Naga MarketsKilka dni po euforii rynkowej w związku z zawieszeniem broni w toczącej się wojnie handlowej między Chinami i USA przeprowadzono ankietę wśród ekonomistów. Nowe badanie sugeruje, że sytuacja może nie być tak różowa dla gospodarki USA. W niedawno przeprowadzonym sondażu większość ekonomistów uważa, iż Stany Zjednoczone wpadną w recesję w 2021 roku.


Zobacz również: Trump rezygnuje z porozumienia z Koreą. Kurs dolara (USD) rośnie w siłę!

75% ankietowanych wskazało, że recesja zacznie się w przeciągu 2 lat

Prawie 300 ekonomistów wzięło udział w badaniu  Stowarzyszenia Ekonomiki Biznesu (NABE). Sondaż wykazał, iż połowa ekonomistów wskazuje recesję w USA do 2020 roku. Liczba ta wzrasta aż do 75% jeśli mowa o roku 2021. Z kolei zaledwie 11% ankietowanych wskazało, iż Stany Zjednoczone unikną recesji w najbliższych dwóch latach.

Stany Zjednoczone przeżywają obecnie ekspansję gospodarczą mogąc się pochwalić dość imponującymi statystykami. Od zakończenia kryzysu finansowego w 2009 r. kraj wykazuje stałą poprawę, a jeśli wzrost miałby trwać do czerwca tego roku, oznaczałoby to najdłuższy w historii okres ekspansji kraju.

Gospodarka niewątpliwie wygląda na silną z zewnątrz, z niską stopą bezrobocia, wysokimi wydatkami napędzającymi gospodarkę i silnymi rynkami finansowymi. Jednak kilka niepokojących sygnałów zaczęło się pojawiać w ostatnich miesiącach. Zostało to potwierdzone przez ogromną zmienność na rynkach i niepokojący trend spadku zaufania konsumentów. Powszechnie nagłośniona wojna handlowa z Chinami również zebrała żniwo, której konsekwencji nie można jeszcze w pełni ocenić.

Ponad 90 procent ekonomistów zapytanych przez NABE stwierdziło, że trwająca wojna handlowa USA-Chiny była powodem do niepokoju. Wczorajsze pozytywne wieści na ten temat mogą w pewien sposób powstrzymać recesję, która wydaje się być przez wielu nieunikniona.

Jeśli rozmowy handlowe z Chinami nadal będą postępować w dobrym kierunku, oczekuje się, że Trump i chiński prezydent Xi Jinping spotkają się na Florydzie pod koniec przyszłego miesiąca, aby sfinalizować warunki nowej umowy. Byłoby to bez wątpienia zwiastunem kolejnej wielkiej wygranej dla prezydenta USA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here