Naga MarketsKolejna kara dla RBS. Tym razem

Od początków wielkiego kryzysu finansowego mija już 10 lat. Największe instytucje bankowe, jednak cały czas spłacają długi za stare grzechy, które są i tak jedynie kroplą w stosunku do nadużyć, jakich dopuściły się w przypadku rynku hipotecznych listów zastawnych (tak zwanych MBSów). Tym razem kolejną karę zapłacić Royal Bank of Scotland (RBS).


$32 miliardy śmieciowych papierów wartościowych

Posiadający swoją siedzibę w Edynburgu bank początkowo zakładał, że kwota ugody nie przekroczy $5 miliardów – ostatecznie zaakceptował jednak wartość wyższą o pięćset milionów. W porównaniu do zysków, które udało się bowiem wygenerować na sprzedaży mortgage-backed securities (MBS), jest to zaledwie niewielki odsetek (RBS zarobił ponad $32 miliardy na „śmieciowych” papierach).

„Nigdy nie jest miłym doświadczeniem dla prezesa podpisywanie czeku na tak wysoką kwotę. Jednak jest to cena, którą płacimy za poprawę naszej kondycji oraz rozwiązanie przeszłych problemów” – komentował dla Reuters prezes RBS, Ross McEwan.

McEwan próbuje oczyścić bilans finansowy banku i zakończyć szereg batalii rządowych, dzięki czemu rząd będzie mógł sprzedać ponad 70% swoich udziałów w instytucji nabytych za prawie $60 miliardów w trakcie kryzysu finansowego.

Należy jednak zauważyć, że porozumienie z Federalną Agencją Finansów Mieszkaniowych (FHFA) to tylko jeden spór legislacyjny, w który zaangażowany jest RBS. Druga sprawa toczącą się przed amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości może kosztować bank zdecydowanie więcej.

RBS cały czas czeka na najwyższą karę w swojej historii

Podobna sprawa związana ze sprzedażą MBSów przed nadejściem kryzysu finansowego prowadzona jest również przez Department of Justice (DoJ). W tym przypadku kara finansowa może wynieść nawet $10 miliardów dolarów. Poniżej lista podobnych spraw:

Jest to jeden z największych z 18 procesów, które rozpoczęto już w 2011 roku w związku ze sprzedażą hipotecznych listów zastawnych o wartości przekraczającej $200 miliardów. W przeciągu ostatnich 10 lat duże instytucje finansowe zapłaciły łącznie $320 miliardów w karach i ugodach – sprawy dotyczyły nie tylko sprzedaży mbsów, ale również prób manipulacji na rynku walutowym oraz stopami LIBOR.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here