Naga MarketsW FED rządzą gołębie - z Yellen na czele
W FED rządzą gołębie – z Yellen na czele

Według analityków Royal Bank of Scotland (RBS), wieczorne posiedzenie Rezerwy Federalnej (FED) nie przyniesie decyzji o podwyżce stóp procentowych. W obliczu obecnych danych makroekonomicznych i wyborów prezydenckich, które będą miały miejsce już za 6 tygodni w USA, wydaje się to być mało prawdopodobną decyzją. Pewne zmiany w retoryce FEDu powinny mieć jednak miejsce.


Kropeczki i oświadczenie polityki pieniężnej

Jeżeli przewidywania RBS okażą się słuszne, wtedy zrewidowane projekcje gospodarcze oraz zaktualizowane dot plot – prognozy poszczególnych członków FOMC odnośnie kształtowania się przyszłej ścieżki stopy funduszy federalnych – wskażą na jeszcze jedną podwyżkę w tym roku (grudzień).

Te artykuły również Cię zainteresują
Oprócz tego oświadczenie polityki pieniężnej powinno zasugerować, że ryzyko dotyczące projekcji FED jest „prawie zbilansowane”. Janet Yellen będzie próbowała przekonywać rynki w trakcie konferencji prasowej, że szansa podwyżki przed końcem 2016 zdecydowanie wzrosła.

Nie możemy zapominać jednak, że do grudniowego spotkania pozostały jeszcze trzy miesiące – w tym czasie pojawi się wiele istotnych publikacji makroekonomicznych, które będą mogły zrewidować obecne plany Rezerwy Federalnej.

Kropki FOMC vs wycena rynkowa vs prognozy RBS. Źródło: RBS
Kropki FOMC vs wycena rynkowa vs prognozy RBS. Źródło: RBS

Poniższy diagram prezentuje rozkład jastrzębi oraz gołębi w strukturach FOMC z podziałem na mniej lub bardziej istotnych członków. W tym momencie zdecydowanie przeważają gołębie – Lokchart, Williams oraz Fischer znajdują się jednak blisko granicy neutralności. Czy do końca roku znajdą się w prawej, dolnej części podziałki?

Mapa jastrzębie i gołębie w 2016 roku. Źródło: RBS
Mapa jastrzębie i gołębie w 2016 roku. Źródło: RBS

Jak na posiedzenie reagować będzie dolar? Jastrzębie komentarze odnośnie podwyżek w grudniu z całą pewnością wywołają jego krótkoterminowe wzrosty. Wrześniowa decyzja o podwyżce zaprezentuje zdecydowanie silniejsze ruchy. Alternatywnie, gołębie podejście i sugestie, że o podwyżce w 2016 nie powinniśmy myśleć, zepcha USD w dół.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here