Naga MarketsUber Technologies Inc, firma zajmująca się przewozem ludzi dąży do wyceny na poziomie 91,5 miliardów dolarów w swojej pierwszej ofercie publicznej. Może to być potencjalnie największe IPO w Stanach Zjednoczonych od lat i sprawdzian apetytu inwestorów na dynamicznie rozwijającą się, choć wysoce nierentowną działalność.


Zobacz również: Uber największym amerykańskim IPO 2019r.? Czy spełni oczekiwania inwestorów?

Te artykuły również Cię zainteresują
IPO Ubera między 76, a 120 mld USD

Wycena, którą Uber osiągnie w swojej ofercie publicznej będzie najprawdopodobniej nie wyższa niż 120 miliardów dolarów, oceniają bankierzy inwestycyjni. Natomiast minimalna wycena jest szacowana na 76 miliardów dolarów – tyle osiągnęła firma w takcie swojej ostatniej prywatnej rundy pozyskiwania funduszy w 2018 roku.

W piątkowym raporcie regulacyjnym Uber ustalił docelowy przedział cenowy od 44 do 50 USD za akcję w IPO. Firma sprzeda 180 milionów akcji w swojej ofercie by pozyskać do 9 miliardów dolarów, a kolejne 27 milionów zostało sprzedanych dotychczasowym inwestorom za 1,35 miliarda dolarów. Reuters poinformował w tym miesiącu, że łączna wartość akcji Ubera w ofercie publicznej może wynieść około 10 mld USD.

Tak duże IPO Ubera uplasowałoby go na pierwszym miejscu w Stanach Zjednoczonych od czasu debiutu chińskiego giganta Alibaba Group Holding Ltd w 2014 roku. Uber spodziewa się wyceny IPO 9 maja, a następnego dnia rozpocznie się handel akcjami na nowojorskiej giełdzie.

Władze firmy będą musiały stawić czoła wielu pytaniom inwestorów, w tym, kiedy firma przyniesie zyski, w jaki sposób podejdzie do kwestii przejścia na pojazdy autonomiczne i czy jej model biznesowy przewiduje wyższe koszty kierowców w związku z zasadami płacy minimalnej. Podkreślając swoją zdolność do generowania przychodów, ale także dużych kosztów, Uber zgłosił stratę netto za pierwszy kwartał 2019 r. wynoszącą około 1 mld USD.

Widzimy, że wciąż istnieją możliwości zmiany obecnego modelu współdzielenia samochodów Ubera, co tworzy ryzyko, które może zmniejszać atrakcyjność trwałych, długoterminowych inwestycji w firmę – uważa Mark Hargraves, szef Framlington Global Equities.

Firma PayPal wyraziła chęć zakupu akcji za 500 milionów dolarów w prywatnej ofercie po cenie, którą ostatecznie wskaże IPO. Obie firmy oświadczyły również, że rozszerzają istniejące partnerstwo w celu „rozwinięcia przyszłej współpracy w zakresie płatności komercyjnych”.

Uber musi poprawić wizerunek po serii skandali

Jednym z argumentów, jaki władze firmy będą prawdopodobnie starały się użyć, aby zachęcić inwestorów będzie działalność globalna. Firma od lat jest największym graczem na wielu rynkach. Dyrektor generalny Dara Khosrowshahi będzie musiał również przekonać inwestorów, że z powodzeniem zmieniono kulturę i praktyki biznesowe firmy po serii żenujących skandali do których doszło w ciągu ostatnich dwóch lat. Obejmowały one m.in. zarzuty molestowania seksualnego, masowe naruszenie danych osobowych i zatajenie przed organami regulacyjnymi, wykorzystywanie nielegalnego oprogramowania do unikania władz czy zarzuty przekupstwa za granicą.

Lyft: Nieudany debiut największego rywala Ubera28 marca na amerykańskiej giełdzie miał miejsce głośny debiut spółki Lyft, głównego konkurenta Ubera. Jednak akcje w pierwszym dniach sesyjnych zostały silnie przecenione. Cena w momencie debiutu wynosiła 72 USD, a obecnie silnie spada i znajduje się poniżej poziomu 55 USD. Niedawno spółka została pozwana przez inwestorów, którzy twierdzą, że firma znacznie zawyżyła swoją wartość podczas IPO, co doprowadziło do dramatycznego spadku cen akcji.

Rekordowe IPO Ubera wyniesie 91,5 mld USD?
xStation XTBConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here