Naga MarketsBranża hazardowa jest jedną z najbardziej dochodowych branż na świecie. Począwszy od Stanów Zjednoczonych, które zarabiają prawie 137 miliardów dolarów rocznie, aż po Australię i jej strony internetowe, takie jak Casinos-australia.net, gdzie prawie 4 na 5 osób jest zaangażowanych w jakąś formę hazardu, świat daje pełne spektrum możliwości jeżeli chodzi o gry hazardowe.

W Wielkiej Brytanii, branża wygenerowała około 14,5 miliarda funtów w 2018 roku i ma się rozwijać jeszcze bardziej. Jednakże po drodze pojawiło się kilka niepowodzeń, które przyczyniły się do rosnących obaw przed spadkiem cen akcji i niską opłacalnością inwestowania w spółki hazardowe.

W tym artykule przyjrzymy się, jakie były niektóre z tych niepowodzeń i w jaki sposób branża może poradzić sobie z obecnymi ograniczeniami.

Cios ze strony ograniczeń regulacyjnych

Rok 2018 był ważnym rokiem dla brytyjskiego przemysłu hazardowego. Rząd uderzył w branżę dwoma najpoważniejszymi ciosami, prawdopodobnie ograniczając jej zyski.

Pierwszym było obcięcie maksymalnej stawki na wysoce dochodowe terminale do zakładów na kursy stałe (FOBT), które są zasadniczo automatami do gry z szeroką gamą gier, od 100 funtów do zaledwie 2 funtów.

Według Gambling Commission, osoby obstawiające w niewielkich sklepach i innych placówkach hazardowych przeznaczają na to do 3,2 miliarda funtów. Z tej liczby, prawie połowa – 1,7 mld funtów, jest umieszczana w FOBT. W rezultacie przyszłość takich placówek, które obecnie obejmują 33 000 FOBT, wygląda niewiarygodnie słabo.

Drugi cios był częściowo skierowany na złagodzenie obniżonych deklaracji podatkowych. Opłaty i obowiązki związane z grami w kasynie internetowym i mobilnym wzrosły z 15% do 21%. W bilansie może to kompensować wpływy uzyskane przez rząd, jednak w przypadku branży hazardowej, te dwa środki mogą spowodować spory problem.

Jednakże, pomimo niepowodzenia i słabych oczekiwań na przyszłość, rynek i akcje mogą nie być całkowicie stracone. W krótkiej perspektywie czasowej pojawią się trudności finansowe, ale w bardziej długoterminowych obliczeniach wydaje się, że przemysł powróci do równowagi.

Istnieją dwa główne powody, dla których takie perspektywy mogą być realistyczne. Jedna z nich związana jest z hazardem internetowym i internetowym/mobilnym, a druga – rozszerzeniem rynków i poprawą zasięgu.

Dla William Hill i GVC, które są najbardziej popularnymi i największymi operatorami zakładów bukmacherskich w Wielkiej Brytanii, jak również innych głównych uczestników branży, te dwie możliwości mogą złagodzić poważne prawne ciosy i przyczynić się do osiągnięcia bardziej zrównoważonego wzrostu.

Platformy internetowe/mobilne

Po pierwsze, grupy te w coraz większym stopniu przekształcają się w platformy internetowe. Mimo, że zakłady online istnieją już od prawie 20 lat, wzrost liczby smartfonów od 2010 r. naprawdę przyczynił się do fluktuacji zakładów online i mobilnych.

Najwięksi operatorzy brytyjscy, William Hill i Ladbrokes, zaczęli włączać platformy internetowe już od 2000 roku, co dało im znaczną ilość wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie. I nawet jeśli wejście do świata online zmniejszyło również bariery wejścia na rynek i przyczyniło się do utraty wpływu tych wielkich operatorów, przyszłość dla nich jest wciąż przejrzysta.

Podczas gdy Wielka Brytania znajduje się w szczytowym rozwoju branży online, poza nią zdalny hazard jest w powijakach. Jest to doskonała okazja dla grup brytyjskich, takich jak William Hill, GVC i innych, do rozpoczęcia rozwoju nowych rynków. Ich doświadczenie i wiedza fachowa, jak również żyzne rynki, na których praktycznie nie ma konkurencji i dużego popytu (ich mieszkańcy stale domagają się możliwości korzystania z Internetu), mogą przynieść znacznie wyższe zyski niż te, które obecnie osiąga branża.

Poza tym, stworzenie wszechstronnej mobilnej platformy do hazardu online może przyczynić się do stworzenia bardziej elastycznych i dostosowanych do potrzeb klientów produktów. Dane wygenerowane na podstawie opinii klientów mogą być wykorzystywane przez operatorów gier hazardowych do bardziej precyzyjnego uogólniania informacji o ich klientach.

Ekspansja na rynki międzynarodowe

Drugi środek to światowa ekspansja, szczególnie w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych. USA zakazały zakładów sportowych prawie 25 lat temu, z wyjątkiem czterech stanów (Delaware, Montana, Nevada i Oregon). Wiosną 2018 roku Sąd Najwyższy orzekł, że ustawa o ochronie sportu zawodowego i amatorskiego jest niekonstytucyjna. Stworzyło to ramy prawne dla poszczególnych stanów w zakresie samodzielnego regulowania zakładów sportowych.

Pomimo tak surowych przepisów w przeszłości, Stany Zjednoczone nadal rozwijają się dzięki nielegalnemu hazardowi. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Hazardowego (American Gambling Association), rynek podziemny ma wartość prawie 150 miliardów dolarów. Dlatego też jest bardzo dochodowy dla zagranicznych operatorów.

W rzeczywistości, William Hill, jak również GVC i inni operatorzy są już właścicielami głównych stron hazardowych w USA. Na przykład William Hill posiada 57% rynku zakładów sportowych w Nevadzie i jest wyłącznym bukmacherem w Delaware.

Jeśli chodzi o perspektywy legalizacji, oczekuje się, że siedem stanów USA zalegalizuje zakłady sportowe w tym roku, przynosząc prawie 1,5 mld dolarów przychodów zarówno w zakładach fizycznych, jak i online. W niedalekiej przyszłości, dodatkowych 20 stanów również może zalegalizować hazard.

Perspektywy krótkoterminowe vs długoterminowe

Pomimo, że rząd może zadać poważne ciosy operatorom gier hazardowych w Wielkiej Brytanii, nadal mają oni różne środki zaradcze pod ręką.

Platformy internetowe i mobilne już przeżywają boom w Wielkiej Brytanii, a także poza Wielką Brytanią. Doświadczenie i know-how William Hill, GVC i innych operatorów może pomóc im zebrać więcej zasięgu poza granicami kraju i uzyskać większe przychody.

Zdobycie rynku amerykańskiego może być kolejnym ważnym czynnikiem kompensującym te prawne ciosy. Mówi się, że kilka stanów USA zalegalizuje zakłady sportowe, a amerykańskie grupy hazardowe muszą szybko skorzystać z tej możliwości.

Ogólnie rzecz biorąc, brytyjskie akcje spółek bukmacherskich i hazardowych mogą podlegać krótkoterminowym spadkom, ale w dłuższej perspektywie powinny się umacniać.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here