Naga MarketsJohn McCain, senator partii republikańskiej

Propozycja ustawy mająca zreformować amerykańską służbę zdrowia i znieść pakiet reform znany powszechnie jako Obamacare została „zabita” w senacie i to w sposób, którego nikt się nie spodziewał. Zadecydował jeden głos, w dodatku z partii Republikańskiej i to należący do Johna McCaina – jednej z głównych postaci obozu administracji Donalda Trumpa. Czy zdarzenie odbije się negatywnie na rynkach?


49 do 51 za odrzuceniem projektu ustawy

Głosowanie w senacie miało być ostatnią szansą pozwalającą na przepchnięcie reformy amerykańskiej służby zdrowia, którą jeszcze przed wyborami prezydenckimi obiecywał Donald Trump. Jako, że decydować miały pojedyncze głosy do senatu we wtorek powrócił wspomniany na wstępie J. McCain, który przeszedł niedawno operację w związku z wykrytym guzem mózgu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ku zaskoczeniu wszystkich dołączył do obozu głosujących przeciwko „Health Care Freedom Act” – Susan Collins oraz Lisy Murkowski, co spotkało się ze sporym zdziwieniem obecnych na sali senatorów. Nagranie z momentu głosowania przez borykającego się ze śmiertelną chorobą polityka dostępne jest poniżej:

Przed samym głosowaniem przedstawiciele Republikanów byli przekonani, że wywodzący się z Arizony senator poprze proponowaną nowelizację ustawy dotyczącej służby zdrowia. Co spowodowało nagłą zmianę decyzji McCaina? W związku z burzą, którą wywołało odbywające się tuż po północy głosowanie, polityk postanowił wystosować oficjalne oświadczenie. Wynika z niego, że proponowane w najnowszej wersji poprawek zmiany zawierały zbyt wiele kompromisów, które nie pozwoliłyby osiągnąć wcześniej zakładanych celów:

„Od samego początku wierzyłem, że Obamacare musi zostać uchylona i zastąpiona rozwiązaniem zwiększającym konkurencję, redukującym koszty i poprawiającym jakość opieki nad amerykańskimi obywatelami. Najnowsze poprawki przedstawione w senacie nie pozwoliłyby na osiągnięcie tych założeń”

Dla administracji Donalda Trumpa jest to z pewnością poważny cios, podważający możliwość przeforsowania kolejnych reform – w szczególności zapowiadanej głośno reformy podatkowej. Jeżeli bowiem Republikanie nie są w stanie wprowadzić nawet mocno odchudzonej nowelizacji ustawy o służbie zdrowia, to modyfikacja systemu podatkowego wydaje się tym bardziej niemożliwym zadaniem.

Amerykański Prezydent tradycyjnie już komentował najnowsze wydarzenia polityczne na Twitterze stwierdzając, że „3 Republikanów i 48 Demokratów zawiodło Amerykanów. Jak mówiłem od początku, pozwólmy Obamacare implodować”.

Jak na decyzję Senatu reagowały rynki?

„Uśmiercenie” reformy służby zdrowia w USA to tak jak wspomniano powyżej poważny cios polityczny dla Donalda Trumpa. Jego porażki w ostatnim czasie odbijały się dosyć mocno na rynku walut oraz rynku akcji – tym razem jednak USD zdaje się być niewzruszony najnowszym rozwojem wydarzeń politycznych.

Inaczej może być jednak z amerykańską giełdą, która wkrótce będzie otwierała notowania. Sugerując się kontraktami futures na S&P500 widać, że w tym przypadku głosowanie nie przeszło przez rynek bez echa:

S&P500 futures

Chodzi tutaj o długą czarną świecę spadkową. Od strony technicznej obecnie kontrakty terminowe na notowania indeksu giełdowego zamknęły się pomiędzy wsparciem 2460, które jest aktywnie testowane oraz nowymi maksimami historycznymi tuż pod 2480. Dopiero wybicie wspomnianej strefy pozwoli określić dalszy kierunków ruchu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here