Naga MarketsrobinhoodOrgany regulacyjne rynku papierów wartościowych w amerykańskim Massachusetts mają złożyć skargę na niezwykle popularną platformę tradingową Robinhood, twierdząc, że firma agresywnie wprowadza na rynek niedoświadczonych inwestorów i nie wdrożyła działań kontrolnych w celu ich ochrony. Informację podał 16 grudnia 2020 roku The Wall Street Journal (WSJ), a rzecznika prasowa Robinhood Financial LLC poinformowała, że reprezentowana przez nią spółka nie otrzymała jeszcze żadnego aktu oskarżenia, zamierza jednak współpracować z organami regulacyjnymi.

  • Według oskarżenia Robinhood stawia na grywalizację branży inwestycyjnej i „uzależnia” ludzi od tradingu na akcjach
  • W związku z popularyzacją aplikacji do bezprowizyjnego handlu takich jak Robinhood ogromna liczba nowych klientów napłynęła na rynek, w tym młodych i niedoświadczonych inwestorów
  • Regulator stanowy zarzuca Robinhoodowi dodatkowo, że nie przestrzega nowych przepisów, które obowiązują brokerów i weszły w życie we wrześniu
  • W samym tylko Massachusetts z usług platformy miało korzystać 500 tys. osób i powierzyć jej około 1,6 mld dol.

Robinhood niepotrzebnie naraża swoich użytkowników, twierdzi stanowy regulator

W ostatecznym projekcie ponad 20-stronicowej skargi administracyjnej, przejrzanej przez The Wall Street Journal, ramię egzekucyjne rynków finansowych w Massachusetts stwierdziło, że Robinhood nie chronił należycie swoich klientów oraz ich aktywów, naruszając stanowe prawa i przepisy. Robinhood naraził inwestorów na “niepotrzebne ryzyko handlowe” poprzez “odbieganie od standardu powierniczego” przyjętego w tym roku, który wymaga od brokerów i dealerów akcyjnych działania w najlepszym interesie swoich klientów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rzeczniczka Robinhood poinformowała, że firma nie widziała jeszcze dokumentu, ale będzie ściśle współpracować ze wszystkimi organami regulacyjnymi.

– Robinhood otworzyła rynki finansowe dla nowego pokolenia inwestorów, którzy wcześniej byli wykluczeni. Jesteśmy zobowiązani do działania w sposób uczciwy, przejrzysty i zgodny ze wszystkimi obowiązującymi prawami i przepisami – komentowała dla WSJ rzeczniczka.

Robinhood zdobył ogromną popularność w czasie lockdownu wywołanego epidemią koronawirusa zachęcając do inwestycji nowe pokolenie traderów. Jak informowaliśmy w czerwcu, jeden z niedoświadczonych inwestorów popełnił samobójstwo z powodu 700 tys. dol. długu, który wygenerował. Zmarły Alex Kearns, który miał zaledwie 20 lat, zostawił notatkę, którą  opublikował Forbes: „Jak to się stało, że 20-latek, który nie miał żadnego dochodu, był w stanie uzyskać dostęp do dźwigni finansowej wartej prawie milion dolarów?” Co najtragiczniejsze w tej historii, jego saldo nie musiało wcale reprezentować niezabezpieczonego zadłużenia, ale tymczasowe saldo przed rozliczeniem transakcji.

Skarga, która wypłynęła z biura Williama Galvina, sekretarza Massachusetts, stanowi ostatnią rundę kontroli, z jaką spotkało się popularne biuro maklerskie w swojej krótkiej, lecz dynamicznej historii rozwoju. Od momentu założenia niecałą dekadę temu, Robinhood zyskał ogromną popularność, gromadząc ponad 13 milionów rachunków klienckich, głównie w ostatnim czasie za sprawą aplikacji mobilnej oraz możliwości handlu bezprowizyjnego na akcjach. Traderzy są przyciągani przez prostą i przyjazną platformę, która pozwala handlować papierami wartościowymi takimi jak akcje za darmo.

Robinhood, jak baśniowy Robin Hood będący bohaterem średniowiecznych angielskich opowiadań ludowych miał zabierać bogatym (domom maklerskim) i dodawać biednym (inwestorom detalicznym) nie obciążając ich prowizjami transakcyjnymi, czym zrewolucjonizował rynek. Według stanowego regulatora finansowego rewolucja podążyła w złą stronę.

