Naga Marketsfot. Reuters

Chodzi o roszczenia ze strony władz amerykańskich w związku z działalnością banku w latach 2005 – 2008. Powyższą informację do wiadomości publicznej podał wczoraj, 14 sierpnia, amerykański Departament  Sprawiedliwości (U.S. Justice Department – JOD). O tym, że kara może być dotkliwa pisaliśmy już w lipcu zeszłego roku. Już w maju RBS poinformował wstępnie o osiągnięciu porozumienia. Jest to najwyższa jak do tej pory kara nałożona na bank w związku z globalnym kryzysem w 2008  roku, którego 10 rocznicę obecnie „obchodzimy”.


Czego dotyczył spór?

Przypomnijmy, iż przedstawicie władz amerykańskich zarzuciły RBS wprowadzanie w błąd inwestorów poprzez udzielanie gwarancji na papiery wartościowe zabezpieczone hipotekami ustanowionymi na kredytach sub-prime, a także emitowanie tego typu aktywów, mając świadomość narażania inwestorów na znaczne ryzyko. Toczący się spór tymi słowami opisał w swoim oświadczeniu Andew E. Lelling – Prokurator dla okręgu Massasuchetts (U.S. Attorney for the District of Massachusetts):

Te artykuły również Cię zainteresują
„Pomimo zapewnień, które RBS złożył swoim inwestorom, transakcje zawierane przez RBS były zabezpieczane kredytami hipotecznymi charakteryzującymi się wysokim ryzykiem niespłacalności.”

RBS rzecz jasna zaprzecza tym zarzutom i nie uznaje swoich działań z lat 2005-2008 za niestosowne, jednakże chciałby jednocześnie rozpocząć nowy rozdział i pozostawić sprawy z przeszłości za sobą.

RBS po raz pierwszy od 10 lat wypłaci dywidendę

Wyrazem tego ma być wypłacenie udziałowcom przez bank w dniu 12 października dywidendy tymczasowej od akcji zwykłych (interim ordinary dividend) w wysokości 2 pensów za akcję. Będzie to wydarzenie o znaczeniu precedensowym, gdyż bank wypłaca dywidendę po raz pierwszy odkąd w 2008 uniknął bankructwa tylko dzięki pomocy rządowej (tzw. bailoutu), która kosztowała podatników brytyjskich 45,5 mld funtów. Dzięki zawartej ugodzie, RBS będzie mógł odetchnąć z ulgą, gdyż nierozstrzygnięty spór z DOJ bardzo niekorzystnie wpływał dotychczas na notowania akcji oraz  powstrzymywał zarząd przed wypłatą dywidend.

Po zakończonej batalii prawnej, akcje  RBS mogą wrócić do łask inwestorów, którzy do tej pory postrzegali je jako ryzykowną inwestycję. Do poprawy profilu inwestycyjnego banku przyczyniły się również działania restrukturyzacyjne w postaci cięć kosztów w odnodze inwestycyjnej banku oraz w działalności międzynarodowej. Skorzysta na tym także rząd brytyjski, który dzięki szerszemu zainteresowaniu ze strony inwestorów, będzie mógł upłynnić posiadane przez siebie aktywa.

Ostateczne zamykanie starych rozdziałów

Upadek wzorowanego na Lehman Brothers banku z filmu “Margin Call”; źródło: www.businessinsider.com

Po 10 latach, które minęły od momentu załamania się amerykańskiego rynku nieruchomości w wyniku udzielanych na masową skale kredytów mieszkaniowych typu sub-prime, przyszedł czas na ostateczne zamykanie dawnych rozdziałów. Ugoda zawarta między DOJ a RBS wpisuje się w cały szereg innych porozumień zawartych przez przedstawicieli władz amerykańskich z wielkimi międzynarodowymi bankami w związku z ich działaniami, które przyczyniły się do wybuchu kryzysu. Przykładem na co jest ugoda z 1 sierpnia tego roku pomiędzy JOD a Wells Fargo na kwotę 2,9 mld USD w związku z roszczeniami o podobnym charakterze, co w przypadku RBS.

Zobacz również: Bernard Madoff wychodzi z więzienia za 141 lat – dziś mija 9 rocznica wydania wyrokuConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here