Naga MarketsRegularna dywidenda i 34 mln zł zysku netto. Analiza fundamentalna spółki VoxelGrupa Voxel świadczy usługi w zakresie 3 synergicznych i komplementarnych segmentów: diagnostyki, terapii i IT. W trakcie ostatnich pięciu lat zanotowali oni aż 3-krotny wzrost zysku netto. Co więcej, od tego momentu regularnie wypłacają również dywidendę, co nie jest częste w branży, w której operują, podkreśla Konrad Książak w swojej analizie fundamentalnej na kanale Comparic24.Mocny wzrost wyceny

Przyglądając się wycenie Voxel warto wskazać, że już od 2018 roku widoczne jest zapoczątkowanie trendu wzrostowej, wskazuje Konrad Książak. Wtedy to akcje spółki wyceniane były na niecałe 16 zł, a tuż przed krachem z marca 2020 ich wycena wzrosła do blisko 34 zł za walor, tak więc 2-krotnie.

Kryzys covidowy uderzył w notowania spółki, które obniżyły się do 26 zł za walor, jednak zestawiając do innych branż, to ta skala przeceny nie była duża. Co więcej, straty zostały odrobione bardzo szybko, a już w sierpniu 2020 walory spółki wyceniane były na blisko 45 zł, gdzie utrzymywały się aż do maja 2021.

Regularna dywidenda i 34 mln zł zysku netto. Analiza fundamentalna spółki Voxel
Notowania Voxel w latach 2020-2021. Źródło: Stooq.pl

Wtedy to widoczny jest kolejnych ruch wzrostowy, który wyniósł Voxel nawet do 55,60 zł za walor na zamknięciu sesji z 10 września 2021, jednak poziom ten nie został utrzymany i dzisiejsza wycena spółki wynosi ok. 53 zł za walor.

– Dlaczego spółka rośnie? Ze względu na to, że te finanse są cały czas coraz lepsze. Zauważmy, że jeżeli chodzi o te finanse spółki, to oni cały czas się rozwijają, przychody cały czas się zwiększają i za tym idą cały czas zyski. – wskazuje Konrad Książak.

Dobre wyniki finansowe

Biorąc pod lupę wyniki finansowe prezentowane przez Voxel, wskazać należy na ich wyraźnie rosnący trend. Przychody ze sprzedaży jeszcze w 2016 roku wynosiły 120,66 mln zł, podczas gdy w roku 2020 było to już 327,64 mln zł.

Z kolei zysk netto zanotował w tym czasie wzrost z 11 mln zł w 2016 roku do ponad 34 mln zł za rok 2020, tak więc ponad 3-krotnie więcej w ciągu ostatnich 5 lat, co jest wynikiem bardzo dobrym.

– Jeżeli chodzi o to, jak to wygląda kwartalnie, to widzimy, że tez mamy cały czas mamy rozwój. Tylko ten drugi kwartał 2020 roku był słabszy pod względem zyskowności, ale o tym sobie jeszcze powiemy. – podkreśla Konrad Książak.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Solidny dywidendowiec

Bardzo ważnym (z punktu widzenia inwestorów) aspektem jest również polityka dywidendowa realizowana przez spółkę. W przypadku firmy Voxel należy wskazać, że od 2016 roku regularnie wypłacają oni dywidendę, która przez te lata zanotowała wyraźny wzrost wartości nominalnej. I choć do grona dywidendowych arystokratów (z racji na zbyt krótki staż wypłat) spółka nie zostanie zaliczona, to warto podkreślić, że w tej branży takie podejście do dywidendy nie jest standardem.

Pierwsza wypłata miała miejscu w roku 2016 (podział zysku za rok 2015), kiedy to akcjonariusze otrzymali 0,55 zł za walor. W kolejnym roku wysokość dywidendy nie uległa zmianie, jednak w 2018 było to już 1,00 zł na akcję. Kolejne dwa lata to niewielki spadek wartości nominalnej do odpowiednio 0,99 zł w 2019 i 0,91 zł w 2020.

Z kolei w bieżącym roku akcjonariusze otrzymali aż 2 zł dywidendy na akcję, co przekładało się na stopę dywidendy w wysokości ok. 3,9%. Zasadniczo stopa dywidendy w poprzednich latach oscylowała w przedziale 2,2% do 4,2%.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara prognozy 2021 | kurs liry tureckiej wykres | euro kurs online | eur online | funt szterling | akcje celon | cd projekt kurs |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here