Naga MarketsNajważniejsza rzecz“Niewielu ludzi wie, czego wymaga bycie skutecznym inwestorem. Niektórzy potrafią się tego nauczyć, ale nie wszyscy… A ci, którzy potrafią, nigdy nie mogą powiedzieć, że wiedzą już wszystko.” – Tymi właśnie słowami Howard Marks rozpoczyna swoją książkę pod tytułem “Najważniejsza rzecz”


20 najważniejszych rzeczy w inwestowaniu to … ?

Mimo nieco mylącego tytułu, książka Howarda Marksa nie wskazuje jednej, najważniejszej rzeczy będącej kluczem do sukcesu na rynku finansowym. Autor zdaje sobie bowiem sprawę, że skuteczne inwestowanie jest tak złożonym procesem, iż wymaga ono wnikliwego rozważenia równocześnie wielu oddzielnych aspektów. Jak sam przyznaje, pominięcie choćby jednego z nich może z dużym prawdopodobieństwem sprawić, że rezultaty nie będą zadowalające.

W konsekwencji, książka zawiera nie jedną, a aż dwadzieścia “najważniejszych rzeczy”. Nie jest to jednak zbiór recept, instrukcji czy wzorów na wycenę, zawierających stałe matematyczne lub konkretne wskaźniki. “Najważniejsza rzecz” przedstawia bowiem sposób myślenia, który może pomóc inwestorom w podejmowaniu dobrych decyzji i – co być może ważniejsze – uniknąć pułapek, w które wpadło już tak wielu.

Niezwykle ciekawym a zarazem niespotykanym w innych publikacjach jest to, że autor rozpoczyna niemal każdy kolejny rozdział cytatem. W sporej części są to cytaty innych, znanych inwestorów (i nie tylko) takich jak m.in. Ben Graham, Charlie Munger, sir John Templeton czy Warren Buffet.

Dla kogo Najważniejsza rzecz?

Najważniejsza rzecz jest świetną propozycją dla osób zainteresowanych rynkiem akcyjnym oraz dłużnym w średnio- i długoterminowym horyzoncie czasowym. Obok Inteligentnego inwestora stanowi podstawowe źródło wiedzy dla osób skoncentrowanych na odpowiedzialnym i bezpiecznym inwestowaniu w wartość.

Czytając pierwsze rozdziały książki można odnieść wrażenie, że nie jest to pozycja skierowana do spekulantów i krótkoterminowych traderów, ani osób handlujących na podstawie analizy technicznej. Autor sam przyznaje bowiem, że nigdy nie rozumiał, dlaczego day trading stał się tak popularny:

– Porównuję go do prób odgadnięcia, czy następna osoba, która wyjdzie zza rogu, będzie mężczyzną, czy kobietą. Day traderzy uważają się za wybitnych, jeśli uda im się kupić akcje za 10 dolarów i sprzedać za 11, odkupić je w następnym tygodniu za 24 dolary i sprzedać za 25, tydzień później ponownie nabyć za 39 i pozbyć się ich za 40. 

Najważniejsza rzeczMimo tych uprzedzeń, w kolejnych rozdziałach poruszane są niezwykle istotne zagadnienia takie jak m.in. zrozumienie, identyfikowanie i kontrolowanie ryzyka. Wielokrotnie autor odwołuje się także do tzw. myślenia pierwszego i drugiego poziomu. Wskazuje on w ten sposób na różnicę pomiędzy inwestorami i skutecznymi inwestorami:

– Różnica w wysiłku pomiędzy myśleniem pierwszego poziomu a myśleniem drugiego jest znaczna… Osoby myślące na pierwszym poziomie szukają prostszych formuł i łatwiejszych odpowiedzi. Ci stosujący myślenie drugiego poziomu wiedzą, że sukces w inwestowaniu jest antytezą prostoty.

W mojej prywatnej ocenie, samo zrozumienie fundamentów leżących u podstaw myślenia drugiego poziomu warte jest przeczytania tej książki. Jeżeli dołożymy do tego obszerne omówienie zagadnień związanych z psychologią inwestowania i kontrolą ryzyka otrzymujemy niezwykle wartościową lekturę, która mimo krytyki autora będzie wartościową pozycją również dla day traderów i osób handlujących na innych rynkach niż tylko akcje i obligacje.

Książka do nabycia wyłącznie w księgarni maklerska.pl w cenie 84 zł

Nie zwlekaj, zamów książkę już teraz!

Fragment książki oraz spis treści znajdziesz tutaj.

Wygraj jeden z czterech egzemplarzy

Dzięki uprzejmości wydawnictwa maklerska mamy dla Was do rozdania aż cztery egzemplarze książki Najważniejsza rzecz. Jedyne co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie i zawalczyć o tę nagrodę, to napisać w komentarzu (pod tym artykułem), co Twoim zdaniem jest najważniejsze w skutecznym inwestowaniu. Cztery osoby, które przedstawią najciekawsze odpowiedzi otrzymają po jednym egzemplarzu. Na Wasze odpowiedzi czekamy do niedzieli 1 września 2019 roku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułComarch miał 20,22 mln zł zysku netto, 25,21 mln zł zysku EBIT w II kw. 2019 r.
Następny artykułKurs złotego pod presją. Czy euro, dolar, funt i frank utrzymają zyski we wrześniu?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

6 KOMENTARZE

  1. Naprawdę bardzo trudno wyrazić taką myśl która wskaże jeden, najważniejszy czynnik. Bazując na swoim własnym doświadczeniu uważam że najważniejsza jest umiejętność “przeciwstawiania się” wszystkiemu i wszystkim. Zacząłem osiągać systematyczne wyniki kiedy zanegowałem wszystko to do czego można uzyskać dostęp – to pozwoliło mi wypracować indywidualną (bo własną) w skali świata strategię, która zaczęła przynosić zyski. W następnej kolejności przeciwstawiałem się niezliczoną ilość razy samemu sobie, swoim wyobrażeniom na temat własnej strategii by w ten sposób ją udoskonalać. Negowałem tysiące pomysłów które wydawały się strzałami w dziesiątkę. Jednocześnie trzeba umieć się przeciwstawiać swoim emocjom by realizować zadania zgodnie z planem i co nie mniej trudne – przeciwstawiać ludziom z własnego otoczenia, którzy nie zaznając emocji na rynku i nie zarabiając w ten sposób, nigdy Cię do końca nie zrozumieją, bo rynek Cię zmienia i Twoje podejście do pieniędzy jako narzędzia pracy podczas gdy dla większości są one jedynie czymś co trzeba lepiej lub gorzej ale jedynie wydać.

  2. Moim zdaniem najważniejsze w inwestowaniu jest unikanie wysokich cen. Brzmi jak banał, ale masy inwestorów codziennie kupują na tzw. szczytach i tym samym przepłacają oraz godzą się na ryzyko większe niż jest to rozsądne. Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, lecz jeśli nie będziemy przepłacać za nadmuchane, niezdrowo popularne aktywa a zamiast tego skupimy się na inwestowaniu w to, co jest niedowartościowane, wtedy po prostu damy sobie większe prawdopodobieństwo zysku i mniejsze prawdopodobieństwo straty. Niestety taki styl wymaga cierpliwości 🙂

  3. Najważniejsza w inwestowaniu jest cierpliwość i wiara w własne umiejętności. Nie rezygnowanie z założonego planu.

  4. Każdy rozdział podaje inną najważniejszą rzecz w inwestowaniu, więc nie ma Świętego Grala, ale co mi tam, niech będzie oklepane, ale jakże prawdziwe: Nigdy nie trać pieniędzy, szczególnie swoich 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here