Naga MarketsJim Paul zrobił spektakularną karierę. Chłopak z prowincjonalnego miasteczka w Kentucky został traderem, zarabiał wielkie pieniądze, był członkiem rady Chicago Mercantile Exchange (CME). A potem wszystko stracił – majątek, reputację, pracę. W książce pod tytułem “Jak straciłem na giełdzie milion dolarów i czego mnie to nauczyło” razem z Brendanem Moynihanem przedstawia wydarzenia, które doprowadziły go na sam szczyt oraz te, które sprowadziły go do parteru.


Od czasu gdy dwadzieścia lat temu ukazało się pierwsze wydanie tej książki, wiele zmieniło się w świecie rynków i spekulacji. Maklerzy nie wykorzystują już ofert na parkiecie, wiele giełd połączyło się, wprowadzono nowe instrumenty finansowe. Jednak w ciagu tych dwudziestu lat jedna rzecz nie uległa zmianie – traderzy i inwestorzy wciąż popełniają te same błędy w podejmowaniu decyzji. Błędy te grożą również tobie, niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą zarządzającym pieniędzmi klientów, czy indywidualnym inwestorem zajmującym się pieniędzmi własnymi.

Jest wiele książek poświęconych metodom zarabiania pieniędzy na giełdzie. Niewiele natomiast pisano o tym, jak i dlaczego większość graczy giełdowych traci je, zamiast zarabiać. Jim Paul postanowił wypełnić tę lukę. Całkiem słusznie uznał, że jest w tym sprawach człowiekiem kompetentnym.

Są trzy rodzaje książek:

  • te, które uczą,
  • te, które bawią,
  • te, które informują.

Ta książka łączy naukę i rozrywkę. Opowiedziana w niej historia ma służyć lepszemu zapamiętaniu zawartej w niej nauki. Jest więc czymś w rodzaju przypowieści, czyli prostej historii ilustrującej ważne prawdy. Jest to prawdziwa historia tradera działającego na rynkach towarowych, z której będą mogli się czegoś nauczyć również inwestorzy zajmujący się akcjami i obligacjami a także ludzie biznesu – przedsiębiorcy i menadżerowie.

Poczynając od pierwszych rozdziałów, książka ta przedstawia historię młodego chopca z przeciętnej rodziny, który już od młodych lat uczony był wartości pieniądza. Jim opisał w tej publikacji nie tylko pierwsze zarobkowe prace, którymi się trudnił, lecz przede wszystkim to, czego one go nauczyły. Przedstawił on szczegółowo swój proces myślowy, który towarzyszył mu podczas podejmowania kolejnych decyzji (nie tylko inwestycyjnych). Przez kolejne rozdziały poznajemy tajniki jego sukcesu i to wszystko, co sprawiło, że w stosunkowo młodym wieku odniósł zawodowy sukces i zarobił poważne pieniądze.

To wszystko było jedynie wstępem do tego, co czekało go później. Dość szybki i spektakularny upadek pozbawił go niemal wszystkiego. Jim stracił majątek, reputacje, prace. Stracił wszystko, na czym mu tak na prawdę zależało. Okazuje się jednak, że potrafił wyciągnąć odpowiednie wnioski ze swojej porażki. Szczegółowo opisał swój proces myślowy, towarzyszące mu wówczas emocje a następnie przeanalizował je i wypunktował to wszystko, co doprowadziło go do bankructwa.

Morał z z tej historii jest taki: można dojść do sukcesu mimo serii strat, pod warunkiem, ze strat tych nie będzie się traktować osobiście; można też ponieść porażkę mimo serii sukcesów, jeśli sukcesy te będzie się traktować osobiście.

Książka ta zdaje się być idealną skarbnicą wiedzy dla osób, które pomimo posiadania potencjalnie zyskownej strategii wciąż nie mogą znaleźć się po zielonej stronie statementu ale także dla tych, którzy na rynku zarabiają miliony. Być może, przeczytanie tej lektury uchroni ich od podobnego upadku.

Wygraj jeden z dwóch egzemplarzy

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Linia mam dla Was do rozdania aż dwa egzemplarze książki “Jak straciłem na giełdzie milion dolarów i czego mnie to nauczyło”. Jedyne co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie i zawalczyć o tę nagrodę, to opisać w komentarzu poniżej swoją największą porażkę. Nie ważne, czy strata wyniosła kilka PLN czy kilka milionów PLN. Ważne czego Cię to nauczyło i jakie wnioski udało Ci się z tego wyciągnąć oraz to, czy później popełniłeś kolejny raz te same błędy. Dwie osoby, które przedstawią najciekawsze historie otrzymają po jednym egzemplarzu książki. Na Wasze odpowiedzi czekamy do niedzieli 17 czerwca 2018 roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTomasz Augustynowicz gościem XTB Trading Club już dzisiaj
Następny artykułMundial 2018 – zostań najlepszym typerem wśród traderów!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here