Naga MarketsCentralny Bank Rosji zdecydował się na rekordowe wsparcie słabnącej waluty krajowej. Tylko jednego dnia, w poniedziałek 20 kwietnia na rosyjską giełdę skierowano 16,8 mld rubli. W przeliczeniu na dolary amerykańskie daje to kwotę około 222 mln dolarów. Mimo działań banku centralnego, kurs rubla tracił do dolara zarówno w poniedziałek jak i wtorek. Zaczął zyskiwać dopiero wczoraj.

  • Rekordowa dzienna interwencja Centralnego Banku Rosji
  • Rubel osuwa się wraz z notowaniami ropy
  • Odbicie kursu ropy Brent może wzmocnić rosyjską walutę

Bank Rosji interweniuje od 10 marca

W ubiegłym tygodniu Bank Centralny przelał na rynek około 193 miliony
dolarów (14,8 miliarda), a w poniedziałek kwota ta zwiększyła się do 222 milionów
(16,8 miliarda rubli). Notowania rubla osuwały się po rekordowych spadkach kursu kontraktów na ropę WTI, które znalazły się na ujemnym terytorium.

Bank centralny zamierza sprzedawać walutę na rynku dopóki nie dotrze do rezerw z Krajowego Funduszu Dobrobytu. Jak podają media, władze Rosji przygotowały dwa scenariusze w razie zaostrzenia kwarantanny i kryzysu spowodowanego koronawirusem. Jednak prognoza wskazuje, że za dolara będzie trzeba zapłacić ponad 80 rubli, a inna plasuje kurs USDRUB powyżej poziomu 90.

Interwencja Banku Rosji na rynku walutowym trwa już od 10 marca z uwagi na osunięcie cen ropy w rezultacie nadpodaży i spadku popytu w związku z pandemią koronawirusa.

Kurs rubla rośnie wraz odbiciem na ropie

Notowania pary walutowej USDRUB osunęły się wczoraj o prawie 1,5%. Kurs kontraktów terminowych na ropę Brent, której cena powiązana jest z rosyjską ropą Urals wzrósł natomiast o ponad 4,6%. Wcześniej tego samego dnia, ropa Brent wyznaczyła minima na poziomie 16,57 USD za baryłkę. Tak niskich poziomów cenowych nie było widać od 1998 roku.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Od lewej: kurs USDRUB oraz kontraktów terminowych na ropę Brent – 23 kwietnia 2020 r.

Jako, że notowania ropy skorelowane są pozytywnie z rublem, odbicie na rynku czarnego złota może umacniać rosyjską walutę, zwłaszcza przy uwzględnieniu dalszych interwencji banku centralnego. Najbliższe kluczowe wsparcie przy takim scenariuszu znajdziemy na USDRUB w okolicach poziomu 73,00.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here