Naga Markets

Dolar jest w środę notowany wyżej na szerokim rynku, lepiej zachowuje się tylko jego nowozelandzki odpowiednik, który został wsparty działaniami RBNZ. Decydenci zdecydowali się na podwyżkę stóp procentowych o 50 p.b. do 2,00 proc. jednocześnie podnosząc prognozy dla docelowego poziomu stopy procentowej – z 3,35 proc. do 3,95 proc., który może zostać osiągnięty we wrześniu 2023 r. Podczas konferencji prasowej prezes Adrian Orr brzmiał dość “jastrzębio” dając do zrozumienia, że wysoka inflacja jest głównym wyzwaniem dla banku centralnego.

  • RBNZ podniósł stopy do 2,00 proc., ale widzi koniec cyklu na 3,95 proc. we wrześniu 2023 r. Jednocześnie “jastrzębi” Adrian Orr daje szansę na rewizję tej prognozy w górę. Czy mamy nowe otwarcie dla NZD?
  • USD odbija dzisiaj na szerokim rynku, co to oznacza? Czy publikowane wieczorem zapiski FED coś wniosą?
  • Forint dzisiaj słabnie, czy pociągnie za sobą złotego?– W gronie najsłabszych walut wśród G-10 są korony skandynawskie, a także euro – co każe zastanowić się, czy jest to tylko korekta ostatniego silnego ruchu. Dzisiaj rano agencje cytują wypowiedzi kolejnych członków Europejskiego Banku Centralnego – Fabio Panetta stwierdził, że to jest dobry czas na rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych, a Olli Rehn dodał, że w czerwcu ECB przedstawi nowe, zrewidowane w górę prognozy wzrostu gospodarczego (pytanie, czy aż tak dobre, jak rynek mógłby się spodziewać?) – komentuje Marek Rogalski.

Dzisiaj w kalendarzu mamy przede wszystkim dane z USA – o godz. 14:30 poznamy dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku, a o godz. 20:00 zapiski z ostatniego posiedzenia FED.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs EUR/USD wycofuje się z poziomu 1,07. Dolar nieśmiało odrabia straty
Następny artykułPunch Punk zapowiada premierę gry Barn Finders VR już na 2 czerwca br.!
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here