Naga MarketsPoranny komentarz makroDzisiaj w nocy sporo się działo. Najpierw Bank Rezerw Nowej Zelandii obciął stopę OCR o 25 punktów bazowych, następnie po wielogodzinnych debatach grecki parlament przyjął drugi pakiet ustaw niezbędny do rozpoczęcia rozmów o trzecim pakiecie pomocowym dla Hellady. W dzisiejszym kalendarzu makro sporo pozycji, interesują nas jednak tylko pojedyncze.


RBNZ obcina stopy z 3.25% do 3.00%

Zgodnie z oczekiwaniami Bank Rezerw Nowej Zelandii zdecydował się na cięcie stóp. Stopa OCR została zmniejszona z 3.25% do 3.00% (o 25 punktów bazowych). W oświadczeniu polityki pieniężnej czytamy, że dalsze luzowanie jest wysoce prawdopodobne, a kolejne spadki NZD (dolara nowozelandzkiego) jak najbardziej wskazane.

Reakcja waluty była jednak odwrotna niż mogłoby się wydawać – NZD bowiem zaraz po publikacji oświadczenia wzrastał. Należy jednak pamiętać, że rynek silnie wyceniał dalsze cięcia, a redukcja stopy o 25p.b. nie była najwyższą z oczekiwanych (spora część analityków pisała również o cięciach do 2.75%). Jednocześnie całe oświadczenie brzmiało bardziej gołębio niż czerwcowe – tutaj jednak rynek również mógł spodziewać się wyraźniej „luzującego tonu”.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że w szerszej perspektywie na NZD sprawdzała będzie się taktyka sprzedaży korekt wzrostowych.

Grecja po głosowaniu

Po całonocnych debatach za drugim pakietem greckich ustaw ostatecznie opowiedziało się 230 parlamentarzystów, 63 było natomiast przeciwnych. Chociaż na pierwszy rzut ka wydawać by się mogło, że ustawy zostały przegłosowane bez większych problemów to należy zaznaczyć, że w grupie sprzeciwiającej się zmianom znalazło się aż 36 (z wszystkich 149) członków rządzącej Syrizy.

Syriza zarzuca premierowi Ciprasowi zdradę programu wyborczego, który pozwolił partii zdobyć praktycznie większość rządowych mandatów. Jeszcze w styczniu lewicowe ugrupowanie opowiadało się za odejściem od polityki cięć budżetowych oraz narzucanych przez Europę warunków współpracy. Aleksis Cipras ugiął się jednak w ostatnich tygodniach i realizuje plan, przed którym wzbraniał się przez ostatnie pół roku.

Przegłosowany pakiet ustaw zawiera między innymi dyrektywę unijną mówiącą, że od 2016 roku za kłopoty upadających banków płacić będą posiadacze ich obligacji oraz udziałowcy. Pozostałe reformy dotyczyły procedur sądowych – celem jest przyspieszenie oraz obniżenie kosztów pojedynczych procesów.

Dzisiaj amerykańskie jobless claims i kanadyjskie retail sales

W kalendarzu makroekonomicznym na czwartek znajdujemy sporo pozycji, tak naprawdę interesują nas jedynie te z godziny 14:30. Właśnie wtedy poznamy bowiem odczyty wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA (prognoza mówi o delikatnych spadkach z 281tys. do 280tys.) oraz sprzedaży detalicznej w Kanadzie.

W przypadku raportu retail salesa analitycy zakładają zarówno wzrost pełnego wskaźnika (0.5% vs -0.1% poprzednio) oraz wskaźnika wykluczającego sprzedaż aut, będącą najbardziej zmiennym komponentem (0.8% vs -0.06%).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here