Naga Marketsinside-barNa początku października 2016r. informowaliśmy Państwa o pojawieniu się na rynku kolejnej publikacji książkowej pod patronatem Comparic.pl oraz Fundacji FxCuffs, wydanej przez Maklerska.pl. Po dokładnym zapoznaniu się z pozycją, chciałbym podzielić się moimi osobistymi odczuciami.


Inside bar rozbity na czynniki pierwsze

Jak wiele można napisać o jednej z najprostszych formacji świecowych, jaką jest inside bar? Jak się okazuje naprawdę sporo. Udowadnia to nam Maciej Goliński, autor pozycji „Inside Bar. Jak zostać mistrzem jednej techniki”. Na prawie 300 stronach rozbija jednoświecowy układ techniczny na wszystkie możliwe czynniki pierwsze, prezentując jednocześnie swoje praktyczne podejście do zagadnienia i kilka strategii opartych na inside barze.

Kompozycja książki – która niewątpliwie jest dużym plusem – powoduje, że nawet Ci inwestorzy, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z formacją inside bar (zamiennie IB lub harami), będą mogli poznać ją „od ogółu do szczegółu”. Całość podzielona została na trzy części – w pierwszej autor skupia się na teorii tworzenia, identyfikacji świecy oraz metodologii prowadzonych przez siebie badań, w kolejnej pokazuje w jaki sposób selekcjonować inside bary pod kątem konkretnych rynków, horyzontów czasowych, trendów i wielu innych, w ostatniej natomiast opisuje praktyczne wykorzystanie świec harami podczas podejmowania rzeczywistych decyzji inwestycyjnych (z przedstawieniem przykładowych strategii dla inwestorów krótko-, średnio- oraz długoterminowych).

„Przecież znajdę to za darmo w Internecie”

"Inside Bar" pozwoli na dogłębne, a nie tylko pobieżne poznanie tematu
“Inside Bar” pozwoli na dogłębne, a nie tylko pobieżne poznanie tematu

Pierwsza moja myśl kiedy egzemplarz książki trafił w moje ręce była dosyć sceptyczna. Przecież inside bar to niezwykle prosta formacja, wiem o niej praktycznie wszystko, komu potrzebna jest więc książka na ten temat.

Moje zdanie zmieniło się jednak bardzo szybko kiedy wertowałem kolejnej strony pozycji autorstwa M. Golińskiego. Liczba darmowych materiałów i opracowań jest naprawdę duża, jednak większość twórców nie poświęca harami zbyt wiele uwagi. Nawet w profesjonalnych publikacjach o IB traktuje kilka stron lub maksymalnie jeden rozdział. Tutaj otrzymujemy natomiast gotowy almanach prezentujący od A do Z czym inside bar jest, jak prezentuje się jego historyczna skuteczność na różnych rynkach i szereg naprawdę istotnych badań empirycznych.

Chociaż osobiście nie należę do zwolenników kopiowania cudzych strategii – to dla początkujących traderów zaprezentowane w książce propozycje handlowe z całą pewnością będą ciekawą alternatywną. Bardziej zaawansowanym pozwolą natomiast na modyfikację obecnych lub stworzenie całkowicie nowych systemów opartych o inside bar. Jak się bowiem okazuje sprawdza się świetnie nie tylko na parach walutowych, ale również mniej popularnych wśród polskich traderów detalicznych rynkach.

Edukację inwestorów oraz publikację książki wspiera broker Noble Markets, jeden z partnerów Comparic.pl. Zapoznaj się z ofertą brokera na dedykowanej stronie.

Książka, do której warto wracać?

Wielu z nas kupując książki o tematyce inwestycyjnej zajrzy do nich zaledwie kilkukrotnie, przeczyta ją jeden raz w całości i pozwoli kurzyć się na półce. W przypadku „Inside Bar. Jak zostać mistrzem jednej techniki” do pozycji na szczęście powracać można wiele razy i ciągle znajdować w niej wiele nowych, interesujących rzeczy.

Marcin Wenus na temat publikacji M. Golińskiego
Marcin Wenus na temat publikacji M. Golińskiego

Dla osób, które nie lubują się w statystykach i dokładnych badaniach empirycznych, nie będzie to jednak dobry wybór – i tym lekturę tą w tym miejscu osobiście odradzam. Nie uda się znaleźć tutaj również Złotego Grala, który zapewni sukcesy handlowe w długim terminie. Początkujący inwestorzy powinni natomiast po lekturę sięgnąć co najmniej kilka razy, na początku skupiając się przede wszystkim na podstawach budowy oraz identyfikacji świec IB.

Marcin Wenus, redaktor naczelny Comparic.pl w następujących słowach komentował lekturę najnowszej pozycji wydawnictwa Maklerska.pl: „W mojej flagowej strategii Price Action, inside bar jest jedną z kilku podstawowych świec i formacji, na podstawie której podejmuję decyzje handlowe. Inside bary towarzyszą mi już od wielu lat i nie spodziewałem się, że coś w książce Macieja Golińskiego będzie mnie w stanie zaskoczyć. Ogrom włożonej pracy zrobił na mnie jednak ogromne wrażenie, szczególnie pod kątem szczegółowości oraz ilości przeprowadzonych badań potwierdzających skuteczność tej prostej na pierwszy rzut oka formacji.”

Lektura „Inside Bar…” wywarła na mnie pozytywne wrażenie – nie spodziewałem się po niej aż tyle. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że podstawowa wiedza znajdująca się w Internecie na temat formacji harami również może okazać się wystarczająca, przynajmniej na początek. Osobom, które chcą jednak zgłębiać rynkowe tajniki i zostać ekspertami od Inside barów – których skuteczność codziennie potwierdza Marcin Wenus – jednak szczerze polecam powyższą lekturę.

Książka dostępna jest w księgarni Maklerska.pl w cenie 99zł z możliwością darmowej dostawy (sprawdź już teraz). Spis treści, fragmenty książki i informacje o autorze dostępne są natomiast na oficjalnej stronie publikacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here