Naga MarketsRegulacje kryptowalut w USA. Pakiet Bidena wprowadził szereg przepisówRegulacje branży kryptowalutowej przez wielu uważane są za wiszący nad branżą miecz Damoklesa, który tylko czeka na to, aby ją pogrążyć. Jednak inni są zdania, że regulacje są konieczne i dopiero ich wprowadzenie zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa by rzesza inwestorów zaufała rynkowi cyfrowych aktywów. Nowe regulacje przepchnięte w ramach pakietu infrastrukturalnego w USA będą sprawdzeniem obu wizji.

  • Amerykański pakiet infrastrukturalny opiewający na 1 bilion dolarów to nie tylko nowe inwestycje w gospodarkę USA, ale także liczne poboczne przepisy
  • Część z nich dotyczy kryptowalut i wywołuje wiele kontrowersji w branży krypto
  • Prawnicy zwracają uwagę na trudności w egzekwowaniu przepisów i zaznaczają, że możliwe będzie jeszcze wprowadzenie poprawek
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Regulacje krypto w USA budzą kontrowersje

Pakiet infrastrukturalny, który Kongres uchwalił w zeszłym tygodniu, zawiera szereg nowych wymogów dotyczących prawa podatkowego i tego jak traktowane są transakcje kryptowalutowe w USA. Może wpłynąć to na sposoby korzystania z kryptowalut: nie tylko w kwestii transferów, ale także tego jak robi się zakupy z wykorzystaniem krypto.Ustawa, którą prezydent USA, Joe Biden, ma wkrótce podpisać, rozszerza definicję “brokera” przez co może być nim każda osoba “dokonująca transfery aktywów cyfrowych w imieniu innej osoby”. Giełdy takie jak np. Coinbase już spełniają wymogi prawne dotyczące gromadzenia informacji i zgłaszania transakcji do IRS (amerykańskiego urzędu skarbowego).

Sytuacja nie jest do końca jasna, jak z punktu widzenia IRS wyglądać będzie przenoszenie kryptowalut między brokerami lub korzystanie z własnych portfeli, usług pożyczkowych DeFi lub innych giełd. Podmioty te zazwyczaj nie zbierają informacji podatkowych ani nie weryfikują tożsamości użytkowników – do obowiązków podatnika należy samodzielne raportowanie zysków lub strat kapitałowych w takich przypadkach.

Nowe zasady będą wymagały od brokerów wymiany informacji, tak aby uwzględniali oni poprawnie koszty i zyski kapitałowe podatnika na potrzeby IRS. Możliwe, że będzie to dotyczyło także kwestii portfelów czy giełd zdecentralizowanych, ale tu sytuacja nieco się komplikuje, ponieważ zwykle z uwagi na swoją konstrukcją nie są to nadzorowane narzędzia.

Plus500

Branża kryptowalutowa próbowała reagować na możliwość wprowadzenia tych przepisów na etapie tworzenia ustawy, głównie w kwestii definicji brokera. Przedstawicieli firm środowiska krypto twierdzili, że jest ona zbyt szeroka. Argumentowali to tym, że może ona dotyczyć także kopaczy czy twórców oprogramowania, a nawet sprzętu. Jednak jak twierdzą przedstawiciele Departamentu Skarbu, nie będą oni finalnie objęci tą definicją.

Zdaniem oficjeli chodzi o to, aby zatrzymać proceder omijania obowiązku podatkowego przez cyfrowe portfele czy giełdy DeFi. Do tej pory, transfer kryptowaluty między brokerami nie zawierał informacji o poprzednich kosztach nabycia. Co więcej, portfele i giełdy DeFi nie zbierają informacji w celach podatkowych.

Zobacz również: SHIB-milioner dzięki skromnej inwestycji w Shiba Inu. Niezwykła historia 35-latka

– Zmiany rozszerzają wymagania dotyczące raportowania uczestników rynku jako brokerów, nawet jeśli nie są brokerami. – powiedział przedstawiciel administracji Białego Domu. – Nie wszystkie giełdy DeFi są równe. Niektóre mają pośredników i posiadają informacje podatkowe: rozróżnienie tych podmiotów jest tym, czego dokonuje to rozporządzenie.

Inny przepis ustawy wymaga, aby każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, zgłaszała transakcje kryptowalutowe o wartości przekraczającej 10 tys. dol. Dotyczy to także płatności w kryptowalutach za produkty czy usługi, jak np. zakup samochodu. W rezultacie, osoby fizyczne mogą zbierać informacje skarbowe, co może wprowadzić spore zamieszanie, oceniają prawnicy.

Może to okazać się trudne m.in. w przypadku tokenów NFT, gdzie w większości przypadków nabywca jest anonimowy.

Zasady nie zostaną wprowadzone od razu, teraz nadszedł czas na publiczną dyskusję. Możliwe, że okres wejścia w życie nowych przepisów to dopiero 2023 rok. Do tego czasu, środowisku kryptowalutowe będzie zapewne próbowało przekonać legislatorów do wprowadzenia poprawek.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ccc akcje rekomendacje | prognozy dla dolara | dax notowania na żywo | pzu akcje rekomendacje | kurs jsw | pekao akcje kupno |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here