Naga MarketsGrant Spencer, tymczasowy gubernator RBNZ

Tak jak zakładali analitycy ankietowani przez agencję prasową Reutera, Bank Rezerw Nowej Zelandii zdecydował się utrzymać stopę OCR na niezmiennym, rekordowo niskim poziomie 1,75$. Bank dokonał jednak jastrzębiej zmiany prognoz pierwszej podwyżki, co w połączeniu z pozytywnym wydźwiękiem konferencji prasowej przełożyło się na umocnienie dolara nowozelandzkiego.


„Polityka monetarna pozostanie akomodacyjna w dłuższym okresie”

Z oświadczenia polityki pieniężnej wynika, że język RBNZ nie uległ dużej modyfikacji. Przedstawiciele instytucji nadal chcą utrzymywać akomodacyjną PolMon w długim okresie, obcinając jednocześnie prognozy PKB dla bieżącego kwartału z poziomu 1,0% do 0,9%.

W zakresie projekcji stóp procentowych nie wdrożono większych modyfikacji. Rynki pozytywnie reagowały jednak na wiadomość, że RBNZ przesunął prognozę pierwszej podwyżki stóp z Q3 2019 na Q2 2019, co pozwoliło NZD na popytową reakcję.

Po posiedzeniu miejsce miała również konferencja prasowa z tymczasowym gubernatorem banku Grantem Spencerem, który pełni swoją funkcję do 26 marca przyszłego roku. Jednocześnie było to ostatnie posiedzenie RBNZ, kolejne zaplanowano dopiero na listopad. W międzyczasie nowy rząd Nowej Zelandii planuje wdrożenie poważnych zmian w strukturze banku centralnego oraz decyzji, które podejmuje.

Prognozy gospodarcze nad wyraz pozytywne

Podczas pierwszej konferencji prasowej w roli gubernatora RBNZ, Grant Spencer skupiał się przede wszystkim na pozytywach lokalnej gospodarki. Stwierdził między innymi, że przyszłe projekcje ekonomiczne dawno nie były tak pozytywne, a działania nowego rządu powinny wspierać dalszy rozwój.

Pełne oświadczenie polityki pieniężnej dostępne jest pod linkiem. Dobry humor tymczasowego prezesa Banku Rezerw Nowej Zelandii udzielił się również rynkom i NZD zyskiwał wyraźnie pod koniec wczorajszej sesji oraz na początku czwartkowej.

NZD +60 pipsów po posiedzeniu RBNZ

Analitycy twierdzili, że reakcja rynków na posiedzenie RBNZ będzie raczej ograniczona. Ruch w zakresie 60 pipsów – w dodatku wzrostowy – mógł być więc sporym zaskoczeniem. W momencie samej decyzji i publikacji prognoz gospodarczych NZD/USD testował listopadowe maksima, które ostatecznie udało się pokonać jeszcze przed północą naszego czasu.

NZD/USD H1

Równie dynamiczną reakcję NZD obserwowano na wykresie cenowym wobec AUD. Notowania pokonały minima z kilku ostatnich dni na wysokości PP M3 i zatrzymały się dopiero tuż nad 1.1010 (PP M2):

AUD/NZD H1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here