Naga MarketsDziś w nocy a dokładnie nieco po godz. 3:00 czasu polskiego na Uniwersytecie Hofstra koło Nowego Jorku odbyła się najbardziej oczekiwana debata w historii USA. W wyścigu o fotel prezydencki starli się Donald Trump oraz Hillary Clinton. W emocjonującym pojedynku kandydat Republikanów i przedstawicielka Demokratów dyskutowali m.in. na temat gospodarki, cięć podatkowych dla bogatych i walki z ISIS. Całe wydarzenie zostało przeprowadzone przez dziennikarza telewizji NBC, Lestera Holta.

Pierwsza część debaty poświęcona była gospodarce. Podczas tej części nowojorski miliarder atakował Hilary Clinton a także obiecał, że jako prezydent obniży podatki od korporacji i wyeliminuje niepotrzebne regulacje co miałoby – jak zapewniał – przyspieszyć wzrost i stworzyć 10 milionów miejsc pracy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tak jak w pierwszej części debaty, Trump był stroną ofensywną, a Hilary Clinton zdawała się być “zepchnięta do narożnika”, tak w chwili gdy doszło do drugiej rundy i tematów międzynarodowych role się odwróciły.

Clinton wypomniała miliarderowi komplementy pod adresem prezydenta Rosji Władimira Putina i podważanie amerykańskich sojuszy, z NATO na czele. Podkreśliła, że sojusznicy z NATO pomogli Ameryce w wojnie z terroryzmem po ataku 11 września i są jej nadal niezbędni, podobnie jak partnerzy USA na Bliskim Wschodzie w walce z Państwem Islamskim (IS). Skrytykowała republikańskiego rywala za osłabianie tych związków przez antymuzułmańskie wypowiedzi. Swoje wypowiedzi argumentowały tym, że Trump nie przedstawia żadnej alternatywy dla porozumienia z Iranem i jego wypowiedzi sugerują, że gotowy byłby do wojny z tym krajem.

Ostatnia część debaty prowadzonej przez Lestera Holta dotyczyła bezpieczeństwa wewnętrznego. Podczas tej rundy pytano kandydatów, jak wyobrażają sobie walkę z przestępczością i terroryzmem w USA.

Tramp mówił, że będzie prezydentem “prawa i porządku” i chwalił “twarde” metody działania policji, wyrywkowe kontrole, zatrzymania i rewidowanie osób na ulicy.

Clinton przypomniała natomiast, że przestępczość w Nowym Jorku nadal spada, chociaż “stop-and-frisk” zaprzestano w 2013 r. i zwróciła uwagę, że metody te zaostrzyły napięcia między policją a Afroamerykanami, którzy są najczęściej zatrzymywani. Wspomniała również, że wysoki poziom przestępczości uwarunkowany jest łatwym dostępem do broni palnej.

Reakcja rynków podczas debaty

Biorąc pod uwagę wpływ debaty na Uniwersytecie Hofstra nie zauważymy zbytniej zmienności i panicznych reakcji na rynku. Indeks Dolara w początkowej fazie debaty nieco zyskiwał, by pod koniec wrócić niemalże do stanu sprzed spotkania.

US Dollar Index H1
US Dollar Index H1

Podobnie sytuacja wygląda na parze walutowej EURUSD gdzie nie zaobserwowaliśmy zwiększonej zmienności podczas trwającej 90 minut debaty.

Już dziś odbierz swój BONUS POWITALNY 50 EUR od Brokera RoboForex

EURUSD D1
EURUSD H1

Zdecydowanie bardziej dynamicznie zachowywała się para walutowa AUDUSD, która po początkowych spadkach odbiła się od linii trendu wzrostowego i obecnie pokonuje ubiegłotygodniowe maksima w okolicach poziomu 0.7672.

AUDUSD H1
AUDUSD H1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here