whitebit

Czy startup może powstać z fusów po kawie? Rozmowa z Marcinem Koziorowskim CEO EcobeanCzy fusy po kawie mogą przynieść światu rewolucje? Mogą, jeśli poddamy je odpowiedniej obróbce. Wie o tym Marcin Koziorowski, CEO Ecobean, którego startup opracował technologię wykorzystywania fusów, dzięki której niedawno zamknął rundę inwestycyjną sporym sukcesem. O swoim odważnym pomyśle opowiedział w pierwszym w 2023 r. programie Startup Chat by COBIN Angels z Joanną Jasińską.Ecobean stawia na gospodarkę obiegu zamkniętego

Każdego dnia w Europie powstaje ok. 9 000 ton fusów po kawie, które dla większości społeczeństwa stanowią bezwartościowy odpad. Polski startup Ecobean opatentował jednak technologię pozwalającą na zamianę ich w zrównoważone materiały, przybliżając świat do gospodarki obiegu zamkniętego.

– Do tej pory opracowaliśmy technologię, która rozkłada fusy po kawie na 5 różnych frakcji. Możemy z nich uzyskać: olej kawowy, antyoksydanty, kwas mlekowy, dodatki białkowe oraz ligninę, czyli znacznie bardziej ekologiczne alternatywy dla używanych w przemyśle surowców – powiedział Marcin Koziorowski, CEO Ecobean.

Od 2021 r. startup współpracuje z marką Starbucks, a owoce ich współpracy dają obiecujące efekty. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu ligniny oraz kwasu mlekowego jest w stanie produkować tworzyć biodegradowalny polimer, służący do produkcji przedmiotów jednorazowych, które w przyszłości mogą zastąpić papierowe kubki, czy słomki.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
– Chcemy dostarczyć naszym partnerom w pełni biodegradowalne produkty, które staną się fundamentem pod ich przyszły obieg zamknięty. Opracowaliśmy już nie tylko jednorazówki, ale także biodegradowalną doniczkę, która poddana naturalnym procesom rozkłada się w ziemi od 9 do 12 miesięcy – dodał CEO Ecobean.

Pod koniec 2022 r. firma zamknęła rundę inwestycyjną, w której udział wzięły takie podmioty jak EIT InnoEnergy, CofounderZone, CIECH Ventures oraz aniołowie Biznesu z COBIN Angels. Pozyskane środki posłużą firmie zbudować Centrum Technologii Ecobean, wzmocnić zespół i ruszyć z ekspansją.

Ecobean rozpoczął niedawno następną fazę projektu Circular Coffee, o którym więcej w materiale wideo oraz planuje budowę Centrum Technologicznego pod warszawą. Obiekt ma przetwarzać aż 1000 ton odpadów, a zapotrzebowanie na tego typu produkty są ogromne, gdyż codziennie na świecie ponad miliard ludzi pije kawę.

Autor poleca również:Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Zajmuje się rynkiem akcji oraz walut. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.