Naga MarketsNowozelandzki minister finansów, Grant Robertson, potwierdził 11 grudnia, że rząd powołał nowego gubernatora RBNZ na pięcioletnią kadencję. Od 27 marca 2017 roku funkcję tę piastować będzie Adrian Orr, który zastąpi ustępującego Granta Spencera.

„Cieszę się, że zarząd zdołał wybrać gubernatora z tak mocnym dorobkiem w zakresie usług publicznych. Adrian Orr posiada techniczne i przywódcze cechy wymagane do bycia szefem banku centralnego. Ponadto uważam, że posiada umiejętności niezbędne do skutecznego kierowania RBNZ w okresie zmian gospodarczych. Chciałbym jednocześnie podziękować Grantowi Spencerowi za jego udział w kreowaniu polityki pieniężnej kraju” – komentował Grant Robertson.

54-letni Orr piastuje obecnie funkcję prezesa nowozelandzkiego Supperannuation Fund, w przeszłości zasiadał natomiast na fotelu zastępcy gubernatora RBNZ (2003-2007), wcześniej powiązany był z Westpac jako główny ekonomista (2000-2003).

Jak rynki komentują najnowszą zmianę na stanowisku głównodowodzącego banku centralnego? Westpac – w którym Orr pracował przez wiele lat – twierdzi, że jest to „zbilansowana decyzja”. W porównaniu z wcześniejszymi gubernatorami powinien najlepiej znać pracę RBNZ od środka – jego poprzednicy byli bowiem powoływani z zewnątrz.

Pytaniem pozostaje jak Adrian Orr odniesie się do „podwójnego mandatu” banku, którego celem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu zatrudnienia i inflacji. Taka polityka z pewnością utrudnia podwyżkę stóp procentowych, szczególnie gdy inflacja jest zbyt wysoka (taki ruch odbija się bowiem negatywnie na maksymalizacji zatrudnienia).

Patrząc na powyższy wykres NZD/USD, informacja przełożyła się raczej pozytywnie na notowania. W momencie ogłoszenia nowego gubernatora, dolar nowozelandzki zyskiwał pół centa.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here