Naga Markets"Bank Amerki = Zły dla Ameryki"
„Bank Amerki = Zły dla Ameryki”

Pod koniec zeszłego tygodnia drugi co do wielkości amerykański bank – Bank of America – zapłacił rekordową karę za próby wykorzystywania naiwności swoich klientów. 17 miliardów dolarów nałożone przez Departament Sprawiedliwości jest niespotykaną do tej pory grzywna. BofA wyprzedziła w tym niechlubnym rankingu JP Morgan Chase, które było zmuszone zapłacić trochę ponad 13 miliardów USD w 2013 roku.

Za co bankowemu potentatowi należała się aż tak surowa kara pieniężna? Jak określił to jeden z federalnych sędziów, przede wszystkim za: „fałszywą i lekkomyślną działalność kredytową, która stworzyła warunki sprzyjające rozwojowi kryzysu finansowego w 2008 roku”.Zła wiadomość dla Bank of America na pewno została pozytywnie odebrana przez część walczących z instytucją klientów, których kredyty hipoteczne zostaną teraz złagodzone na podstawie wartej 7 miliardów dolarów ugody (część kary).

Nie jest to jedyna grzywna, którą BofA musi zapłacić w związku z nadużyciami finansowymi. Na podstawie werdyktu z dnia 30 lipca br. wydanego przez sędziego federalnego Jeda Rakoffa, podmiot musi zapłacić kolejne 1.27 mld dolarów grzywny za oszustwa popełnione przez Countrywide Financial Corp. Spółka zajmująca się kredytami hipotecznymi została przejęta przez bank w 2008 roku.

Sędzia Rakoff zauważa między innymi:

Sędzia Jed Rakoff
Sędzia Jed Rakoff

„Bank of America oraz pozostałe podmioty oferujące śmieciowe kredyty hipoteczne i instrumenty inwestycyjne swoim klientom (między innymi Merrill Lynch oraz Countrywide Financial) zarobiły ponad 965 miliardów dolarów pomiędzy 2004 oraz 2008 rokiem”.

Z jednej strony 17 miliardów dolarów grzywny to równowartość zysku Bank of America za ostatnie trzy lata. Z drugiej jednak, kiedy w okresie 2004-2008 bank posiadał udziały w kwocie sięgającej prawie 1bln USD, kara ta wydaje się być co najmniej śmieszna. Co więcej wspomniana wcześniej część grzywny (7 miliardów dolarów), przeznaczona na pomoc w spłacie niekorzystnych kredytów części konsumentów będzie mogła być odliczona od podatku przez bank.

W miejscu tym rodzi się pytanie, czy Bank of America rzeczywiście ucierpiał z powodu nałożonej grzywny?  

Źródło: dailykos.com

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here