Naga MarketsPodczas sierpniowego posiedzenia polityki pieniężnej, Bank Rezerw Nowej Zelandii, nie zdecydował się na zmianę dotychczasowej głównej stopy procentowej (OCR), która nadal znajduje się na rekordowo niskich poziomach 1,75%. Decyzja w połączeniu z oświadczeniem, zaktualizowanymi prognozami gospodarczymi i konferencją prasową banku wywołała jednak silną zmienność na dolarze nowozelandzkim.


Pierwsza podwyżka OCR dopiero we wrześniu 2020 roku?

Oświadczenie polityki pieniężnej (pełna treść dostępna na stronie RBNZ), które publikowano o 23:00 naszego czasu sugerowała, że w najbliższym czasie stopy procentowe w Nowej Zelandii pozostaną bez zmian (wyraźniejszych podwyżek powinniśmy spodziewać się dopiero w 2020 roku). Najważniejsze nagłówki, które znalazły się w dokumencie podsumowano poniżej:

Te artykuły również Cię zainteresują
 • PolMon powinna pozostawać dostosowawcza w dłuższym okresie czasu
 • Potrzebny jest słabszy dolar nowozelandzki
 • Oczekiwania inflacyjne utrzymują się w okolicach 2%
 • Główne wskaźniki inflacji mogą osuwać się jednak w kolejnych kwartałach
 • Wzrosty NZD są odpowiedzią głównie na słabnącego dolara
 • Prognozy stopy OCR pokazują, że wzrost o 25 punktów bazowych planowany jest dopiero we wrześniu 2020 roku
 • Inflacja CPI w grudniu 2018 na poziomie 1,9%

Brak wyraźniejszych zmian w stosunku do wcześniejszego oświadczenia i stosunkowo niewielka ilość gołębiej retoryki (w stosunku do tego czego spodziewał się rynek) doprowadził do wzrostów NZD zaraz po decyzji w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy najwyraźniej nie zrobili sobie zbyt wiele z komentarza, że „potrzebny jest słabszy dolar nowozelandzki”

NZD/USD M5 – +40 pipsów w pierwszym momencie po poznaniu decyzji RBNZ

Konferencja prasowa z udziałem gubernatora RBNZ

Na godzinę po publikacji oświadczenia PolMon (północ polskiego czasu), rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem Greame Wheelera, gubernatora banku centralnego. Nagranie z tego wydarzenia dostępne jest pod linkiem:

Trwające przez niemal godzinę wystąpienie nie miało już większego wpływu na zmienność dolara nowozelandzkiego i notowania rozpoczynały oraz kończyły praktycznie w tym samym punkcie:

NZD/USD M5 – zaznaczono moment publikacji decyzji o stopach oraz moment rozpoczęcia i zakończenia konferencji prasowej

Kilka najważniejszych nagłówków:

 • Wzrost gospodarczy powyżej 3% w kolejnych latach
 • Neutralne podejście do stóp procentowych
 • NZD zbyt drogi, przydałaby się tańsza waluta – powodem jest głównie słaby dolar
 • RBNZ monitoruje na bieżąco rynek walutowy, brak komentarza w sprawie ewentualnych interwencji

Kilka godzin później gubernator RBNZ występował również przed nowozelandzkim parlamentem (po godzinie 03:00 naszego czasu), gdzie powtórzył w głównej mierze to co mówił wcześniej – skupiając się na zbyt silnym NZD oraz braku konieczności cięcia stóp procentowych przy obecnej dynamice inflacji.

Kto „spuścił” NZD? Spadki Nowozelandczyka po posiedzeniu RBNZ

Chociaż sam moment decyzji dotyczącej stóp wysłał NZD/USD na nowe maksima sesyjne, to później było już jedynie gorzej. Wczesny europejski poranek przyniósł tekst dołków środowych, natomiast chwilę później nastąpiło dynamiczniejsze osunięcie wywołane przez zastępcę gubernatora RBNZ, McDermotta:

NZD/USD H1 – spadki od początku sesji

McDermott podczas wywiadu dla lokalnych mediów zdecydowanie bardziej negatywnie odnosił się do obecnej sytuacji stwierdzając, że obecne poziomy NZD są dla niego niekomfortowe, wykluczył możliwość podwyżek stóp procentowych w przeciągu kolejnych lat, a spytany o potencjalną podwyżkę w połowie 2018 roku uznał, że jest to zbyt wczesna data. Dodając do tego komentarza o obcięciu krótkoterminowych prognoz inflacyjnych, na NZD/USD zaobserwować można było krótkoterminowy spadek o ponad 50 pipsów.

Sytuacja na AUD/NZD była mocno zbliżona, jednak tutaj ruchy okazały się o wiele bardziej dynamiczne. Po decyzji w sprawie stóp para testowała okolice 1.0700 zatrzymując się jednak na PP S2 oraz PP S1, aby następnie dynamicznie odbić ponad dziennego pivota. Rewelacje McDermotta podciągnęły byki natomiast aż pod PP R3, gdzie obecnie na wykresie dziennym rozrysował się podażowy pin bar:

AUD/NZD H1

Pomimo pozytywnego dla NZD na pierwszy rzut oka posiedzenia RBNZ, europejski poranek przynosi jak na razie poważne straty wśród nowozelandzkich byków.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here