Naga Marketsspekulacja-intuicyjnaAutor książki zasłynął jako uczestnik słynnej “Grupy Żółwi“, o której też napisał wcześniej książkę pt. “Droga Żółwia”. O ile tamta pozycja bardzo wiele mówiła o czysto logicznym, wręcz mechanicznym podejściu do spekulacji, ta skupia się już na czymś zupełnie nowym. Curtis M. Faith stara się uzmysłowić czytelnikowi jak pogodzić umysł logiczny z intuicją oraz jak wymierne skutki może przynieść takie działanie.


Spekulacja intuicyjna

Okładka książki jak i jej opis w księgarniach internetowych zawiera sformułowanie: “Curtis Faith zbija z tropu swojego czytelnika. Po opublikowaniu książki “Droga Żółwia”, w której przedstawił światu czysto mechaniczny system stosowany przez legendarną już grupę Żółwi, stawia pod znakiem zapytania jej główne przesłanie[…]“. Osobiście po przeczytaniu obu książek mogę śmiało stwierdzić, iż nie poczułem się w jakikolwiek sposób zbity z tropu. Zgodzę się natomiast z tym, że skłania do autorefleksji, co jest jej niewątpliwym atutem.

Sposobów na spekulację i jej naukę jest wiele, tu zaprezentowany jest po prostu odmienny od poprzedniego. Jak już wspomniałem trading, który był esencją “Drogi Żółwia” opierał się na systemie mechanicznym. “Spekulacja intuicyjna” to z kolei uznaniowe podejście do tradingu. Według autora taka koncepcja może być o wiele skuteczniejsza jeśli zaprzęgniemy do pracy nie tylko lewą półkulę naszego mózgu, odpowiadającą w dużej mierze za logiczne myślenie, ale także półkulę prawą, która skrywa naszą intuicję. Samo słowo intuicja może nieco wprowadzać w błąd. Wielu osobom może się wydać, że spekulacja intuicyjna polega na otworzeniu wykresu i zawieraniu transakcji “na wyczucie“. Nic bardziej mylnego. W takim przypadku raczej opieralibyśmy się na emocjach, a nie intuicji. Autor bardzo dobrze wyjaśnia aspekt i różnice między korzystaniem z intuicji, a opieraniem się na emocjach. Poza tym jak słusznie zauważa “Każda metoda spekulacji powinna mieć solidne podstawy intelektualne” – co znaczy, że nie powinniśmy handlować tylko w oparciu o intuicję.

Książka zawiera sporo przykładów i historii związanych z wykorzystaniem intuicji, nie tylko w tradingu, ale także w innych życiowych sytuacjach. Pozwala to na uzmysłowienie sobie jak przydatna może być harmonijna współpraca obu półkul mózgowych. Nie zabrakło również informacji, które mają ostrzec czytelnika przed niebezpieczeństwami związanymi z wykorzystaniem intuicji. Jednak dzięki lekturze dowiedziałem się także jak się ich ustrzec. Na ile skuteczne są to sposoby, trudno mi na tę chwilę powiedzieć, czas i praktyka pokaże efekt lub jego brak.

Do ciekawych mstrategyogę zaliczyć rozdział o wyborze strategii spekulacyjnej. Curtis pomaga czytelnikowi w zadaniu sobie pytań, które w prosty sposób wyłonią metodę jaką powinien inwestować. Pod warunkiem, iż jeszcze takiego wyboru nie dokonał lub czuję, że jest z nim coś nie tak. Dowiesz się też dlaczego metoda spekulacji przedstawiana w książce “Droga Żółwia” nie jest odpowiednia dla większości traderów. W związku z wieloma odniesieniami do poprzedniej książki, warto zacząć lekturę właśnie od niej, co z pewnością ułatwi czytanie i zrozumienie wielu kwestii oraz rozbieżności pomiędzy nimi.

Publikacja obejmuje również metodę spekulacji, która posłużyła autorowi jako przykład. Jest ona w głównych założeniach zbliżona do tej, z której na co dzień korzystam. Poszerzyłem zatem przy okazji swoją wiedzę nie tylko o informację odnośnie intuicji, ale także o spojrzenie na inne aspekty związane z rynkami finansowymi i analizą wykresów.

Oprócz wielu istotnych informacji, o których wcześniej wspomniałem, książka zawiera także praktyczne porady mające na celu pomóc w rozwijaniu intuicji u czytelnika. Trening intuicji wymaga doświadczenia, tak by można jej w pełni zaufać. Gdy jednak tak się stanie, może się okazać, że nasza codzienna spekulacja nie tylko stanie się prostsza, ale także będbrainzie zajmowała zdecydowanie mniej czasu. Myślę, że wiele osób, które uczyły się spekulacji uznaniowej w prawidłowy sposób i praktykują ją od dłuższego czasu, tak naprawdę bardzo często korzysta z intuicji i być może nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Osoby takie działają wtedy na poziomie nieświadomej kompetencji.

Na zakończenie dodam, że będąc w trakcie lektury, czułem czasem jak pośrednio odnosi się do moich własnych doświadczeń, co z pewnością podnosi jej wartość w moich oczach. Ponadto czyta się ją naprawdę przyjemnie, tak samo z resztą jak poprzednie dzieło tego autora, które moim zdaniem warto przeczytać zanim na półkach zagości “Spekulacja intuicyjna”. Jeśli jednak jesteś już po lekturze, możesz zostawić swoją recenzję w komentarzu…


Recenzowaną książkę można nabyć m.in. w księgarni Maklerska.pl, której portal Comparic.pl jest partnerem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here