Naga Markets
adiran orr rbnz
Adrian Orr, obecny gubernator RBNZ

Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) ogłosił w środę o godzinie 04:00 czasu polskiego, że Komitet Polityki Pieniężnej podjął podczas majowego posiedzenia decyzję o podniesieniu oficjalnej stopy kasowej (OCR) o 50 punktów bazowych do 2,00 proc., co jest najwyższym poziomem od września 2016 r.

Wzrost stóp proc. jest “konieczny”

Komitet Polityki Pieniężnej przy Banku Rezerw Nowej Zelandii zgodził się, że należy nadal zacieśniać warunki monetarne w takim tempie, aby utrzymać stabilność cen i wspierać maksymalnie zrównoważone zatrudnienie.Komitet zdecydowanie dąży w ten sposób do tego, by inflacja cen konsumpcyjnych powróciła do docelowego przedziału 1-3 proc. z 6,9 proc. raportowanego w pierwszym kwartale bieżącego roku.

W ocenie RBNZ, większe i wcześniejsze podwyższenie stopy OCR zmniejsza ryzyko utrwalenia się inflacji, zapewniając jednocześnie większą elastyczność polityki w świetle wysoce niepewnej sytuacji gospodarczej na świecie.

Decydenci banku centralnego zdają sobie bowiem sprawę, iż poziom aktywności gospodarczej na świecie generuje rosnącą presję inflacyjną, zaostrzoną przez trwające zakłócenia w dostawach spowodowane zarówno utrzymywaniem się pandemii, jak i rosyjską inwazją na Ukrainę. Ta ostatnia nadal przyczynia się bowiem do wzrostu cen żywności i surowców energetycznych.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy cetryfikat

Biorąc powyższe pod uwagę, Komitet zgodził się na dalsze podnoszenie stopy OCR w takim tempie, aby inflacja cen konsumpcyjnych znalazła się w docelowym przedziale.

Najnowsza projekcja zakłada jednak, że Komitet będzie musiał podnieść stopę OCR bardziej niż zakładano jeszcze w lutym, by osiągnąć zakładane cele gospodarcze.

Obecnie szacuje się, że stopa kasowa będzie musiała wzrosnąć nawet do 4 proc.

NED

– Dodatkowe podwyżki OCR są konieczne, aby złagodzić popyt na towary i usługi oraz zmniejszyć popyt na pracę do czasu rozwiązania problemu utrzymujących się niedoborów po stronie podaży. Jest to konieczne, aby zahamować rosnącą inflację – wskazano w komunikacie po mającym posiedzeniu RBNZ dodając, iż gdy zagregowana podaż i popyt znajdą się w większej równowadze, OCR może powrócić do niższego, bardziej neutralnego poziomu.

Jastrzębi RBNZ wspiera wzrost kursu NZD

Spoglądając na notowania pary walutowej NZD/USD zauważymy, że jastrzębi ton komunikatu po majowym posiedzeniu RBNZ wsparł obserwowany już od poprzedniego tygodnia wzrost kursu dolara nowozelandzkiego wobec dolara amerykańskiego.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: echo investment kurs | kurs złoty | dino akcje | allegro giełda | kurs ccc | kryptowaluty kursy | mrc akcje | lotos akcje prognozy |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułInflacja światowych cen żywności sprzyja wzrostowi notowań pszenicy. Komentarz Saxo Banku
Następny artykułNotowania EUR/PLN oscylują w okolicach 4,598 zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here