Gwałtowny wzrost popularności Robinhooda w 2020 roku sprawił ostatecznie, że aplikacja stała się celem organów regulacyjnych. W zeszłym roku Robinhood zgodził się zapłacić 1,25 miliona dolarów, aby uregulować roszczenia od Urzędu Regulacji Sektora Finansowego, który twierdził, że firma nie podjęła działań w celu zapewnienia, że zapewnia najlepsze ceny do realizowania zleceń klientów. Firma zgodziła się na ugodę, nie przyznając się do winy, ani jej nie zaprzeczając.

Zobacz również: Tony Hawk wspiera platformę do handlu na akcjach bez prowizji. Public zebrał 65 mln dol.

Grywalizacja inwestycji. Aplikacja Robinhooda wymusza ciągłą aktywność?

Oskarżenia z Massachusetts koncentrują się na taktyce, którą firma stosuje w celu utrzymania zaangażowania klientów, twierdząc, że “zachęca ich do ciągłego korzystania z platformy” poprzez to, co nazywa “grywalizacją” (z ang. gamification). Organ zarzuca, że poprzez obietnicę otrzymania dostępu do darmowych akcji i wysyłanie powiadomień mobilnych, aplikacja zachęca do “ciągłego i wielokrotnego angażowania się w jej stosowanie”. Państwowe organy regulacyjne twierdzą, że Robinhood pozwolił jednemu klientowi, który nie ma doświadczenia inwestycyjnego, na dokonanie ponad 12 700 transakcji w ciągu nieco ponad sześciu miesięcy.

W innym przykładzie organy regulacyjne wskazują na wprowadzenie przez Robinhood nowej funkcji zarządzania środkami pieniężnymi, której towarzyszy lista oczekujących na wcześniejszy dostęp klientów. Klienci otrzymali możliwość poprawienia swojej pozycji na liście oczekujących poprzez “dotknięcie” fałszywej karty kredytowej w aplikacji do 1000 razy dziennie – napisano w oświadczeniu.

Zobacz również: Robinhood: bezprowizyjna platforma tradingowa chce przeprowadzić IPO w 2021 r.

Dochody nad dobro klientów i przestoje w funkcjonowaniu – lista oskarżeń wydłuża się

Dokument stwierdza również, że Robinhood naruszył własne zasady dotyczące handlu opcjami, zatwierdzając klientów do zaangażowania się w tę praktykę nawet jeżeli nie posiadali niezbędnych kwalifikacji. Opcje pozwalają traderom płacić stosunkowo niewielką kwotę za duży zwrot, jeśli ich zakłady okażą się prawidłowe. Z kolei straty mogą się sumować, jeśli zakłady są błędne.

Jak wiele domów maklerskich, Robinhood zarabia pieniądze przez praktykę zwaną „płatności za przepływ zamówień”, wysyłając zamówienia klientów do firm handlowych w zamian za płatności gotówkowe. Zachęcając niedoświadczonych inwestorów do ciągłego wykonywania transakcji, “Robinhood przedkładał swoje dochody nad dobro swoich klientów” – twierdzi organ regulacyjny.

Dokument odnosi się na również do ostatnich przestojów, których Robinhood doświadczył w tym roku, a które uniemożliwiły inwestorom dostęp do ich kont. “Robinhood nie zdołał odpowiednio chronić swoich klientów i ich aktywów”, poprzez “niewdrożenie zasad i procedur, które w rozsądny sposób zapobiegałyby przestojom i reagowały na nie”, mówi stanowy podmiot regulacyjny.

Rzecznika Robinhood informowała wcześniej, że platforma pracowała “sumiennie, aby utwardzić infrastrukturę, poprawić niezawodność i zwiększyć wydajność” i nadal inwestuje, aby upewnić się, że systemy obsługują klientów w ruchliwych dniach handlowych. Firma powiedziała również, że nadal zwiększa narzędzia edukacyjne dla klientów.

W skardze szacuje się, że na początku grudnia, Robinhood miał prawie 500 tys. klientów w samym stanie Massachusetts z kontami o łącznej wartości ponad 1,6 mld dolarów. Organy regulacyjne Massachusetts, pod wodzą Galvina, są znane z tego, że twardo stawiają czoła firmom finansowym, wcześniej prowadząc dochodzenia między innymi przeciwko Charles Schwab Corp. i Fidelity Investments (popularne w USA domy maklerskie). Ale skarga przeciwko.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAntilo zwycięzcą IX edycji Ligi Traderów!
Następny artykułWIG20 w środę w górę o 1,7%, S&P 500 rozpoczyna sesję od wzrostu o 0,2%
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here