w trakcie pierwszej minuty od opublikowania danych z amerykańskiego rynku pracy docierając w rejon 1,1294. W kolejnej minucie ruch został całkowicie zniesiony, a kurs w na chwilę obecną konsoliduje nieco wyżej tuż pod poziomem 1,13. Dalsza deprecjacja dolara może doprowadzić do testu czerwcowego maksimum 1,1430. Z drugiej strony lokalne wsparcie stanowi okrągły poziom 1,12.

Kurs EURUSD na interwale M1, tradingview
Kurs EURUSD na interwale M1, tradingview


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here