Naga Markets


Grant Spencer, tymczasowy gubernator RBNZ

Tak jak zakładali analitycy ankietowani przez agencję prasową Reutera, Bank Rezerw Nowej Zelandii zdecydował się utrzymać stopę OCR na niezmiennym, rekordowo niskim poziomie 1,75$. Bank dokonał jednak jastrzębiej zmiany prognoz pierwszej podwyżki, co w połączeniu z pozytywnym wydźwiękiem konferencji prasowej przełożyło się na umocnienie dolara nowozelandzkiego.


„Polityka monetarna pozostanie akomodacyjna w dłuższym okresie”

Z oświadczenia polityki pieniężnej wynika, że język RBNZ nie uległ dużej modyfikacji. Przedstawiciele instytucji nadal chcą utrzymywać akomodacyjną PolMon w długim okresie, obcinając jednocześnie prognozy PKB dla bieżącego kwartału z poziomu 1,0% do 0,9%.

W zakresie projekcji stóp procentowych nie wdrożono większych modyfikacji. Rynki pozytywnie reagowały jednak na wiadomość, że RBNZ przesunął prognozę pierwszej podwyżki stóp z Q3 2019 na Q2 2019, co pozwoliło NZD na popytową reakcję.

Po posiedzeniu miejsce miała również konferencja prasowa z tymczasowym gubernatorem banku Grantem Spencerem, który pełni swoją funkcję do 26 marca przyszłego roku. Jednocześnie było to ostatnie posiedzenie RBNZ, kolejne zaplanowano dopiero na listopad. W międzyczasie nowy rząd Nowej Zelandii planuje wdrożenie poważnych zmian w strukturze banku centralnego oraz decyzji, które podejmuje.

Prognozy gospodarcze nad wyraz pozytywne

Podczas pierwszej konferencji prasowej w roli gubernatora RBNZ, Grant Spencer skupiał się przede wszystkim na pozytywach lokalnej gospodarki. Stwierdził między innymi, że przyszłe projekcje ekonomiczne dawno nie były tak pozytywne, a działania nowego rządu powinny wspierać dalszy rozwój.

Pełne oświadczenie polityki pieniężnej dostępne jest pod linkiem. Dobry humor tymczasowego prezesa Banku Rezerw Nowej Zelandii udzielił się również rynkom i NZD zyskiwał wyraźnie pod koniec wczorajszej sesji oraz na początku czwartkowej.

NZD +60 pipsów po posiedzeniu RBNZ

Analitycy twierdzili, że reakcja rynków na posiedzenie RBNZ będzie raczej ograniczona. Ruch w zakresie 60 pipsów – w dodatku wzrostowy – mógł być więc sporym zaskoczeniem. W momencie samej decyzji i publikacji prognoz gospodarczych NZD/USD testował listopadowe maksima, które ostatecznie udało się pokonać jeszcze przed północą naszego czasu.

NZD/USD H1

Równie dynamiczną reakcję NZD obserwowano na wykresie cenowym wobec AUD. Notowania pokonały minima z kilku ostatnich dni na wysokości PP M3 i zatrzymały się dopiero tuż nad 1.1010 (PP M2):

AUD/NZD H1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here